Jde dohromady alkohol a hubnutí?

Rubrika: O potravinách
Autor: Žij-zdravě.cz, s.r.o.

V první řadě je potřeba pochopit, že alkohol je metabolizován jinak než standardní jídlo. Za normálních podmínek, tělo získává energii z naší potravy - sacharidů, tuků a bílkovin, které se pomalu tráví a vstřebávají v gastrointestinálním systému. Nicméně, tento zaběhlý proces trávení se okamžitě změní, když je přítomen alkohol! Pokud si dáte sklenku alkoholického nápoje, tak mu vaše tělo věnuje okamžitou pozornost (je to pro tělo toxin!), a hlavně také alkohol nepotřebuje trávení.

Všichni určitě znáte to, že když si dáte alkohol na lačný žaludek, molekuly alkoholu difundují žaludeční stěny velmi rychle a vy tak během několika minut cítíte účinky alkoholu. Tento proces je však pomalejší, když máte v žaludku jídlo, ale jakmile to jídlo vstoupí do tenkého střeva, alkohol se opět stává pro tělo prioritou a rychle se vstřebává do krevního oběhu. Vzhledem k tomu naše „detoxikační jednotka" - játra věnuje veškerou pozornost zbavení těla toxinu (zpracování alkoholu). Je-li však naše tělo zaměřeno na zpracování alkoholu, není pak schopno správně zpracovávat a štěpit potraviny, které obsahují sacharidy, bílkoviny a tuky. Proto jsou tyto kalorie přeměněny na tělesný tuk a dojde k jejich uložení na vašem těle!

Také je potřeba si uvědomit, že alkohol obsahuje 7 kalorií v jednom gramu a nenabízí žádnou výživnou hodnotu! Dodává nám tedy pouze prázdné kalorie - více uvidíte v tabulce.

Dalším nebezpečím, které skýtá konzumace alkoholu je vysoký GI a negativní ovlivnění naší vůle. Proto také tak často vidíte, že po konzumaci alkoholu mají lidé chutě a musí něco jíst, a to buď jídlo, nebo alespoň nějaké ty oříšky, brambůrky apod. Tyto potraviny pak bývají často velmi slané, což způsobuje větší žízeň a vede k větší konzumaci alkoholu... prostě takový začarovaný kruh.

Alkohol se tak velmi snadno může stát velkým nepřítelem vašeho hubnutí, protože dodává tělu takzvané prázdné kalorie, povzbuzuje chuť k jídlu a mění náš tradiční trávicí proces. A právě změna trávicího procesu, pak vede k ukládání nežádoucího tuku. Takže chcete-li hubnout, omezte konzumaci alkoholu.


ALKOHOL / POČET KILO JOULŮ / ODPOVÍDÁ KONZUMACI

0,5 litru piva 10° / 650 kJ /100 g hovězí svíčkové

0,5 litru piva 12° / 1100 kJ / Cheeseburger

2 dcl bílého suchého vína / 440 kJ / 2 polévkové lžíce Nutely

2 dcl červeného vína / 540 - 640 kJ /Ovocný piškotový řez

2 dcl šumivého vína, sektu / 620 - 900 kJ/Punčový řez

2 dcl Cinzana, Martini / 1000 - 1200 kJ / 100 g hranolek

5 cl whisky, koňaku, vodky / 800 - 1000 kJ /Čokoládový dort

5 cl becherovky, griotky / 500 kJ / Bílý tukový rohlík

5 cl vaječného koňaku / 700 kJ / 100g pizzy


Další články z rubriky O potravinách

Omega 3

Přispívají k dobrému fungování paměti a jsou zvláště důležité pro zachování kognitivních schopností.

Mezi příznaky jejich nedostatku patří těžká únava, špatná pamětˇ, suchá kůže, problémy se srdcem, výkyvy nálad a deprese, úzkostné stavy i špatný krevní oběh.

Pokusy na zvířatech ukázaly, že doplňky omega 3 pozitivně ovlivňují fungování 23 genů v části mozku, které má co do činění s učením, pozorností, slovní a vysvětlující pamětí.

Víte, co pijete?

Jíte zdravě, pravidelně cvičíte a stále se vám nedaří zhubnout? A co pijete? Při hubnutí je důležité stejně jako potraviny vybírat i vhodné tekutiny! Podívejte se, kolik kostek cukru mají takové běžné nápoje a možná si příště raději koupíte obyčejnou vodu:)!

Proč je dobré jíst luštěniny?

Luštěniny bohužel patří v naší kuchyni mezi neprávem opomíjenou potravinu. Za většinou odmítnutí jsou nevalné vzpomínky na školní jídelnu a tamnější čočku a hrachovou kaši. Luštěniny ale nejsou jen čočka, hrách a fazole tak, jak je známe.

Newsletter

Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: