Nebojte se koření. Jídlu dodá chuť, vám pomůže chránit se před rakovinou.
Rubrika: O potravináchKoření máme každý plné poličky v kuchyni. Používáme jej jako dochucovadlo našich jídel a ani si neuvědomujeme, že některé druhy patří svou podstatou spíš mezi léčivé rostliny. Věděli jste, že některé druhy koření dokážou působit jako účinní bojovníci proti rakovinnému bujení?
BAZALKA
Bazalka se vyznačuje velmi výraznou vůní a chutí, díky které se stala nedílnou součástí italské kuchyně. Kromě výborné chuti má ale i mnoho prospěšných a léčivých účinků na lidský organismus.
Čaj ze sušené bazalky má uklidňující a lehce dezinfekční účinky na žaludek a celou trávicí soustavu a také ulevuje při bolestech hlavy, pocitu úzkosti a nervovém vypětí. Bazalka je jedním z nejsilnějších přírodních antidepresiv, a proto jsou éterické oleje s výtažkem bazalky velmi účinnou pomocí při stresu, únavě nebo nervozitě.
Bazalka je odborníky doporučována také jako prevence rakoviny prsu. V tomto koření se totiž nachází silné antioxidanty a také protizánětlivé, antimikrobiální a protiplísňové složky.
Bazalka se osvědčila dokonce i v časných stádiích rakoviny prsu, kdy zpomalovala růst tumoru. Tyto účinky se ale prokázaly pouze u bazalky posvátné, a ne u běžnější bazalky pravé. Bazalka posvátná je však také běžně k dostání v zahradnictvích a oproti bazalce pravé má jen o něco výraznější a ostřejší chuť.
ČERNÝ KMÍN
Léčivých účinků černého kmínu využívá asijská medicína už po staletí. Léčitelé jej používají se zejména proti nadýmání, vysokému krevnímu tlaku a na podporu činnosti ledvin. V západní medicíně získalo toto koření své místo především po roce 2009, kdy Jeffersonův Institut ve Filadelfii zjistil, že kmín je i velmi silným antioxidantem a dosahuje zajímavých výsledků v boji proti rakovině. Jeho příznivý vliv byl prokázán především u rakoviny prsu, děložního čípku, tlustého střeva a slinivky.
Tyto ochranné účinky má na svědomí významná antioxidační aktivita kmínu a jeho schopnost ovlivňovat metabolismus karcinogenů. Semínka kmínu vyvolávají aktivitu glutathion-S-transferázy, ochranného enzymu, který pomáhat ničit látky způsobující rakovinu.
Kmín obsahuje významné množství fenolických kyselin, jež vykazují protizánětlivý potenciál. Kromě rakoviny pomáhají fytolátky obsažené v kmínu chránit také například před cukrovkou, alergií nebo astmatem. Podobné látky se nacházející i v dalších druzích koření, jako je např. kurkuma nebo česnek.
Černý má kořeněnou, ořechovou příchuť, a proto jej můžeme používat celý nebo mletý jako dochucovadlo pokrmů nebo jej ve formě oleje přidávat třeba do salátů.
ZÁZVOR
Sušený kořen zázvoru je doslova nabitý antioxydanty, které mají silnou protizánětlivou aktivitu, díky čemuž dokáže zabránit růstu různých druhů rakoviny. Zázvor navíc obsahuje látku kurkumin, která napomáhá vylučování rakovinotvorných látek z těla.
Zázvor by do svého jídelníčku měly zařadit především ženy. Podle vědců z University of MIchigan je totiž zázvor nedostižným prostředkem v prevenci i boji s rakovinou vaječníků. Zázvor podle nich nejen likviduje rakovinné buňky, a tím pádem zpomaluje rychlost rakovinového bujení, ale také snižuje jejich odolnost vůči tradičním léčebným postupům jako je chemoterapie. Existují dva způsoby, jak zázvor likviduje buňky - apoptóza, která je programovanou smrtí buňky, a autofágie, kdy buňka pohltí samu sebe.
Kořen zázvoru je také přírodním prostředkem proti nevolnosti, nechutenství, a mnoha dalším střevním problémům. Zázvor může být používán také proti horečkám, bolestem hlavy či zubů, zvýšenému cholesterolu nebo vysokém krevnímu.
Zázvor je velmi chutný v řadě jídel, mezi ně patří např. ovocné saláty, šťávy či různé druhy sladkého pečiva. Během zimních měsíců je také oblíbený ve formě horkého čaje s citronem a medem, jako skvělá podpora odolnosti proti chřipce a nachlazení.
Zdroj: www.foryou.cz