Víš, co znamená záchvatovité přejídání a další poruchy potravy?

Rubrika: Zdravotní potíže
Autor: Mgr. Erika Pavlíková, MBA

Víš, co znamená záchvatovité přejídání a další poruchy potravy?

Poruchy příjmu potravy jsou onemocnění, která jsou závislá na společenských a kulturních vlivech - jednoduše řečeno - jsme pod neustálým tlakem toho, co si o nás myslí ostatní, svět médií nám dává neustále najevo, jak bychom měli vypadat.

Záchvatovité přejídání - nepleťme si to s občasným přejedením se při oslavě či návštěvě babičky :-) - je porucha, nemoc, při které se střídají záchvaty přejídání (množství jídla mnohonásobně převyšuje běžnou porci) a následně přehnané omezování v jídle v důsledku výčitek z předchozího přejídání. Začíná být stále více rozšířené, vedle anorexie a bulimie.

Koho se tyto poruchy týkají?

Jak už jsem upozornila, dnešní společnost klade velký důraz na vzhled a v nás vytváří představu, že člověk, pokud není hubený, je pro společnost nepřijatelný. Každý mladý člověk (a týká se to nejen dívek, ale i chlapců) chce byt společností přijímán, chce se líbit, chce být úspěšný, přijatelný.

Spouštěcím mechanismem může byt stres, osobní a rodinné problémy, nemoc, špatné vztahy a komunikace v rodině, ale i běžné pubertální "tápání", hledání sebe sama.
 
Typické rysy člověka, který trpí některou z těchto poruch, jsou cílevědomost, sebekontrola, zaměření na úspěch, tito lidé jsou pilní, vzdělaní, úspěšní, ovšem mívají nízké sebevědomí, trpí často obavami, pocitem méněcennosti, okolí je však často povazuje za bezproblémové. Tito lidé mívají až přehnaný zájem o jídlo, jeho přípravu, obsah živin, mívají vytvořeny rituály v jídle, od kterých se neumějí odpoutat. Pokud už se u nich porucha rozvine, často ji popírají, nechtějí jíst ve společnosti rodiny či přátel, nebo naopak vyvolávají falešný dojem, že je vše v pořádku, poté v soukromí však jedí a jednají jinak, než před druhými avizují. Je zásadní si uvědomit, že tato nemoc vzniká v hlavě, jedná se o psychickou poruchu, a proto nemusí, alespoň zpočátku, být spojena s vychrtlou postavou, tzn. i holka, která má 80kg, může trpět některou z těchto poruch.


Zdravotní komplikace

Je nutno zdůraznit, že tyto poruchy způsobují vážné zdravotní komplikace, které mohou skončit smrtí, nejde jen o chátrání těla, ale i vážné psychické důsledky. Lidé s těmito poruchami mají kožní potíže (akné, vyrážky, lámavé nehty), dochází k poruchám srdečního rytmu, poklesu tlaku, přicházejí problémy s ledvinami, které jsou ale alespoň zpočátku těžko postřehnutelné. K potížím patří zubní kazy, vředy, zhoršené trávení, zácpa, poruchy menstruačního cyklu, v konečných důsledcích může dojít k neplodnosti.

Jak se tyto poruchy léčí?

Je to hodně individuální, záleží na věku, spolupráci rodiny a celkovém stavu pacienta. Velmi důležité však je, aby si nemocný svůj stav uvědomil, připustil a chtěl se vyléčit. Součástí lékařské péče je i pomoc psychologa a výživového poradce.

Má někdo v tvém okolí podobný problém? Jak se chovat?

Získej co nejvíc informací, buď k nemocnému upřímný, nezlehčuj jeho problémy, jdi dobrým příkladem, podporuj ho, dej mu najevo, že je pro tebe důležitý, a že se snažíš jeho problém pochopit.


Máš ty nebo tvá kamarádka/kamarád potíže, které by mohly ukazovat na poruchu příjmu potravy?

Rozhodně vyhledej pro tebe spřízněnou dospělou duši, které se dokážeš se svými pocity nebo obavami svěřit. Mohou to být rodiče, ale i rodiče tvé kamarádky, učitel ve škole, trenér v oddíle, babička. Někomu by bylo příjemnější říci to někomu cizímu, pak je vhodné se obrátit na společnost Anabell.cz, kde najdeš odborné a diskrétní rady.

Další články z rubriky Zdravotní potíže

Viscerální tuk a hubnutí

Metabolický syndrom (MS) zahrnuje hned několik zdravotních příznaků: vysoká hladina triacylglycerolů, nízká hladina HDL („hodného“) cholesterolu, vysoký krevní tlak, hyperglykémie či přímo cukrovka druhého typu a tzv. abdominální obezita, tedy nebezpečně velký obvod pasu. A právě za poslední zmíněné nemůže nikdo jiný než viscerální tuk, který se ukládá v oblasti našich vnitřních orgánů.

Co jíst pro krásnou pleť?

O svou pleť bychom měly pečovat kvalitními krémy, ale i zdravým jídelníčkem! Nejen postava, ale i pleť je výsledkem našeho stravování! Co všechno potřebujete jíst, aby vaše pleť vypadala svěže, zdravě a čistě?

Hubnutí začíná v hlavě

Ať už o tom víte, nebo ne, vaše hubnutí začíná ve vaší hlavě. A nemyslím teď vaše ústa a to, kolik toho dokáží sníst. To, co vaše hubnutí startuje, je vaše rozhodnutí a vaše odhodlání vydržet. Pokud totiž vaše hlava není připravená na vaše hubené JÁ, hubnutí se nedaří, nebo ho nejste schopni trvale udržet.

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: