Nadváha a obezita - nejen estetický problém. Část 1. Klasifikace nadváhy a obezity
Rubrika: OstatníAutor: Mgr. Veronika Mlčochová
Co je tedy vlastně obezita? Jedná se o závažné metabolické onemocnění vznikající následkem nadbytečného množství tukové tkáně v těle. Někdy se obezita nazývá jako epidemie třetího tisíciletí. Nadbytkem tuku v těle se rozumí pokud je u mužů více než 25 % celkové hmotnosti tvořeno tukem a u žen více než 30 %. U žen je procento vyšší protože fyziologicky ženy mají více tuku než muži a proto i hranice pro klasifikaci obezity musí být vyšší.
Počet obézních osob stále narůstá. Česká republika zaujímá 4. místo ve světě, co se výskytu obezity týče. Jsme tedy jedna z nejobéznějších populací ve světě. V České republice dle novodobých průzkumů trpí nadváhou 73 % mužů a 57 % žen, z toho obezitou 24 % mužů a 26 % žen. Tedy více než polovina naší populace má problémy s tělesnou hmotností. Alarmující je nárůst obézních dětí.
V poradně NutriFit Vám můžeme bezbolestným vyšetřením za pomocí Bodystatu, který používají i v TV pořadu ´Jste to, co jíte´, zjistit nejen celkové složení těla (% podíl tukové hmoty, množství svalů, objem vody...), ale i hodnotu bazální metabolismus Vašeho organismu.
Jak se dá klasifikovat obezita z jiného hlediska než podle procent tuku v těle? Můžeme využít metodu BMI - Body mass index. Vaše BMI si můžete spočítat jednoduše, když tělesnou hmotnost vydělíte výškou v metrech na druhou. Tzn. vážíte např. 70kg a měříte 175cm = 70 / (1,75 x 1,75) = 70 / 3,0625 = BMI 22,8 a dle tabulky zjistíte, že je vaše hmotnost v mezích normy. Bohužel ukazatel BMI nebere v potaz, zda jste svalnatí a vážíte 70kg při výšce 175cm a pravidelně posilujete, cvičíte a máte málo tuku a nebo zda svaloviny máte málo a naopak více tuku. Dva lidé mohou vážit úplně stejně při stejné výšce a jeden z nich může mít výrazně víc tuku - toto nám už odhalí jedině metoda měření složení těla.
BMI KATEGORIE
Dalším kritériem pro klasifikaci nadváhy či obezity je obvod pasu. Byla prokázána úzká souvislost mezi hromadění tuku v oblasti břicha a rozvojem metabolických či kardiovaskulárních chorob. Zvýšené riziko pro rozvoj těchto chorob vzniká pokud je obvod pasu u mužů vyšší než 94 cm a u žen 80cm. Vysoké riziko pak vzniká při obvodu pasu více než 102 cm u mužů a 88cm u žen.
Rozlišujeme také typy obezity, a to jestli se tuk ukládá spíše v oblasti boků, stehen a hýždí tzv. gynoidní typ obezity (neboli tvar postavy hruška) a nebo androidní typ obezity, kdy se tuk ukládá v oblasti břicha (tzv. typ jablko). Vyšší rizika z hlediska srdečně-cévních chorob má typ obezity jablko.
Autor: Mgr. Veronika Mlčochová - Poradna NutriFit - výživové poradenství Prostějov, Znojmo, Kroměříž
(c) Poradna Nutrifit www.poradnanutrifit.cz
Další články z rubriky Ostatní
Kniha: Tak co mám jíst?
Nadváha a obezita - nejen estetický problém. Část 3. Komplikace a léčba
Jaké jsou důsledky a komplikace nadváhy? Některé můžeme pozorovat ihned, ale většina z nich se projeví až za několik let. Obezita nebolí a proto nás nenutí s ní ihned při prvních příznacích bojovat. O to je zákeřnější a tichý zabiják, který s sebou přináší mnohá závažná onemocnění.
Autor: Mgr. Veronika Mlčochová - Poradna NutriFit - výživové poradenství Prostějov, Znojmo, Kroměříž, Praha, Brno
Diskuse s odborníky na téma sportovní výživa
Milí příznivci sportu a zdravého životního stylu,
slovy Petra Fořta je :“ jednoznačně neoddiskutovatelným konstatováním bezpochyby fakt, že způsob výživy přímo koreluje se zdravotním stavem.“ Jak koreluje sportovní výživa se zdravotním stavem fyzicky přetíženého sportovce nuceného podávat stále nejlepší výkony, zvládat kombinaci stresu při tréninku i soutěžích a ne třeba zrovna ideálního přístupu ke stravě? Oslovila jsem pět odborníků se stejnými otázkami. Nabízí se pět úhlů pohledu.