Máte chuť zpestřit svůj jídelníček a ochutnat něco nového? Zkuste špaldu. Spojuje v sobě totiž mnoho skvělých vlastností. Jde o druh pšenice, takže její využití je opravdu široké od výrobků ze špaldové mouky jako je různé pečivo, těstoviny, přes celá zrna například v podobě krup až po špaldovou praženou kávu. Původně u nás špaldu pěstovali již Keltové, ale byla vytlačena šlechtěnou pšenicí, která měla větší výnosnost. Tím jsme ale byli ochuzeni o řadu skvělých vlastností špaldy. Oproti běžně používané pšenici má vyšší obsah bílkovin, což jsou v podstatě stavební kameny našeho těla. Nejen pro hubnoucí je důležitý i její nižší glykemický index. Zjednodušeně, čím nižší glykemický index, tím déle se daná potravina tráví a déle nás zasytí. A k tomu všemu obsahuje řadu vitamínů a minerálů. Máte chuť zkusit špaldové knedlíky, špaldové kroupy nebo karbanátky? Zkuste některé z vyzkoušených receptů a oživte svůj jídelníček.
Špaldoto (špaldové rizoto)
Připravuje se z tzv. kernotta (špaldových krup). Kernotto uvaříme ve slané vodě (pozor, je potřeba vařit dlouho, cca 30 - 50 minut) a zamícháme s oblíbenou zeleninou (např. cibule, mrkev, rajče paprika, celer, pórek). Pokud máte rádi, je možné přidat i houby.
Špaldoto lze koupit také již připravené, jen uvaříte ve slané vodě.
Špaldové karbanátky
Na 4 porce budeme potřebovat tři čtvrtě hrnku kernotta, cibuli, 2 vejce, česnek, 4 plátky namletého tmavého toustového chleba, sůl a majoránku.
Kernotto propláchneme a vaříme v osolené vodě 50 minut. Smícháme všechny ingredience a tvarujeme malé karbanátky, které můžeme opéct na pánvi, nebo pokud chceme recept o něco dietnější, upéct v troubě.
Špaldové knedlíky
Budeme potřebovat 250g špaldové celozrnné mouky, 100g namletých ovesných vloček, 100g bílé hrubé mouky, 100g špaldové celozrnné krupice, sušené kvasnice, sůl a vodu.
Ze všech surovin vypracujeme těsto a vaříme v osolené vodě, dokud nevyplavou.
Sladkou tečku můžeme udělat s palačinkami ze špaldové mouky a špaldovým kafem s mlékem, které je jednou z nejchutnějších náhražek kávy. Jemně oříšková chuť špaldy se právě do kávy opravdu hodí.
Více článků o zdravém životním stylu najdete na www.harmona.cz.
Další články z rubriky O potravinách
Co tedy dalšího je nad zlato? Třeba malá, zdánlivě bezvýznamná rada. Taková, která dokáže ochránit vaše zdraví a navíc ušetřit nemalý peníz.
Luštěniny bohužel patří v naší kuchyni mezi neprávem opomíjenou potravinu. Za většinou odmítnutí jsou nevalné vzpomínky na školní jídelnu a tamnější čočku a hrachovou kaši. Luštěniny ale nejsou jen čočka, hrách a fazole tak, jak je známe.
Čaj z citronové trávy pochází z Thajska a má samá pozitiva :-) Je to osvěžující nápoj, jemné vůně a lahodné chuti. Je známo, že má antioxidační, antibakteriální, antivirové, antiseptické a antimykotické účinky. Zamezuje tedy množení plísní, virů a bakterií. Pomáhá k odstraňování kandidóz (kvasinkové onemocnění). Podporuje funkci vnitřních orgánů, zejména trávicího traktu, žaludku, střev, jater, žlučníku a slinivky. Harmonizuje centrální nervový systém, lymfatický systém, posiluje krevní oběhový systém, čistí cévní systém. Příznivě působí na krevní tlak, krvetvorbu, optimalizuje hladinu cukru v krvi. Antioxidační účinky mají vliv na zpomalení stárnutí buněk.