Citronová tráva, aneb ke stáří pomaleji :-)

Rubrika: O potravinách
Autor: Šárka Hlaváčková

Citronová tráva, aneb ke stáří pomaleji :-)

Čaj z citronové trávy pochází z Thajska a má samá pozitiva :-) Je to osvěžující nápoj, jemné vůně a lahodné chuti. Je známo, že má antioxidační, antibakteriální, antivirové, antiseptické a antimykotické účinky. Zamezuje tedy množení plísní, virů a bakterií. Pomáhá k odstraňování kandidóz (kvasinkové onemocnění). Podporuje funkci vnitřních orgánů, zejména trávicího traktu, žaludku, střev, jater, žlučníku a slinivky. Harmonizuje centrální nervový systém, lymfatický systém, posiluje krevní oběhový systém, čistí cévní systém. Příznivě působí na krevní tlak, krvetvorbu, optimalizuje hladinu cukru v krvi. Antioxidační účinky mají vliv na zpomalení stárnutí buněk.

 Čaj nebo chlazený nápoj z citronové trávy působí proti bolestem žaludku a špatném trávení. V Indiii je široce používán jako prostředek proti kašli, revma a jako antiseptikum. V Číně je mimo jiné doporučován k pravidelné a mimořádně účinné očistě krve.

 Citronová tráva jako lék
Citronová tráva má pozitivní vliv na trávení a ve své domovině je využívána jako podpůrný prostředek při léčbě chřipky, malárie, žaludečních a nervových chorob. Čaj z citronové trávy podporuje schopnost koncentrace. Zevně se citrónová tráva používá při svalových bolestech, na rány a otoky a nebo můžeme použít k přípravě osvěžujících koupelí. Tráva má antiseptické a antibakteriální účinky, osvěžuje tělo i duši a povzbuzuje podporu trávení. Ošetřuje ústní dutinu. Výborně působí na imunitní systém, krevní oběh, proti depresím a bolestem zad. Citronela léčí nejen špatné trávení, infekce, edémy, zvětšené póry, ale i mastnou pokožku. Vůně cutronové trávy je vhodná při aromaterapii na dlouhé cesty a při špatném vstávání. Projasňuje kožní skvrny a osvěžuje pleť.


Další články z rubriky O potravinách

Čaje a jejich účinky na zdraví a použití v dietetice (seminář v Ostravě)

Seminář spojený s ochutnávkou bude v březnu pořádat v OstravěStředisko vzdělávání s.r.o. Jeho tématem budou Čaje a jejich účinky na zdraví a použití v dietetice. Zváni jsou nejen výživoví poradci, ale také všichni příznivci zdravé stravy, bylinek a samozřejmě čajů všech druhů!

Tajemství chilli papriček

Chilli papričky (kayenský pepř) získávají svou pálivost díky sloučenině kapsaicin a mohou zlepšit naše zdraví na mnoho způsobů. Tuto vysoce dráždivou látku vnímáme zvýšeným pocením, pocitem pálení, zvýraznění chuti jídla. Výzkum této látky odhalil mnoho léčebných účinků.

Nebojte se koření. Jídlu dodá chuť, vám pomůže chránit se před rakovinou.

Koření máme každý plné poličky v kuchyni. Používáme jej jako dochucovadlo našich jídel a ani si neuvědomujeme, že některé druhy patří svou podstatou spíš mezi léčivé rostliny. Věděli jste, že některé druhy koření dokážou působit jako účinní bojovníci proti rakovinnému bujení?

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: