Celulitida - nemoc nebo pouhý kosmetický problém?

Rubrika: Zdravotní potíže
Autor: Poradna pro zdraví a prevenci

 Nedávno jsem dělala v poradně konzultaci s klientkou, která potřebovala zhubnout. Ptala jsem se jí na její zdravotní obtíže a mezi jiným také, zda má celulitidu. Odpověděla: „ No jo, mám, na stehnech. Ale na to kašlu. To není důležité. Tak budu nosit kalhoty, no."
Přiznávám se, že mne tento postoj překvapil. Vím, že celulitida je velmi rozšířená nejen mezi ženami, že mnoho z nich ji intenzivně řeší, a s úspěchem. Včetně mne. Pak jsem si uvědomila, že mnoho dalších, postižených celulitidou, ji bere pouze jako kosmetickou záležitost, kterou se není nutno zabývat.

Ale je to skutečně tak?

Celulitida se projevuje jako dolíčkovitá kůže v místech, kde se ukládá tuk - tedy především na hýždích a stehnech. Nehodlám nosit dříví do lesa a dále popisovat jak celulitida vypadá, ani se rozepisovat o jejích čtyřech stupních. Kdo neví, velmi snadno vyhledá na internetu. Pro mne je celulitida varováním, signálem, že v těle není něco v pořádku. A to je důvod, proč se jí kouknout na zoubek. Jde tady totiž o zdraví.

Co jsou tedy hlavní příčiny vzniku celulitidy?

- genetické dispozice

- změna hormonů v krvi - tj. období puberty, těhotenství, menopauzy nebo při užívání hormonální antikoncepce nebo    hormonální léčby
- kvalita vazivové tkáně
- nezdravý životní styl - špatný pitný režim, skladba jídla, kouření, atd.
- poruchy krevního oběhu a lymfatického systému

Je pravdou, že první dvě příčiny ovlivnit nemůžeme, nebo jen velmi nepatrně. Ale ty ostatní ano!
A záleží to jen a jen na nás.

Důvod, proč to dělat?
Celulitida není sice onemocnění v pravém slova smyslu, ale jako důsledek nadváhy už představuje zdravotní rizika. Jakmile na sobě jednou příznaky celulitidy spatříte, je dobré jim hned věnovat pozornost a snažit se je odstranit. Čím dříve se jim začnete věnovat, tím snadněji se jich zbavíte.

Pokud to však budete brát jen jako kosmetický problém a jako moje klientka se na to „vykašlete", celulitida může pokročit až do stádia čtyři. Pak už se nejen nikdy viditelných příznaků celulitidy nezbavíte, ale riskujete navíc řadu zdravotních problémů s ní spojených. Čtvrtý stupeň celulitidy je už totiž neléčitelný a navíc je spouštěčem dalších zdravotních problémů. Zapříčiňuje např. špatné prokrvování končetin, křečové žíly, bércové vředy, občas i bolestivé otoky. 

Takže odpověď na otázku v úvodu - celulitida sama o sobě nemoc není, ale může dát vznik dalším nemocem, protože působí jako spouštěč.

Můžeme vznik a zejména rozvoj celulitidy ovlivnit?
Dobrá zpráva je, že můžeme. Musíme se zaměřit na odstranění přebytečné vrstvy podkožního tuku. Dále také posilovat vazivovou tkáň a prokrvení pokožky. V neposlední řadě je potřeba podpořit krevní oběh a lymfatický systém.

Co tedy pomáhá konkrétně?

- vyvážená strava - pravidelný příjem čerstvého ovoce a zeleniny, omezení sladkých a tučných jídel na minimum, stejně jako alkohol a kouření - zajistí přísun vitaminů, minerálů a vlákniny

- správný pitný režim - nejlépe obyčejná neperlivá neochucená voda nebo neslazené čaje a šťávy ze zeleniny či ovoce bez přídavku cukru v dostatečném množství (je to individuální) - omezí zahušťování tělních tekutin

- pravidelný pohyb - nejlépe pravidelná chůze min. 20-30 minut denně - rozproudí krev a lymfu a pomáhá nám dostat z těla ven přebytečné tuky a škodlivé látky a toxiny

- saunování a sprchování střídavě teplou a studenou vodou - podpoříte krevní oběh a lymfatický systém

- denní masáž speciální žínkou či hrubou rukavicí při sprchování - krouživými pohyby promasírujte problematické partie - působí přímo v místě, můžete následně promasírovat ještě s použitím nějakého speciálního krému na celulitidu

- lymfatické masáže - jsou to ruční nebo přístrojové masáže prováděné odborníky - vhodné zejména při pokročilém stavu - nastartují lymfatický systém, a tudíž zlepší transport tuků z tkání

- galvanické ošetření - ošetření galvanickým proudem a speciálními gely, po kterém následuje masáž speciálním krémem  působí na tukové buňky do hloubky a vyživuje tkáň zvnějšku

- výživové doplňky - enzymy, vitamíny, antioxidanty, bylinné směsi, v některých případech i venofarmaka (problémy se žílami)

Co říci na závěr?

Snad jen to, že všechno je v naší moci, jen chtít a odhodlat se něco pro sebe udělat. Nadarmo se neříká, že „jak si kdo ustele, tak si lehne".

Tak vám přeji, abyste si ustlali co nejlépe!

 A když si nebudete vědět rady, obraťte se na nás! Provádíme například také galvanické masáže.


Další články z rubriky Zdravotní potíže

Navštivte nemocnici – to je impuls pro rozhodnutí starat se více o své tělo a mysl !

Říkáte si, co to je za titulek. Jak to souvisí s náplní profese výživového specialisty ? Naopak, velmi to souvisí. 

Mou prací je předávat lidem víru, energii a informace o tom, že prevence je nejdůležitější ! Vždyť zdraví máme jedno a tak lehce ho můžeme ztratit.

Jak na pálení žáhy

Pálením žáhy nazýváme návrat kyselého obsahu žaludku do jícnu nebo až do úst (reflux). Je pociťována jako pálivá bolest za hrudní kostí, nebo až hořkým pocitem v ústech, stejně jako při zvracení. Potíže se zhoršují v předklonu, nebo vleže. Příčinou jsou žaludeční kyseliny a nesprávně fungující svěrač oddělující žaludek od jícnu. Může ji někdy zažít každý, kdo se přejedl.

Jak se to stane a jak z toho ven ?

Protože jsem zdravotní sestra a pracuji s nemocnými lidmi, jsou mými klienty převážně pacienti, kteří se potýkají s nějakým zdravotním problémem. Řeším s nimi otázku změny stravy a způsobu života hlavně kvůli již počínajícím civilizačním nemocem. A jelikož jsem v oboru dlouho, tak vím, jak stejní lidé vypadali a zdravotně na tom byli před deseti a více lety, a nyní. Jakou kdo vedl životosprávu, a kam to někteří, bohužel, až dovedli.
A tak mne to přimělo napsat pár řádků pro ty z vás, kteří se chcete dožít důchodu a v něm pak ještě ve zdraví pokračovat.

Newsletter

Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: