Životodárná energie nebo nepřítel?

Rubrika: Sezonní záležitost
Autor: Poradna pro zdraví a prevenci

 Zcela jistě životodárná energie, bez které bychom jako lidé moc dlouho nepřežili. Jen se za určitých okolností skutečně může stát i nepřítelem. O čem to mluvím? Samozřejmě o slunci. Přesněji řečeno o jeho záření. A protože je léto a začátek prázdnin a dovolených, je toto téma nanejvýš aktuální. Všichni se totiž budeme opalovat, ať už dobrovolně, cíleně, nebo nedobrovolně. Tak jak to udělat, aby slunce bylo pouze přítelem.

Opalování je v podstatě velmi zdravé, protože se při něm přirozenou cestou v těle vytváří vitamin D, který je důležitý pro vstřebávání vápníku. A dostatek vápníku v těle je nejen nutný pro dobré kosti a zuby, ale také například podporuje svalovou činnost a srážlivost krve. Bez vitaminu D bychom mohli jíst vápníku kolik bychom chtěli a efekt by byl podobný, jako kdybychom olizovali zeď. I když ani zdi se v současné době už vápnem nebílí.

Tak proč nepřítel?

Většina z vás asi ví, že sluneční záření (UV) má dvě složky: UVA a UVB. I když je pod mrakem, nebo jsme ve stínu, proniká přes mraky až 90 % UV záření. Kdo máte stmívací brýle, tenhle efekt dobře znáte. Jistě jste si už všimli, že jsou tmavé, i když leží ve stínu pod slunečníkem. Také miminka se krásně opálí, i když jsou úplně ve stínu. Jejich jemnou pokožku by přímé slunce velmi poškodilo.

Tohle všichni víme, co ale každý neví , je to, jak tyto dvě složky působí. A jak se proti nim chránit, aby sluneční záření pro nás bylo opravdu jen přátelské a ku prospěchu. Tak si o nich něco povězme.

Záření UVA
Proniká hluboko do kůže a tam způsobuje pokles elasticity a tedy vznik vrásek. Zároveň urychluje tvorbu stařeckých skvrn a je bohužel zodpovědné i za sluneční alergie.

Záření UVB
Tato složka slunečního záření je zodpovědná za spálení kůže a také za výskyt rakoviny kůže.

Jak na nás UV záření působí?

Všichni asi víte, že existují fototypy, podle kterých poznáme, jak bude právě ta naše pokožka na slunce reagovat. Tak si je pro jistotu připomeňme. Existuje celkem šest fototypů a lze je jednoduše určit podle barvy očí, barvy vlasů a barvy kůže. Mezi Čechy se vyskytují převážně první tři fototypy.

Fototyp I má práh zčervenání přibližně 10 minut, má světlou kůži, světlé nebo zrzavé vlasy, někdy pihy, modré nebo zelené oči. Na slunci se vždy spálí a nikdy nezhnědne. Vyžaduje tedy i mnohem vyšší ochranu.

Fototyp II má také světlou kůži, světlé vlasy a modré oči. Na slunci bez ochrany se většinou spálí a jen někdy zhnědne. Ten se v české populaci vyskytuje nejčastěji.

Lidé fototypu III mají tmavé vlasy, oči a tmavší barvu kůže, obvykle nemají potíže při pobytu na slunci, nespálí se a dobře pigmentují.

Jak se chránit, aby slunce jen pomáhalo?

Nejdůležitější je prevence
Pokožku je třeba na sluneční záření dobře připravit. Již několik týdnů před odjezdem k moři se začněte doma opalovat. Nejdříve jen krátce, asi 10 minut, přičemž se často otáčejte. Dobu pak každý den o pár minut postupně prodlužujte. Někomu pomáhá, když preventivně užívá beta-karoten. Pobyt v soláriu, na základě studií o vlivu solárií na pokožku, není vhodný.

Věřím, že už nikdo neudělá takovou hloupost, aby se natíral naftou. Skutečně o takových případech vím, ale pokud nechcete dostat rakovinu kůže, rychle na to zapomeňte. Na dovolené jsem také viděla, jak si lidé koupili potravinový olej (někdy i olivový) a mazali se jím. Proti olivovému oleji nic nemám, naopak, ale k opalování se skutečně nehodí. Nebo se chcete smažit? Na to jsou přece potravinové oleje určeny. Ale co je hlavní, nemají v sobě žádný sluneční filtr!

Jak si vybrat správný ochranný prostředek
Když jsme se tedy dohodli, že je třeba si obstarat kvalitní prostředek na opalování, řekněme si, jak ho správně vybrat. Je důležité hledět při výběru opalovacích přípravků nejen na UVB filtr, ale i UVA filtr. Mnoho lidí neví, že ochranný faktor (SPF), uváděný na přípravcích, vyjadřuje úroveň ochrany pouze před UVB zářením. Vyjadřuje také násobek času, který můžeme na přímém slunci strávit s ohledem na náš fototyp a práh zčervenání. Je tedy třeba pozorně prohlédnout balení a ujistit se, že je na něm napsáno UVA + UVB filtr. Protože se většinou při opalování i koupeme, doporučuji prostředky označené Water-proof, nebo Water-resistant.

Jak ochranné prostředky používat.
Pro opalování v našich končinách na začátek doporučuji faktor SPF25 až SPF30. Později můžete snížit dle fototypu. Nedoporučuji užívat faktor nižší než SPF10. U dětí je třeba tento faktor vyšší, protože mají jemnější pokožku.

Nejnebezpečnější je pobyt na přímém slunci, a to obzvláště mezi 11. a 15. hodinou. Toto je třeba dodržovat zejména na dovolených u moře, protože tam má slunce daleko větší intenzitu. Prostě 30°C v Česku a 30°C např. v Řecku, Turecku a podobných destinacích, působí na naši pokožku zcela jinak. To samé platí při pobytu na horách, zejména ve vyšších polohách. A to i v zimě!

Abychom dosáhli maximální ochrany, nanášíme přípravek na kůži minimálně 20 minut před tím, než vůbec půjdeme ven na sluníčko nebo do vody. Přípravek má čas se do kůže dobře vstřebat a nesmyje se tak rychle. U moře začínáme SPF 50 a s sebou si bereme SPF25 nebo SPF30. Vrstvu obnovujeme každé dvě až tři hodiny, zejména při koupání. A to i v případě, že je náš přípravek voděodolný (water-proof).

Kolik opalovacích prostředků vzít s sebou
Průměrná denní spotřeba ochranných prostředků pro dospělého na celé tělo by měla být okolo 35 ml, což pro zjednodušení je asi 7 čajových lžiček. Dle mé zkušenosti, např. jedno balení krému Nivea 50+ mi vydrželo přesně 14 dní.

Je třeba si s sebou vzít i nějaké prostředky po opalování a normální krémy nebo emulze na pleť. Je to důležité zejména u moře. Když se osprchujete sladkou vodou, nastupuje prostředek po opalování. A po každém sprchování ráno a večer je třeba pokožku hydratovat. To zajistí běžný krém.

Já vím, že normálně tolik krémů nepoužíváte, to já samozřejmě také ne. Ale z vlastní zkušenosti vím, jak moc to pomáhá. Na dovolené je pokožka extrémně namáhána střídavým sluněním (vysušováním) a následným máčením, čímž se opět vysušuje. A pokud chcete mít krásnou barvu a současně nevypadat jako stará vrásčitá indiánka, vřele tento postup doporučuji. Trochu péče navíc se zcela jistě vyplatí.

A nezapomeňte, že méně je někdy více a tak ani opalování se nemá přehánět.


Další články z rubriky Sezonní záležitost

ŘÍJEN - PODPORA ŽALUDKU

Co dělat v říjnu a nejen v říjnu pro podporu žaludku?

A máme tu ŘÍJEN, moji milí!
V měsíci říjnu je nejzatíženějším orgánem ŽALUDEK.
O tom, že žaludek je orgán vakovitého tvaru, že v něm dochází k trávení pomocí žaludečních šťáv a pohybů hladkého svalstva se asi nemá smysl zmiňovat. Spíše bych chtěla upozornit na to, že žaludek, ač součást trávicí soustavy, je - asi více než si uvědomujeme - spojen s naší psychikou. Tvorbu žaludečních šťáv ovlivňují kromě jiného i emoce. Deprese a strach jejich tvorbu snižují, agresivita a rozhořčení naopak zvyšují, problémy v citovém životě přinášejí žaludeční potíže. Je to o tom, co nemůžeme nebo neumíme „strávit" psychicky.

Jak na podzimní chřipku

Podzimní období je pro náš organismus náročný čas. Bylo tomu tak vždy a naši předkové dobře věděli, jak se připravit, že v zimě se více spí a odpočívá, abychom měli na jaře zase sílu. Moderní doba je jiná, nároky na nás jsou stejné během celého roku a přírodní biorytmy se nezohledňují. V zimním období dostává naše imunita, co proto a pokud o své tělo nepečujete, můžete velmi snadno podlehnout chřipce. V chladném období je tělo oslabené, zároveň teploty mírně nad nulou jsou živnou půdou pro šíření onemocněních, a pokud spojíme tyto dvě kombinace, vyjde nám vždy vyšší pravděpodobnost onemocnění. Jak se ale bránit? Řekněme si několik základních rad, jak pomoci svému tělu posílit imunitu a vyhrát tak boj s chorobami.

Polévka HOKKAIDO

Dýně Hokkaido je mnohem menší, než jiné dýně ( o váze od 700-1500g)
Je to velmi zdravá nízkokalorická zelenina bohatá na betakaroteny, vitaminy B, minerály: zejména draslík. Výborná na podporu zažívání a při nemocech slinivky břišní.
Skvělá pro zpestření redukčního jídelníčku.
Rovněž skvělý prostředek při detoxikaci (dokáže na sebe vázat toxiny, rozpouštět je, a vylučovat z těla)

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: