Zvažujete půst?

Rubrika: Sezonní záležitost
Autor: Zuzana Komůrková

Zvažujete půst?

Včera byl říjnový úplněk a s ním přichází ideální čas pro zahájení podzimního půstu.

Rozhodně radím, nevrhejte se v do půstů a detoxikací po hlavě, v každém případě je dobré si předem nějakou knihu o půstech (opět doporučím Velkou kniha půstu od Ruedigera Dahlkeho) nebo se prokousat záplavou informací na internetu. A pamatujte, půsty mají spoustu forem a každému vyhovuje něco jiného. Někomu bude nejlépe jen s vodou a čaji, jinému budou sedět ovocné či zeleninové šťávy nebo Neera.

Tak jen ve stručnosti pár pravidel a zbytek si nastudujte sami, prosím!!!!!
- půst je vhodné zahájit po úplňku
- půst by měl trvat lichý počet dní, min. 5
- před půstem si dejte alespoň 1 odlehčený den třeba na šťávách nebo ovoci
- při půstu hodně pijte
- půst vždy doplňujte očistnými technikami pro vaše střevo - ideálně klystýry nebo alespoň pitím čaje ze seny či Psyliem
- půst znamená období zvnitřnění, zklidnění, obracení se do sebe, buďte v klidu, v teple, ale přesto nezapomínejte na pohyb - procházky, jóga, nic náročného, buďte opatrní
- velice důležité a mnohdy těžší než samotný půst je návratové období, které by mělo trvat ideálně stejně dlouho jako půst samotný. Měli byste se vracet k "normální" stravě velice pomalu, krůček po krůčku s naprostým vynecháním soli a tuků. Můžete pokazit vše, čím vám půst prospěl.

Tak příjemný a přínosný půst pro vaše tělo i duši! A pamatujte, vše s rozmyslem - nastudujte, načtěte, půst rozhodně není očistná technika pro každého - tedy, ne že bych si myslela, že by někomu neprospěl, ale je potřeba k němu dozrát A pokud budete mít pocit, že to opravdu chcete zkusit, budete mít možnost začít i po listopadovém úplňku nebo třeba na jaře.


Zuzana, Výživou ke změně


Další články z rubriky Sezonní záležitost

BŘEZEN - PODPORA ŽLUČNÍKU

A máme tu BŘEZEN, moji milí!

Také jste tak zmateni? Já letos pořád pociťuji absťák po sněhu a zimě. No nic, překonejme abstinenční příznaky, smiřme se s tím, že zima prostě nebyla a PŘIVÍTEJME JARO! :-)

V březnu je nejohroženějším orgánem ŽLUČNÍK.

Opět na začátek krátké opakování z anatomie: ŽLUČNÍK je vakovitý orgán hruškovitého tvaru uložený na spodině jater na pravé straně břicha, sloužící ke skladování a úpravě žluči, která se tvoří v játrech. Žluč je důležitá při trávení, napomáhá štěpení a vstřebávání tuků.

OSLABENÍ ŽLUČNÍKU se projevuje bolestí hlavy, migrénami a závratěmi, tlaky pod hrudní kostí, bolestí žeber vystřelující do zad, bolestí velkých kloubů (ramena, kyčle, kolena, lokty), nadýmáním, ale například i potížemi se zrakem. To, že máte oslabený žlučník, se může projevit i vyrážkou na kůži v oblasti spánků, zažloutnutím očního bělma nebo žlutým potahem na jazyku.

 

Rady jak přes Vánoce nepřibrat

Opravdu musíme přes Vánoce přibrat a dávat si na Nový rok předsevzetí o hubnutí?
Jde jen o správnou strategii a promyšlený plán. Za kila navíc nemůže jen smažený kapr, chlebíčky a vánoční cukroví, svůj podíl má i stres, shon a úplná rezignace na jakoukoliv pohybovou aktivitu.
Dlouhou dobu tak máme úplně rozbitý režim a to se na naší postavě samozřejmě brzy ukáže. Zkuste to letos vzít za jiný konec a jít na to jinak.

Detoxifikační kůra, DEN 4

Máte za sebou první tři dny detoxikace a zvykli jste si na nový jídlníček. Chybí vám však ještě kofein? Pokud ano, patrně bojujete s určitou mírou závislosti. TIP Zkuste jako náhražku meltu nebo bylinné kořeněné čaje. Výborný je například čaj z čerstvé máty s citronem a zázvorem, případně rooibos.

Recepty pro dnešní den jsou inspirovány italskou kuchyní a najdete je včetně fotografií na Facebooku

www.facebook.com/fitandfuncz

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: