Hypertenze nebolí, ale může rovnou zabít

Rubrika: Zdravotní potíže
Autor: Centrum výživy a zdraví

Hypertenze nebolí, ale může rovnou zabít

Vysoký krevní tlak (hypertenze) se řadí mezi tzv. civilizační choroby. Mezi onemocnění dnešní doby, protože na jeho vznik má velký vliv - kouření, stres, nízká pohybová aktivita, skladba jídelníčku. Určitou roli pro vznik této nemoci hraje samozřejmě i dědičnost.


Může vznikat i jako důsledek některých dalších chorob, jako je například cukrovka, srdeční choroby, nemoci ledvin a je tedy spíše doprovodným stavem jiným onemocnění. Avšak vysoký krevní tlak je nejčastěji důsledkem nevhodného životní stylu pro Váš organismus.


Hypertenze se obvykle nikterak neprojevuje a většina lidí na toto onemocnění přijde až při běžném lékařském vyšetření.


Běžná hodnota krevního tlaku je zhruba 120/80, pokud je Váš krevní tlak vyšší než 140/90, již trpíte hypertenzí.

 

Varování! Vysoký krevní tlak nebolí, ale může rovnou zabít!

 

V průběhu léčby je důležitá správná životospráva, omezení soli a alkoholu a v neposlední řadě i pravidelné užívání léků proti vysokému krevnímu tlaku.

 

Co pomáhá?

Omezení přísunu soli a nahradit ji zelenými bylinkami a kořením. Např. pažitka, petrželka, kopr.

Zvýšenou opatrnost vyžaduje konzumace polotovarů a konzervovaných jídel, která zpravidla obsahují velmi vysoké množství soli.

Snížení tělesné hmotnosti. Úbytek na váze vede přímo ke snížení krevního tlaku.

Zvýšení fyzické aktivity pomůže nejen redukovat tělesnou hmotnost, ale zároveň pomáhá uvolnit případný stres a cítit se lépe.

Omezení živočišných a nasycených tuků a zvýšení příjmu zdravých. Např. pstruh, losos, vlašské ořechy
Zvýšení příjmu draslíku, který rozšiřuje cévy (to má za následek snižování krevního tlaku).
Např. banány, grapefruity, meloun, brambory, pomeranče

Zajištění příjmu rutinu
Např. pohanka - účinky této látky se zvyšují vitaminem C a proto doporučujeme konzumovat společně s pohankou i syrovou zeleninu.

Omezení kávy a všech kofeinových nápojů.

Vyvarování se alkoholických nápojů.

Snížení zátěže organismus stresem.

Nekouřit.

Víme, že je velmi náročné zajistit veškeré potřebné principy správného stravování najednou. Přijďte k nám a my Vám rádi pomůžeme získat lepší kondici, pevnější zdraví a optimální váhu. Více na www.zdravy-clovek.cz


Další články z rubriky Zdravotní potíže

Viscerální tuk a hubnutí

Metabolický syndrom (MS) zahrnuje hned několik zdravotních příznaků: vysoká hladina triacylglycerolů, nízká hladina HDL („hodného“) cholesterolu, vysoký krevní tlak, hyperglykémie či přímo cukrovka druhého typu a tzv. abdominální obezita, tedy nebezpečně velký obvod pasu. A právě za poslední zmíněné nemůže nikdo jiný než viscerální tuk, který se ukládá v oblasti našich vnitřních orgánů.

10 tipů jak otěhotnět

První co s klientkami řeším, je jejich vztah k sobě samým, zda se mají rády, jaké měli dětství, jaký vztah měli se svými rodiči nebo praprarodiči. Pokud zjistíme určité okolnosti, kdy si žena uvědomuje, že bylo v minulosti něco v nepořádku, začínáme „odblokovávat" stavy podvědomí. Bez toho se nedá postupovat dál. Pokud tělo funguje na základě nevyřešených problémů, stresů a traumat (které si ani vědomě nemusíme uvědomovat), nemůže být dlouhodobě zdravé a otěhotnět se ve většině případů nemusí vůbec podařit.

Diabetes a rizika s ním spojená

Příčinou cukrovky je nedostatek hormonu slinivky břišní - inzulínu (diabetes I. typu), nebo jeho nízká
účinnost (diabetes II. typu).

Cukrovka I. typu se projeví většinou v dětství, cukrovka II. typu naopak v dospělosti a ve velké míře k jejímu rozvoji přispívá:


1. dlouhodobý nedostatek pohybu
2. nesprávný jídelníček (obsahující nadbytek nasycených tuků a jednoduchých cukrů)
3. obezita

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: