Nejen sůl je nad zlato!

Rubrika: O potravinách
Autor: Poradna pro zdraví a prevenci

 

Co tedy dalšího je nad zlato? Třeba malá, zdánlivě bezvýznamná rada. Taková, která dokáže ochránit vaše zdraví a navíc ušetřit nemalý peníz.Naše tělo potřebuje po zimě doplnit zásoby vitamínů a minerálních látek. Je jaro a tak jedním z prvních zdrojů jarních vitaminů jsou saláty. A právě proto nejsou v této době nejlacinější.

Jenže si představte, že se vám stane to, co se stalo včera mně. Majíc na paměti, že musím doplnit vitamíny, jsem šla do supermarketu nakupovat. Nadšená, že už je na trhu ledový salát, jsem ho bez přemýšlení zakoupila. Mám ho do míchaných salátů raději, protože je křehčí než běžný salát a také tak rychle nevadne. Kromě toho obsahuje mnoho minerálních látek a vitamínů a nenadýmá.

Navrch huj, vespod fuj!

Koupený salát vypadal skvěle. Ovšem jen do té doby, než jsem ho doma začala rozebírat na jednotlivé listy. Mezi vrchními listy a vnitřní růžicí měly listy rezavé pruhy, táhnoucí se od středu hlávky. Uvědomila jsem si, že je to počínající hniloba a postižená místa jsem začala nožem odstraňovat.

Co vám mám povídat, více než polovinu salátu jsem musela vyhodit.
Možná si říkáte, stane se. Dovnitř není vidět. Je to sice škoda, ale není to zase tak moc peněz. Na jednu stranu máte pravdu. Ale řekněte mi upřímně, vyhodili byste desetikorunu do kanálu? Jen tak, „z plezíru"? Troufám si tvrdit, že jen málokdo. No, a jedli byste dobrovolně salát, vykazující počáteční hnilobu? Předpokládám, že by to nikdo z vás nezkoušel. I když byste tím tu desetikorunu ušetřili.


Dobrá rada nad zlato

Co tedy dělat, abyste se podobným nepříjemnostem vyhnuli a nedopadli jako já.

- Při nákupu všech druhů salátů se v první řadě podívejte na spodní stranu košťálu. To stejné platí například u pekingského zelí. Podívejte se prostě tam, kde je zelenina uříznutá. Pokud uvidíte zahnědlý spodek nebo rezavé skvrny, je velká pravděpodobnost, že je to uvnitř hlávky ještě horší.

- U květáku, brokolice, zelí a podobně, vám spodní strana napoví hodně o čerstvosti této zeleniny. Čím světlejší řez, tím lépe. (Pokud ovšem v supermarketu zeleninu znovu neseřízli a nepřebalili. I to se v některých obchodech stává). Ale to už je na vás, kam chodíte nakupovat.

- Kořenovou zeleninu kupujte nejlépe s natí. Pokud je nať zvadlá, je lehké si domyslet, jak asi dlouho už na pultě zelenina leží.

- Ředkvičky mohou být krásné, lesklé (tj. ráno postříkané vodou), ale pokud jim začínají žloutnout listy, také to o čerstvosti moc nesvědčí. Nebo jsou přerostlé a staré a budou pálit.

- Poslední rada - nekupujte větší množství zeleniny, než dokážete během následujících pár dnů zkonzumovat. Mohlo by se vám stát, že sice koupíte čerstvou a kvalitní zeleninu, ale následně jí delším skladováním znehodnotíte. Takže, všeho s mírou!


Přesto se konzumaci jarní zeleniny nevyhýbejte. Naopak, nyní na jaře jí jezte co nejvíce. Nejen, že si doplníte zásobu vitamínů a minerálních látek, o které jste v zimě přišli, ale také si zlepšíte zažívání. A to díky vysokému podílu vlákniny, kterou zelenina obsahuje. Velmi vhodná je právě zelenina listová. Ale vždy se nezapomeňte pořádně podívat, co kupujete. Ušetříte nejen peníze, ale ochráníte i své zdraví.


Další články z rubriky O potravinách

Čaje a jejich účinky na zdraví a použití v dietetice (seminář v Ostravě)

Seminář spojený s ochutnávkou bude v březnu pořádat v OstravěStředisko vzdělávání s.r.o. Jeho tématem budou Čaje a jejich účinky na zdraví a použití v dietetice. Zváni jsou nejen výživoví poradci, ale také všichni příznivci zdravé stravy, bylinek a samozřejmě čajů všech druhů!

Tajemství chilli papriček

Chilli papričky (kayenský pepř) získávají svou pálivost díky sloučenině kapsaicin a mohou zlepšit naše zdraví na mnoho způsobů. Tuto vysoce dráždivou látku vnímáme zvýšeným pocením, pocitem pálení, zvýraznění chuti jídla. Výzkum této látky odhalil mnoho léčebných účinků.

Nejdokonalejší potravina na světě!

Nejdokonalejší potravina na světě?
Ano, řeč bude o mateřském mléce!

Newsletter

Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: