Test energetických tyčinek - 1.díl

Rubrika: O potravinách
Autor: Ing. Petra Švrčková

Na akci Běh pro Světlušku jsme jako jeden z reklamních předmětů dostali energetickou tyčinku Isostar, určenou pro zvláštní výživu při sportu. To mě inspirovalo k porovnání s běžnou musli tyčinkou - jaký je mezi nimi skutečně rozdíl? Je Isostar high energy sport bar multifruits opravdu tak výjimečná? K porovnání jsem si vybrala běžnou musli tyčinku Fit šťavnatá, která mi jednak chutná, jednak je bez polevy, která obsahuje zbytečně mnoho ztužených tuků.
Co budeme srovnávat? Kromě energetického obsahu, který při sportu není zas tak důležitý (naopak pro doplnění energie můžeme někdy preferovat více kalorické výrobky), se podíváme zejména na poměr bílkovin, sacharidů a tuků. Energetické tyčinky určené jako výživový doplněk sportovců by ideálně měly obsahovat více sacharidů pro rychlé doplnění energie a zároveň více bílkovin, pro tvorbu svalové hmoty. Naopak tuků by v tyčince mělo být co nejméně. Co tedy z porovnání obou výrobků vyplývá?
Tyčinka Isostar vám dodá ve 40g 665 kJ, tedy porci energie srovnatelnou s větším banánem nebo polotučným 150g jogurtem. Pro zajímavost, je to tolik energie, kterou spotřebujete za zhruba 20 min. běhu tempem 10km/h. Fit tyčinka je o něco menší (30g) a celkově má o něco nižší energetickou hodnotu, dodá vám tedy jen 459 kJ. Porovnáním obou tyčinek dále zjistíme, že Isostar obsahuje ve 100g 3,9g bílkovin (o 1g více než Fit tyčinka) a 72g sacharidů (oproti 66g v tyčince Fit). Množství bílkovin je v Isostaru o něco vyšší díky přidané syrovátkové bílkovině a sacharidy jsou vyšší díky přidané glukóze. Významný rozdíl lze však uvést pouze u sacharidů, neboť bílkovin je v obou tyčinkách spíše zanedbatelné množství (2g v Isostaru a 1g ve Fit tyčince, což představuje přibližně 3% doporučeného denního příjmu pro 70kg člověka). Množství tuku je u obou tyčinek srovnatelné, cca 9g na 100g výrobku.
Kromě těchto základních parametrů je tyčinka Isostar obohacena o 6 vitamínů (E, C, B1, B2, B6 a Niacin). Otázkou však je, zda při běžném sportovním výkonu tělo potřebuje tyto uměle dodávané vitaminy. Dle mého názoru má takto dodávat vitaminy skutečný význam až při dlouhodobých fyzických výkonech, kde z různých důvodů (čas, zažívací potíže) není možné tyto vitaminy přijmout v běžné stravě.
Pokud si k celkovému srovnání přidáme ještě cenu obou výrobků - Isostar za 25 Kč a Fit tyčinka za 8 Kč - jeví se výhody vyššího obsahu sacharidů v Isostaru oproti běžné musli tyčince jako opravdu minimální a osobně bych si při sportovním výkonu pro doplnění cukrů raději dopřála dvě Fit tyčinky a stále by mě to vyšlo levněji.

Další články z rubriky O potravinách

Klíčení aneb vyždímejte z potravin maximum živin

Často svým klientům doporučuji konzumaci luštěnin. Tato nutričně nabitá skupina potravin bývá v České republice ještě stále hodně opomíjena. Už při standardní přípravě luštěniny obsahují vysoké spektrum rostlinných bílkovin, vitamínů, minerálů a vlákniny. Existuje však navíc jeden trik, kterým se dá obsah těchto látek ještě výrazně navýšit, odstranit potenciálně škodlivé látky a celkově zlepšit vstřebatelnost. Tento proces se nazývá klíčení.

U mě v kuchyni - zásoby ve spíži

Slibovala jsem letos několik webových novinek a teď konečně přicházím s další z nich. Na konzultacích se mě často ptáte, kam chodím kupovat jednotlivé potraviny, co si nakoupit do zásoby, jak vyřešit rychlou svačinu když nemám nic připraveno, čím ochucovat a zahušťovat při vaření, co si dát, když mám chuť na sladké, co domácí pečení a spoustu dalších podobných otázek. Rozhodla jsem se tedy, že postupně sepíšu takový malý seriál o tom, jak tohle všechno dělám já u mě v kuchyni. Vždy chci po svých klientech, aby si hledali ve stravování vlastní cestu, našli si recepty, které jim chutnají a na konci programu kompletně zvládli si sestavovat vlastní jídelníček podle svých potřeb. Proto ani tento seriálek nemá to být „návod jak to dělat správně", ale chtěla bych, aby vám byly tyto články inspirací a pomohly se vám zorientovat ve světě zdravé výživy tak nějak více prakticky. Toť vše na úvod a začínáme :)

S aktivním životem a spoustou zájmů neztloustnete !

Pokud už umíte vyrobit domácí kefír z Tibetské houby, a čirou náhodou zjistíte, že máte doma Tapiokovou mouku, domácí vajíčka, hladkou Babiččinu volbu; se synem jste minulý týden vytočili poslední med, a včera jste přišli z malin, ze kterých dnes už máte založený demižón na malinové víno, a ze zbytku šťávy se vám ještě podařilo uškudlit na něco malinové marmelády, pak dozajista dostanete nápad udělat neskutečně dobré a vláčné : ....palačinky:

 

500 ml kefíru z Tibetského zrna
2 vejce
150 g hladké pšeničné mouky ( Babiččina volba)
50 g tapiokové škrobové mouky ( k dostání v biopotravinách )
40 g medu (2 plné lžíce) příp. jiného sladidla ( kokosový cukr, agáve sirup )
špetka soli
olej olivový nebo řepkový na smažení

 

Všechny ingredience rozmixujete ponorným mixérem. Ponecháte hodinu odpočinout, a znovu rozmixujete.
Smažíte tenké palačinky přibližně o průměru 16 cm.
Pánvičku s nepřilnavým povrchem před každým těstolitím potíráte tukem pomocí mašlovačky.

 

Hotové pak potíráte vlastní marmeládou z lesních malin.

 

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: