Test energetických tyčinek - 1.díl

Rubrika: O potravinách
Autor: Ing. Petra Švrčková

Na akci Běh pro Světlušku jsme jako jeden z reklamních předmětů dostali energetickou tyčinku Isostar, určenou pro zvláštní výživu při sportu. To mě inspirovalo k porovnání s běžnou musli tyčinkou - jaký je mezi nimi skutečně rozdíl? Je Isostar high energy sport bar multifruits opravdu tak výjimečná? K porovnání jsem si vybrala běžnou musli tyčinku Fit šťavnatá, která mi jednak chutná, jednak je bez polevy, která obsahuje zbytečně mnoho ztužených tuků.
Co budeme srovnávat? Kromě energetického obsahu, který při sportu není zas tak důležitý (naopak pro doplnění energie můžeme někdy preferovat více kalorické výrobky), se podíváme zejména na poměr bílkovin, sacharidů a tuků. Energetické tyčinky určené jako výživový doplněk sportovců by ideálně měly obsahovat více sacharidů pro rychlé doplnění energie a zároveň více bílkovin, pro tvorbu svalové hmoty. Naopak tuků by v tyčince mělo být co nejméně. Co tedy z porovnání obou výrobků vyplývá?
Tyčinka Isostar vám dodá ve 40g 665 kJ, tedy porci energie srovnatelnou s větším banánem nebo polotučným 150g jogurtem. Pro zajímavost, je to tolik energie, kterou spotřebujete za zhruba 20 min. běhu tempem 10km/h. Fit tyčinka je o něco menší (30g) a celkově má o něco nižší energetickou hodnotu, dodá vám tedy jen 459 kJ. Porovnáním obou tyčinek dále zjistíme, že Isostar obsahuje ve 100g 3,9g bílkovin (o 1g více než Fit tyčinka) a 72g sacharidů (oproti 66g v tyčince Fit). Množství bílkovin je v Isostaru o něco vyšší díky přidané syrovátkové bílkovině a sacharidy jsou vyšší díky přidané glukóze. Významný rozdíl lze však uvést pouze u sacharidů, neboť bílkovin je v obou tyčinkách spíše zanedbatelné množství (2g v Isostaru a 1g ve Fit tyčince, což představuje přibližně 3% doporučeného denního příjmu pro 70kg člověka). Množství tuku je u obou tyčinek srovnatelné, cca 9g na 100g výrobku.
Kromě těchto základních parametrů je tyčinka Isostar obohacena o 6 vitamínů (E, C, B1, B2, B6 a Niacin). Otázkou však je, zda při běžném sportovním výkonu tělo potřebuje tyto uměle dodávané vitaminy. Dle mého názoru má takto dodávat vitaminy skutečný význam až při dlouhodobých fyzických výkonech, kde z různých důvodů (čas, zažívací potíže) není možné tyto vitaminy přijmout v běžné stravě.
Pokud si k celkovému srovnání přidáme ještě cenu obou výrobků - Isostar za 25 Kč a Fit tyčinka za 8 Kč - jeví se výhody vyššího obsahu sacharidů v Isostaru oproti běžné musli tyčince jako opravdu minimální a osobně bych si při sportovním výkonu pro doplnění cukrů raději dopřála dvě Fit tyčinky a stále by mě to vyšlo levněji.

Další články z rubriky O potravinách

Fenykl - další zázračná zelenina

Fenykl je dvouletka, pěstovaná ve Středomoří, kolem Černého moře, ale také v Asii. U nás se pěstuje na jižní Moravě.

Má protikřečové účinky na střeva, používá se proti nadýmání. Podporuje tvorbu mléka u matek. Ulehčuje odkašlávání tím, že pomáhá rozpouštět hleny. Povzbuzuje činnost zažívacího traktu, zmírňují zápach z úst a působí močopudně. Čistí krev a pomáhá při menstruačních potížích. Díky vysokému obsahu vitamínu C, aminokyselin a stopových prvků posiluje imunitu. Je bohatý na železo a draslík. Používá se při detoxikacích, váže na sebe tuk a jedovaté látky.

 

Nejen sůl je nad zlato!

Co tedy dalšího je nad zlato? Třeba malá, zdánlivě bezvýznamná rada. Taková, která dokáže ochránit vaše zdraví a navíc ušetřit nemalý peníz.

Sůl nad zlato

O tom, že je sůl nad zlato se mluví v jedné české pohádce. A je to pravda, tělo sůl potřebuje. Ale nic se nemá přehánět.

 

Newsletter

Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: