Sůl nad zlato
Rubrika: O potravináchAutor: Šárka Jakešová, DiS., RNT
Solení je naše národní chyba v jídelníčku - Češi obecně solí hodně. Lékaři doporučené množství soli by mělo být 3 - 5 g / den, což představuje asi 1 lžičku. Není to jen sůl, kterou si přidáváme do hotového jídla, ale musíme započítat i to, že sůl se do stravy dostává během přípravy jídla. Největším zdrojem soli jsou slané potraviny jako uzeniny, sýry (tavené i tvrdé), některé druhy pečiva, instantní polévky, slané pochoutky (chipsy, tyčinky, oříšky) a většina masových a rybích konzerv, zrovna tak některé minerální vody (Poděbradka, Hanácká kyselka, Vincentka).
Pokud se rozhodnete postupně snižovat množství soli o nic se neochudíte, ale právě naopak. Budete překvapení, kolik chutí v jídle najednou začnete cítit. A taky to, kterým kořením, bylinkami, nebo česnekem se dá určitá chuť zvýraznit a časem vám to snížené solení ani nepřijde. A ještě uděláte něco pro své zdraví a postavu.
Není totiž žádné tajemství, že sůl se podílí na zadržování vody v těle a díky tomu může vaše postava vypadat objemnější. Nižším solením prospějete i vašemu srdci a cévám. Snížení soli se totiž doporučuje osobám s chorobami srdce s cév, vysokým krevním tlakem, s otoky při nemocech ledvin, nebo u těhotných žen.
Nedostatek sodíku většinou nevzniká jeho nedostatečným příjmem, ale spíše zvýšenou ztrátou tělesných tekutin při velkých průjmech a silném zvracení, či nadužíváním diuretik. Rovněž k ztrátám dochází u vysokých fyzických zátěží např. u maratonců, nebo triatlonistů. Nebo za extrémně vysokých teplot. Projevy pak mohou být bolesti hlavy, svalová slabost, křeče, poruchy vědomí až kóma. Při abnormální fyzické zátěži a extrémních teplotách je třeba dostatečně pít nápoje se zvýšeným obsahem soli.
A pokud chcete ozdravět svoje stravování není nutné používat jen klasickou kuchyňskou sůl s obsahem sodíku, ale v obchodech, či lékárnách je k dostání i sůl draselná, která je od běžné soli chuťově k nerozeznání, ale přispívá právě k odstranění otoků. Na druhou stranu pokud už kupujete běžnou kuchyňskou sůl, zaměřte se na mořskou sůl s obsahem jódu, protože tento důležitý prvek, v našem stravování, při malé konzumaci ryb a mořských produktů, schází.
Jak pravil již Hippokrates: „Všechno je jed i lék, záleží jenom na množství."
www.vyziva-poradna.cz
Další články z rubriky O potravinách
U mě v kuchyni - zásoby ve spíži
Víte, co pijete?
Hurá, hurá, je tady sezona CHŘESTU!
Letos díky počasí poněkud brzo, ale je tady sezóna chřestu. Máte ho rádi? Já moc!
Chřest je velice chutná zelenina, která se dá výborně využít v kuchyni, recepty s ním jsou jednoduché a podle mé zkušenosti - čím jednodušší úprava, tím větší mňamka.