Studená sprcha? Brrrrr…
Rubrika: Podařilo seAutor: Poradna pro zdraví a prevenci
Také patříte k těm, kterým už při pouhé představě studené vody, stékající po těle, vstanou všechny chlupy? A víte, že studená sprcha neobyčejně prospívá zdraví?
Nejen, že studená voda otužuje a tím posiluje imunitu, ale pomáhá např. při hubnutí, podporuje krevní oběh, termoregulaci, má kosmetické účinky a v neposlední řadě pomáhá i detoxikaci.
Míváte často studené ruce a nohy nebo se naopak abnormálně potíte? Pak vám studená sprcha zcela jistě pomůže. Je prokázáno, že působí na regulaci tělesné teploty a prokrvuje končetiny.Tak zlepšuje krevní oběh a tím i krevní tlak. Velmi pomáhá také při problémech s křečovými žilami.
Jarní nebo podzimní plískanice,to jsou nejčastější období nachlazení, chřipek a viróz. Není lepší prevence nad studenou sprchu. Pravidelné sprchování totiž výrazně snižuje šanci dostat nemoci jako běžné nachlazení, rýmu, hemeroidy nebo dokonce rakovinu.
Sprchování také urychluje metabolismus, což je předpokladem hubnutí. Díky pravidelné studené sprše a tím zlepšenému krevnímu tlaku a tělesné teplotě, se chemické reakce ve vašem těle zrychlí. Zrychlený metabolismus je důležitý, znamená to, že procesy v těle se stanou efektivnější. To se pak projeví větším úbytkem na váze, event. větším nárůstem svalové hmoty. A svalová hmota spaluje tuky.
Dalším skvělou věcí je, že se nám díky dříve popsaným důsledkům studené sprchy uvolňují z těla toxické látky a zbytkové produkty. To znamená, že nezůstávají uvnitř těla, kde jsou příčinou infekce a tím se tolik nenamáhají např. ledviny a játra. Tato detoxikace pak , kromě jiného, navodí lepší náladu a pocity svěžesti.
Pokud sprchu ještě zdokonalíte tím, že střídáte studenou a teplou vodu několikrát za sebou, sprcha uvolní (rozšíří) kapilární cévy a kůži. Vzhledem k těmto změnám teploty vody se kapiláry střídavě roztahují a smršťují. Tím se uvolní přebytky minerálů, kožního mazu a nečistot, které pokrývají vnitřní stěny kapilár a pokožka se pročistí, vypne a omládne.
Jak začít
Nováčci jakéhokoliv věku by měli začít pomalu a postupně. Já jsem začala tím, že jsem si na konci ranního sprchování teplou vodou trochu teplotu snížila. Jen tak, aby to bylo znát, ale nebyl to šok. Postupně každý den jsem teplotu na konci snížila o něco víc, až jsem zjistila, že už to dál nejde. Mezitím si tělo pomalu zvyklo - otužilo se. Začněte s pár minutami studené vody a dobu můžete postupně zvyšovat.
Je třeba také dodržet směr sprchování. Je důležité směrovat studenou vodu nejdříve na končetiny a to směrem k srdci. Začnete nártem a postupujete nahoru. S druhou nohou totéž. Pak přejdete na prsty ruky a postupujete sprchou k rameni. U druhé ruky pak přes rameno přejdete na krk a záda a dopředu. Myjete-li si při sprchování vlasy, dopřejte studenou sprchu i hlavě. Má to velmi dobrý vliv na vlasové kořínky a tím i na vaše vlasy. A když se pak ještě celí natřete nějakou tělovou emulzí nebo kvalitním, dobře roztíratelným krémem, udělali jste pro svou pokožku mnohem víc, než kdybyste navštívili kosmetický salon.
Pokud se pustíte do střídavého sprchování, je důležité, aby bylo zakončeno studenou vodou. Zakončení horkou vodou ponechá póry kůže otevřené a energie proudí z okolí dovnitř do těla, což způsobí, že vám začne být zima. Naopak studená voda zvýší energetickou aktivitu v těle. Jen chvíli po osušení pokožky pocítíte příjemné teplo a příliv energie. Proto nedoporučuji studenou sprchu večer, nemuseli byste usnout. Naopak ráno je to příjemné nakopnutí do nového dne.
Ještě jedno upozornění. Pokud přece jen onemocníte a nějakou dobu se přestanete studenou vodou sprchovat, nelámejte to přes koleno. Začněte zase pomaloučku, od začátku. Bude to trvat mnohem kratší dobu a výsledek pravidelné studené sprchy bude stát za to.
A teď už jen zbývá neváhat a pustit se do toho. A když mi pak napíšete jak se zadařilo, budu moc ráda.