Test energetických tyčinek - 1.díl

Rubrika: O potravinách
Autor: Ing. Petra Švrčková

Na akci Běh pro Světlušku jsme jako jeden z reklamních předmětů dostali energetickou tyčinku Isostar, určenou pro zvláštní výživu při sportu. To mě inspirovalo k porovnání s běžnou musli tyčinkou - jaký je mezi nimi skutečně rozdíl? Je Isostar high energy sport bar multifruits opravdu tak výjimečná? K porovnání jsem si vybrala běžnou musli tyčinku Fit šťavnatá, která mi jednak chutná, jednak je bez polevy, která obsahuje zbytečně mnoho ztužených tuků.
Co budeme srovnávat? Kromě energetického obsahu, který při sportu není zas tak důležitý (naopak pro doplnění energie můžeme někdy preferovat více kalorické výrobky), se podíváme zejména na poměr bílkovin, sacharidů a tuků. Energetické tyčinky určené jako výživový doplněk sportovců by ideálně měly obsahovat více sacharidů pro rychlé doplnění energie a zároveň více bílkovin, pro tvorbu svalové hmoty. Naopak tuků by v tyčince mělo být co nejméně. Co tedy z porovnání obou výrobků vyplývá?
Tyčinka Isostar vám dodá ve 40g 665 kJ, tedy porci energie srovnatelnou s větším banánem nebo polotučným 150g jogurtem. Pro zajímavost, je to tolik energie, kterou spotřebujete za zhruba 20 min. běhu tempem 10km/h. Fit tyčinka je o něco menší (30g) a celkově má o něco nižší energetickou hodnotu, dodá vám tedy jen 459 kJ. Porovnáním obou tyčinek dále zjistíme, že Isostar obsahuje ve 100g 3,9g bílkovin (o 1g více než Fit tyčinka) a 72g sacharidů (oproti 66g v tyčince Fit). Množství bílkovin je v Isostaru o něco vyšší díky přidané syrovátkové bílkovině a sacharidy jsou vyšší díky přidané glukóze. Významný rozdíl lze však uvést pouze u sacharidů, neboť bílkovin je v obou tyčinkách spíše zanedbatelné množství (2g v Isostaru a 1g ve Fit tyčince, což představuje přibližně 3% doporučeného denního příjmu pro 70kg člověka). Množství tuku je u obou tyčinek srovnatelné, cca 9g na 100g výrobku.
Kromě těchto základních parametrů je tyčinka Isostar obohacena o 6 vitamínů (E, C, B1, B2, B6 a Niacin). Otázkou však je, zda při běžném sportovním výkonu tělo potřebuje tyto uměle dodávané vitaminy. Dle mého názoru má takto dodávat vitaminy skutečný význam až při dlouhodobých fyzických výkonech, kde z různých důvodů (čas, zažívací potíže) není možné tyto vitaminy přijmout v běžné stravě.
Pokud si k celkovému srovnání přidáme ještě cenu obou výrobků - Isostar za 25 Kč a Fit tyčinka za 8 Kč - jeví se výhody vyššího obsahu sacharidů v Isostaru oproti běžné musli tyčince jako opravdu minimální a osobně bych si při sportovním výkonu pro doplnění cukrů raději dopřála dvě Fit tyčinky a stále by mě to vyšlo levněji.

Další články z rubriky O potravinách

U mě v kuchyni - zásoby ve spíži

Slibovala jsem letos několik webových novinek a teď konečně přicházím s další z nich. Na konzultacích se mě často ptáte, kam chodím kupovat jednotlivé potraviny, co si nakoupit do zásoby, jak vyřešit rychlou svačinu když nemám nic připraveno, čím ochucovat a zahušťovat při vaření, co si dát, když mám chuť na sladké, co domácí pečení a spoustu dalších podobných otázek. Rozhodla jsem se tedy, že postupně sepíšu takový malý seriál o tom, jak tohle všechno dělám já u mě v kuchyni. Vždy chci po svých klientech, aby si hledali ve stravování vlastní cestu, našli si recepty, které jim chutnají a na konci programu kompletně zvládli si sestavovat vlastní jídelníček podle svých potřeb. Proto ani tento seriálek nemá to být „návod jak to dělat správně", ale chtěla bych, aby vám byly tyto články inspirací a pomohly se vám zorientovat ve světě zdravé výživy tak nějak více prakticky. Toť vše na úvod a začínáme :)

Je čokoláda zdravá?

Čokoláda v dnešní době bohužel zapadla do škatulky špatných nezdravých potravin, které bychom si měli odříkat. Vede k nadváze, alergiím (důsledek především zastoupeného mléka) a způsobuje akné. Vše co jsem teď vyjmenoval však platí...

Nejen sůl je nad zlato!

Co tedy dalšího je nad zlato? Třeba malá, zdánlivě bezvýznamná rada. Taková, která dokáže ochránit vaše zdraví a navíc ušetřit nemalý peníz.

Newsletter

Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: