KVĚTEN - PODPORA SRDCE

Rubrika: Sezonní záležitost
Autor: Zuzana Komůrková

KVĚTEN - PODPORA SRDCE
A máme tu KVĚTEN, moji milí!

Květen - „Máj, lásky čas, hrdliččin zve ku lásce hlas"...... a tak není divu, že nejohroženějším orgánem tohoto měsíce je SRDCE. Srdce = sídlo našich citů. I v dnešní době, kdy se mnozí soustředí spíše na to, co jim říká jejich mozek, máme v tomto období asi největší potřebu milovat, sdílet a otevřít svá srdce někomu druhému. Pokud nemáme partnera, je nám smutněji než v jiném měsíci. I já si pamatuji na chvíle, kdy jsem proklínala pravidlo 1. máje, kdy ženu musí někdo políbit pod rozkvetlým stromem. Nebojte, díky letošnímu výjimečně teplému počasí je většina stromů stejně již odkvetlá. A je pořád lepší zůstat nepolíbená, než muset povinně do průvodu?

Opět na začátek krátké opakování z anatomie: SRDCE je dutý svalový orgán s oběhovým systémem uložený v hrudníku, který svými pravidelnými stahy zajišťuje oběh krve tělem, a tím i přenos dýchacích plynů, živin, odpadních látek a další funkce. Srdce má čtyři oddíly s chlopněmi, které fungují jako ventily, dva pro plicní oběh a dva pro oběh hlavní zajišťující průtok okysličené krve tělem. Srdce má tvar kužele, jehož hrot směřuje doleva a dolů. U dospělého člověka je srdce asi 12 cm dlouhé a 8-9 cm široké. Hmotnost srdce se liší podle pohlaví, u muže se pohybuje kolem 280-340 g, u žen kolem 230-280 gramů. Průměrně srdce udělá okolo 100 000 úderů každý den.

Nejsilnější energie srdce je každý den v poledne mezi 11. a 13. hodinou, v této době taky bývají nejčastější srdeční příhody, pozor! Nejslabší je energie srdce v noci mezi 23. a 1. hodinou ranní.

Nejčastější nemocí SRDCE je ischemická choroba srdeční způsobená zúžením věnčitých tepen. Pak angina pectoris, která se projevuje jako svíravá bolest na hrudi způsobená snížením dodávky kyslíku srdečnímu svalu, jejíž příčinou je právě ischemická choroba. No a nechvalně známý infarkt myokardu, což je vlastně náhlý kolaps části srdeční svaloviny, obvykle je způsoben trombózou věnčitých tepen.

To, že s naším srdcem není něco v pořádku, se může projevit silným bušením srdce, nespavostí, změnami v chování. Srdci odpovídá na našem těle špička nosu, tak bedlivě sledujte, jak toto místo vypadá. Nemoc srdce se může projevit třeba vznikem skvrn na levé části tváře a bolestí v oblasti obočí při dotyku. Namodralá barva nosu, rtů, případně obličeje signalizuje nedostatečné okysličení krve.

EMOCÍ SRDCE JE RADOST, srdci podle čínské medicíny patří element ohně. Má ohnivou povahu, je centrem naší touhy, odvahy, inspirace, aktivity a našeho osobního vyzařování. Však víte, jak čerstvě zamilovaní září ? Asi nemusím psát, že u lidí, které sžírá je hněv, zloba, pasivita, strach a smutek, je to právě naopak. Pokud se v životě řídíme pouze mozkem a na srdce nebereme ohled, naše srdce nedostatkem nebo poruchou citu opravdu trpí.

A jak tedy v květnu a nejen v květnu pomoci srdci a co jíst?
• Snažte se, aby byl váš jídelníček tvořen především přirozenými potravinami s dostatečným obsahem vlákniny - zeleninou, ovocem a kvalitními potravinami z ověřených zdrojů.
Pozor na pití kávy a nápojů s kofeinem v čase kolem poledne.
• Hlídejte si přísun správných tuků. Jezte hlavně tuky s dostatečným obsahem Omega 3, které stimulují krevní oběh, snižují riziko tvorby krevních sraženin a také snižují vysoký krevní tlak. Jsou např. v semínkách, oříšcích, kvalitních rostlinných olejích (zkuste třeba řepkový s ideálním poměrem Omega 3:Omega 6), ale i v rybách a avokádu.
Omezte solení, používejte raději čerstvé bylinky a česnek.
Dostatečně pijte. Ideálně vodu a to harmonizovanou, ať už křišťály, symbolem květu života nebo jinak. Kdo nevěří - přivře oko, prosím ;-)
Které potraviny srdce přímo miluje?
- Česnek - pomáhá snižovat krevní tlak a množství cholesterolu
- Ovoce - grapefruity, třešně, jahody, červené hroznové víno, banány, fíky
- Zelenina - červená paprika, zralá rajčata, chřest, čekanka, ředkvičky, artyčoky, brokolice, čekanka, fenykl, rukola, špenát a vůbec všechna listová zelenina
- Obiloviny - pohanka, zelený ječmen, klíčky, celozrnné obiloviny
- Luštěniny - fazole mungo, červené fazole, červená čočka, cizrna, čerstvý hrášek
- Červené víno - v rozumném množství má příznivý dopad na vznik a rozvoj aterosklerózy
- Koření - kurkuma, čerstvá bazalka, oregano, rozmarýn, tymián, petržel, skořice a kakao
- Bylinky - pelyněk, pampeliška, srdečník, mochna
• Nezapomínejte na dostatek pohybu - jóga, plavání, běh nebo i jen procházky v přírodě, vždyť i jen pohled na krajinu může dokázat, že vaše se vaše srdce zaraduje!
• Dopřejte si dostatek spánku a relaxace.
• V AROMATERAPII - zkuste vůně citrusů, ylang-ylang nebo královnu srdce RŮŽI, nebo jakoukoli vůni, která vaše srdce potěší, třeba oblíbený parfém.
Udělejte si radost a kupte se růžový a zelený náramek pro podporu srdeční čakry. Třeba z růženínu a avanturínu.

Takže radím - otevřete svá srdce, buďte přístupni změnám, novým zážitků, informacím i lidem. Jako vždy nezapomínejte na pohyb a mějte se rádi! Protože jediný trvalý vztah v životě je vztah k sobě samému!

Krásný máj vám i vašim srdcím přeje opravdu ze srdce
Zuzana, Výživou ke změně

/Zdroje: internet, knihy o ájurvédě, Wikipedie, K.H. Mácha - Máj/

 

 

 


Další články z rubriky Sezonní záležitost

Čas rebarbory

Každý rok touto dobou nám vyroste na zahradě keřík rebarbory a tak si jedenkrát v roce dopřávám z ní pochoutku.
Reveň by se neměla konzumovat mladá později již obsahuje vysoké množství šťavelanů,
kontraindikace konzumace reveně je při chronickém onemocnění ledvin a jater, trávicího ústrojí, a také v těhotenství.

Březen podpora žlučníku

A máme tu BŘEZEN, moji milí!

Také jste tak zmateni? Já letos pořád pociťuji absťák po sněhu a zimě. No nic, překonejme abstinenční příznaky, smiřme se s tím, že zima prostě nebyla a PŘIVÍTEJME JARO! :)

V březnu je nejohroženějším orgánem ŽLUČNÍK.

Opět na začátek krátké opakování z anatomie: ŽLUČNÍK je vakovitý orgán hruškovitého tvaru uložený na spodině jater na pravé straně břicha, sloužící ke skladování a úpravě žluči, která se tvoří v játrech. Žluč je důležitá při trávení, napomáhá štěpení a vstřebávání tuků.

OSLABENÍ ŽLUČNÍKU se projevuje bolestí hlavy, migrénami a závratěmi, tlaky pod hrudní kostí, bolestí žeber vystřelující do zad, bolestí velkých kloubů (ramena, kyčle, kolena, lokty), nadýmáním, ale například i potížemi se zrakem. 

Detoxifikační kůra, DEN 2

Zvládli jste první den, máte tedy za sebou to "nejhorší" :-)
Dnes si můžete pochutnat na studeném salátu z bulguru na marocký způsob a k večeři se zahřát zelňačkou.
Ke snídani jsem opět zvolila kaši z ovesných vloček, která obsahuje spoustu vlákniny a vitamínů skupiny B. Pokud chcete změnu, dejte si třeba pečivo s rybí pomazánkou (sardinky, kremžská hořčice, kyselá okurka, bílý jogurt). Jinak pozor na tradiční přílohy k pečivu, které si pro tentokrát musíte odpustit.
Ke svačině zbyl mrkvový salát ze včerejšího dne. Jinak lze také zvolit jakékoli ovoce či zeleninu a bílý jogurt či kysané podmáslí.
TIP Tentokrát není třeba se dívat na celkový energetický obsah. Tělo si samo řekne o množství jídla a tím, že vyloučíte všechny „nezdravé" potraviny, nemusíte se bát, že přiberete.
Celý článek včetně fotografií a receptů najdete na Facebooku (www.facebook.com/fitandfuncz)

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: