Nadváha a obezita - nejen estetický problém. Část 1. Klasifikace nadváhy a obezity

Rubrika: Ostatní
Autor: Mgr. Veronika Mlčochová

Jak se od sebe nadváha a obezita liší, jaká je mezi nimi hranice? Co je jejich příčinou? Jaké nám přinášejí komplikace v životě? Jak jim účinně předcházet? Na tyto otázky se pokusíme najít odpověď v tomto článku.
 
V současné době je obezita považována za jeden z hlavních zdravotních problémů populace. Pro mnohé je to však problém spíše estetický, než zdravotní. Nemá jedinou příčinu, ale je důsledkem více faktorů: lidé jedí více než potřebují, nemají dostatečnou fyzickou aktivitu a svůj podíl přináší také genetická dispozice a zdravotní stav (nemoci, léky..).

Co je tedy vlastně obezita? Jedná se o závažné metabolické onemocnění vznikající následkem nadbytečného množství tukové tkáně v těle. Někdy se obezita nazývá jako epidemie třetího tisíciletí. Nadbytkem tuku v těle se rozumí pokud je u mužů více než 25 % celkové hmotnosti tvořeno tukem a u žen více než 30 %. U žen je procento vyšší protože fyziologicky ženy mají více tuku než muži a proto i hranice pro klasifikaci obezity musí být vyšší.

Počet obézních osob stále narůstá. Česká republika zaujímá 4. místo ve světě, co se výskytu obezity týče. Jsme tedy jedna z nejobéznějších populací ve světě. V České republice dle novodobých průzkumů trpí nadváhou 73 % mužů a 57 % žen, z toho obezitou 24 % mužů a 26 % žen. Tedy více než polovina naší populace má problémy s tělesnou hmotností. Alarmující je nárůst obézních dětí.

V poradně NutriFit Vám můžeme bezbolestným vyšetřením za pomocí Bodystatu, který používají i v TV pořadu ´Jste to, co jíte´, zjistit nejen celkové složení těla (% podíl tukové hmoty, množství svalů, objem vody...), ale i hodnotu bazální metabolismus Vašeho organismu.

Jak se dá klasifikovat obezita z jiného hlediska než podle procent tuku v těle? Můžeme využít metodu BMI - Body mass index. Vaše BMI si můžete spočítat jednoduše, když tělesnou hmotnost vydělíte výškou v metrech na druhou. Tzn. vážíte např. 70kg a měříte 175cm = 70 / (1,75 x 1,75) = 70 / 3,0625 = BMI 22,8 a dle tabulky zjistíte, že je vaše hmotnost v mezích normy. Bohužel ukazatel BMI nebere v potaz, zda jste svalnatí a vážíte 70kg při výšce 175cm a pravidelně posilujete, cvičíte a máte málo tuku a nebo zda svaloviny máte málo a naopak více tuku. Dva lidé mohou vážit úplně stejně při stejné výšce a jeden z nich může mít výrazně víc tuku - toto nám už odhalí jedině metoda měření složení těla.

BMI KATEGORIE

18,5 a méně podváha
18,5 - 24,9 norma
25,0 - 29,9 nadváha
30,0 - 34,9 obezita I. stupně
35,0 - 39,9 obezita II. stupně
40,0 a více morbidní obezita

Dalším kritériem pro klasifikaci nadváhy či obezity je obvod pasu. Byla prokázána úzká souvislost mezi hromadění tuku v oblasti břicha a rozvojem metabolických či kardiovaskulárních chorob. Zvýšené riziko pro rozvoj těchto chorob vzniká pokud je obvod pasu u mužů vyšší než 94 cm a u žen 80cm. Vysoké riziko pak vzniká při obvodu pasu více než 102 cm u mužů a 88cm u žen.

Rozlišujeme také typy obezity, a to jestli se tuk ukládá spíše v oblasti boků, stehen a hýždí tzv. gynoidní typ obezity (neboli tvar postavy hruška) a nebo androidní typ obezity, kdy se tuk ukládá v oblasti břicha (tzv. typ jablko). Vyšší rizika z hlediska srdečně-cévních chorob má typ obezity jablko.

Autor: Mgr. Veronika Mlčochová - Poradna NutriFit - výživové poradenství Prostějov, Znojmo, Kroměříž

(c) Poradna Nutrifit www.poradnanutrifit.cz 


Další články z rubriky Ostatní

Kniha: 77 jednoduchých tipů na hubnutí

Toužíte zredukovat svou hmotnost? Necháváte se zlákat nejrůznějšími sliby, ale po dosažení ideální váhy přichází na řadu známý jojo-efekt? Nezoufejte. Chcete-li si dlouhodobě udržet svou hmotnost nebo zhubnout, nepotřebujete žádnou dietu, přísné jídelníčky či dogmata o výživě, která zakazují konzumaci určitých živin nebo potravin.

Posviťte si na to, co jíte!

Nevíte, jestli si náhodou v obchodě nekupujete "zajíce v pyti"? Také se nevyznáte ve všech těch etiketách? Nejste si úpně jistí tím, co je zdravé a co nikoli? Jak poznám to opravdu celozrnné pečivo? Je tohle vhodný jogurt? A jaké mám zvolit Žervé? Kolik tuku má tenhle sýr? Je tohle kvalitní šunka?

A milion dalších nezodpověděných otázek se Vám neustále při každém nákupu honí hlavou...Už nemusí! Rádi Vám na Vaše dotazy odpovíme, všechny potraviny prozkoumáme, rozebereme a konečně si řekneme, co je zdravé, co bychom kupovat měli a co je jen pouhá reklama a lákání zákazníka.

Bude to nespoutaný boj, ale každé potrevině přijdeme na kořínek a totálně jí rozpitváme do nejmenšího detaiu:) 

 

Nadváha a obezita - nejen estetický problém. Část 4. Proč hubnout?

To je otázka na kterou si musí každý zodpovědět sám. Některým lidem z estetického hlediska nemusí vadit, že jsou oplácáni tukem a nevidí tudíž důvod, proč by se měli „sužovat" nějakým hubnutím. Není nezbytně nutné mít svalnatou vypracovanou postavu, může se stát, že mátě pouze nějaké to kilečko navíc a přitom jíte zdravě. V tomto případě není nutno, pokud si to sami nepřejete, hubnout. Váš problém bude nejspíše jen estetického rázu, ale zdravotní následky při pár kilech navíc opravdu téměř nehrozí. Ale jestli se ale Vaše BMI pohybuje v oblasti obezity, není problém už jen estetický, ale rozhodně také zdravotní. V tomto případě by bylo třeba zhubnout, aby se obezita neprojevila jedním z mnoha svých zdravotních následků.

Autor: Mgr. Veronika Mlčochová - Poradna NutriFit - výživové poradenství Prostějov, Znojmo, Kroměříž

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: