Citronová tráva, aneb ke stáří pomaleji :-)

Rubrika: O potravinách
Autor: Šárka Hlaváčková

Citronová tráva, aneb ke stáří pomaleji :-)

Čaj z citronové trávy pochází z Thajska a má samá pozitiva :-) Je to osvěžující nápoj, jemné vůně a lahodné chuti. Je známo, že má antioxidační, antibakteriální, antivirové, antiseptické a antimykotické účinky. Zamezuje tedy množení plísní, virů a bakterií. Pomáhá k odstraňování kandidóz (kvasinkové onemocnění). Podporuje funkci vnitřních orgánů, zejména trávicího traktu, žaludku, střev, jater, žlučníku a slinivky. Harmonizuje centrální nervový systém, lymfatický systém, posiluje krevní oběhový systém, čistí cévní systém. Příznivě působí na krevní tlak, krvetvorbu, optimalizuje hladinu cukru v krvi. Antioxidační účinky mají vliv na zpomalení stárnutí buněk.

 Čaj nebo chlazený nápoj z citronové trávy působí proti bolestem žaludku a špatném trávení. V Indiii je široce používán jako prostředek proti kašli, revma a jako antiseptikum. V Číně je mimo jiné doporučován k pravidelné a mimořádně účinné očistě krve.

 Citronová tráva jako lék
Citronová tráva má pozitivní vliv na trávení a ve své domovině je využívána jako podpůrný prostředek při léčbě chřipky, malárie, žaludečních a nervových chorob. Čaj z citronové trávy podporuje schopnost koncentrace. Zevně se citrónová tráva používá při svalových bolestech, na rány a otoky a nebo můžeme použít k přípravě osvěžujících koupelí. Tráva má antiseptické a antibakteriální účinky, osvěžuje tělo i duši a povzbuzuje podporu trávení. Ošetřuje ústní dutinu. Výborně působí na imunitní systém, krevní oběh, proti depresím a bolestem zad. Citronela léčí nejen špatné trávení, infekce, edémy, zvětšené póry, ale i mastnou pokožku. Vůně cutronové trávy je vhodná při aromaterapii na dlouhé cesty a při špatném vstávání. Projasňuje kožní skvrny a osvěžuje pleť.


Další články z rubriky O potravinách

Proč je dobré jíst luštěniny?

Luštěniny bohužel patří v naší kuchyni mezi neprávem opomíjenou potravinu. Za většinou odmítnutí jsou nevalné vzpomínky na školní jídelnu a tamnější čočku a hrachovou kaši. Luštěniny ale nejsou jen čočka, hrách a fazole tak, jak je známe.

Omega 3

Přispívají k dobrému fungování paměti a jsou zvláště důležité pro zachování kognitivních schopností.

Mezi příznaky jejich nedostatku patří těžká únava, špatná pamětˇ, suchá kůže, problémy se srdcem, výkyvy nálad a deprese, úzkostné stavy i špatný krevní oběh.

Pokusy na zvířatech ukázaly, že doplňky omega 3 pozitivně ovlivňují fungování 23 genů v části mozku, které má co do činění s učením, pozorností, slovní a vysvětlující pamětí.

KOLOSTRUM. Je opravdu tak dobré?

Kolostrum je první tekutina mateřské mléčné žlázy, která se tvoří již před porodem. Tento sekret nazýváme „prvním mlékem". Kolostrum neobsahuje laktózu, takže nevyvolává alergické reakce. Matky savců je produkují 3 - 5 dní po porodu, zpravidla však spíše 2 - 3 dny, po kterých organizmus matky (člověka i zvířat) začíná produkovat mateřské mléko. Kolostrum je ve své přirozené podobě nažloutlá hustá tekutina a ve své podstatě také nejstarší přírodní potravinou živočišného původu, která je přirozeným pokrmem savců. Je to velmi silný prostředek, který nově narozenému zdravému savci zajistí vstup do samostatného života bez obav o jeho zdraví. Kolostrum je tedy svým významem zcela jistě nenahraditelným věnem přírody darovaným savcům do začátku jejich života.

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: