Rozhodla jsem se s vámi podělit o jeden recept z včerejšího kurzu vaření pro maminky na mateřské. Určitě dáváte svým dítkům různé přesnídávky, dětské výživy a pyré z ovoce. Některé bývají doplněné obilninou. Ale co je takhle postavit na luštěnině? Děti mají v období růstu
vyšší potřebu příjmu bílkovin než my dospělí - 0,9 až 1,1 g na 1 kg tělesné hmotnosti, pamatujte na to. A i sladké jídlo je může hojně obsahovat.
Že to nejde? Že to určitě nebude chutnat dobře? OMYL!
Zkuste si velmi jednoduše připravit PYRÉ Z ČERVENÉ ČOČKY, kterou mohou konzumovat děti už od 9.-10. měsíce věku, je skvělým zdrojem bílkovin, ale i železa, selenu, fosforu, zinku a vitamínu B6, vlákniny a je velmi lehce stravitelná - více o červené čočce se dočtete zde:
http://www.vyzivoukezmene.cz/clanek/cervena-cocka
Ale teď k receptu - je to velmi jednoduché, máte za 20 minut hotovo a ještě si, než se čočka uvaří, stihnete dát kávu nebo čaj.
Suroviny:
Červená čočka
Ghí (= přepuštěné máslo) nebo máslo, příp. olej
Rýžové, mandlové, špaldové nebo kokosové mléko (nebo klasické)
Skořice
Agáve sirup nebo med (ale sladit můžete třeba jen povařenými a rozmixovanými rozinkami)
Banán
Postup:
Čočku dáme do cedníku a propláchneme.
V hrnci rozehřejeme lžičku ghí, přidáme skořici a červenou čočku, lehce orestujeme, zalijeme mlékem tak, aby čočka byla ponořená a vaříme 15-20 minut do měkka. Dáme do mixéru, přidáme agáve sirup nebo med dle chuti (v kombinaci s banánem stačí opravdu malinko), nakrájené ovoce a rozmixujeme dohladka.
Ozdobíme rostlinnou šlehačkou, výborná je rýžová nebo kokosová a Čepičkou květů - směsí koření a květů v bio kvalitě od Sonnentor. Fantazii se mezi nekladou.
TIP: Můžete vyzkoušet i výbornou variantu s jablkem, kdy oloupané a na kostičky nakrájené jablko orestujete a povaříte přímo s čočkou. Nebo chladivou verzi s mangem.
Vyzkoušejte, budete překvapeni.
Tak dobrou chuť nejen dětičkám!!!!
Zuzana Komůrková, Výživou ke změně
Další články z rubriky Zdravé recepty
Sezamová semínka jsou nejzdravější - jsou zdrojem zdravých tuků, ale i bílkovin a řady minerálů a vitamínů. Ochutnejte domácí zdravé sezamky!
Před časem mě na internetu zaujal článek o výrobě domácího kváskového chleba a říkala jsem si, že to by mohla být skvělá alternativa ke kupovanému pečivu, které mnohdy (poměrně často) nesplňuje moje nároky na chuť ani kvalitu. Protože mám ráda, když si můžu vše od základu vyzkoušet sama, pustila jsem se nejdřív do výroby domácího kvásku. Nějak jsem nemohla uvěřit, že obyčejná voda a žitná mouka mohou spolu něco takového vytvořit, ale dala jsem jin šanci :) Kvásek jsem podle návodu „krmila" moukou i vodou v přesných intervalech a sledovala, jak ve velké zavařovací sklenici stoupá a zase klesá. Zdálo se mi to jako zázrak. První bod zlomu přišel, když jsem si přečetla, že kvásek musí „vonět jako kvásek". Za prvé tedy netuším, jak voní kvásek a za druhé mě ta slibovaná vůně vůbec nepřišla voňavá. Musím přiznat, že jsem byla blízko toho, celé své několikadenní snažení vyhodit. Ale nakonec jsem si řekla, že to přece jen zkusím a dám tomu šanci.
Přichází vánoční čas a za mnou chodí stále více klientů a klientek s dotazem, jak se mají ubránit nátlaku všech těch dobrot, které na ně budou během svátků číhat. Lákadel je mnoho a přiznejme si, že se na ně v podstatě těšíme, k Vánocům zkrátka dobré jídlo a pití patří. Pojďme si ale říct, jak si Vánoce užít bez výčitek a posléze se nemuset trápit mučivými dietami.