...Neméně podstatným tématem, jako je množství tekutin, je i jejich rozložení v průběhu dne. Vyvarujte se nárazovému vypití půl litru tekutin a více. Popíjejte v průběhu celého dne po malých doušcích. Mějte nápoj stále na očích/po ruce, abyste se kdykoliv mohly svlažit a osvěžit.
A jaké tekutiny jsou pro nás nejlepší? Jistě se shodneme, že by bylo dobré vyvarovat se sycených- tedy perlivých nápojů, stejně jako těch slazených. A to ať již cukrem či umělými sladidly. V zimních měsících bychom se měly soustředit na popíjení teplých čajů, v teplejších částech roku...
Chcete zhubnout? Začněte jíst tuky!
Rubrika: Zdravé stravováníAutor: Mgr. Zuzana Douchová
O tucích se mluví hlavně v souvislosti s jejich škodlivostí. Způsobují zvýšený cholesterol, obezitu a kardiovaskulární komplikace. Jak je to však s jejich prospěšností pro lidský organismus?
Tuky patří mezi základní živiny vedle bílkovin a sacharidů a jsou pro organismus nezbytné. Chrání vnitřní orgány, zajišťují vstřebávání vitamínů A, D, E, K, podílejí se na regulaci tělesných funkcí a jsou součástí buněčných membrán a nervového systému.
Nadměrné přijímání tuků je pro organismus škodlivé, ale stejně tak jejich přílišné omezování. Nedostatek tuků v jídelníčku se projevuje zhoršenou kvalitou vlasů, pleti, nehtů, způsobuje hormonální nerovnováhu(nepravidelná menstruace, premenstruační syndrom), dále únavu, depresi a náladovost. Snížený příjem tuků také oslabuje imunitu, jsme tudíž více náchylní k různým onemocněním a regenerace po nemoci je delší. Bez tuků prostě tělo nemůže správně fungovat!
Tuky se obvykle dělí na ty „špatné a dobré“, tedy na živočišné a rostlinné. Nejsem zastáncem rozdělování jídla na špatné a dobré, ani zakázané a povolené. Tato černobílá rozdělení pouze zvyšují stres a úzkost při hubnutí, touhu právě po tom zakázaném a nezdravém a způsobují pocity viny a vlastní neschopnosti, když „zhřešíme“. Při hubnutí, udržování hmotnosti a zdravém životním stylu je důležité vědět, že můžeme všechno, ale s mírou a s vědomím, co je pro nás vhodné a méně vhodné. Proto si tuky rozdělíme také na ty vhodné a méně vhodné. Vhodné jsou rostlinného původu a méně vhodné jsou živočišného původu. Obě skupiny jsou pro organismus důležité, každá však v jiné míře. Rostlinných tuků více, živočišných méně!
Méně vhodné tuky
Méně vhodné tuky najdeme v potravinách živočišného původu a palmovém tuku. Najdeme je v mase, vnitřnostech, vejcích, mléce a mléčných výrobcích, másle a sádle. Pokud budeme jíst tyto potraviny v rozumném množství, pokryjí nám hodnotu přijímaného živočišného tuku a uděláme i něco pro své zdraví. Například mléko a mléčné výrobky chrání sliznice a působípreventivně proti rakovině tlustého střeva a konečníku. Vejce obsahují lecitin, který se podílí na tvorbě buněčných membrán, chrání játra před negativními účinky některých léků, snižuje aterosklerózu a posiluje paměť.
Máslo zase obsahuje vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E, K). Už bychom však neměli příjem živočišných tuků navyšovat pojídáním smažených jídel, uzenin, sušenek, oplatek, smetanových zmrzlin a mléčných sladkých nápojů. Právě zde se ukrývají ty přebytečné živočišné tuky. Problém živočišných tuků není v jejich škodlivosti, ale v jejich zvýšeném množství, které způsobuje nadváhu, obezity a zvýšený cholesterol.
Důležité tuky
Najdeme je v potravinách rostlinného původu. V rostlinných tucích jsou esenciální mastné kyseliny, které si organismus neumí vytvářet sám a je tedy nutné tyto mastné kyseliny pravidelně doplňovat stravou. Jezte tedy více ryby (hlavně ty tučné – losos, tuňák, makrela, sardinky), ořechy, semínka, rostlinné za studena lisované oleje a další potraviny rostlinného původu (např. avokádo). Tyto potraviny snižují špatný cholesterol, chrání srdce, regulují krevní tlak, zlepšují celkovou obranyschopnost organismus a psychiku. Ne všechny rostlinné tuky jsou však zdraví prospěšné. Jedná se o ztužené rostlinné tuky (v sušenkách, dortech, polevách, trvanlivém pečivu), které obsahují trans-mastné kyseliny. Dále tyto kyseliny můžeme najít v některých nekvalitních margarínech (důležité číst složení) a při vysoké tepelné úpravě panenských olejů při smažení (na pánev používejte vždy olej k tomu určený – řepkový, olivový, slunečnicový a další a do studené kuchyně panenské oleje).
Více vhodné i méně vhodné tuky jsou stále jen tuky a mají vysokou energetickou hodnotu. Proto při hubnutí hlídejte jejich množství. Živočišné tuky si dopřejte v libovém mase, vejcích, mléčných výrobcích do 3 % tuku a sýrech do 30 % tuku. Rostlinné tuky si dopřejte v salátových zálivkách (odměřujeme raději lžící), ořechy a semínka (jedna hrst stačí), tučné ryby alespoň dvakrát týdně (smažené ryba a rybí prsty to samozřejmě nejsou, vybírejte nejlépe čerstvé na pánev a konzervované do pomazánek). U všech tuků je důležité dávat přednost kvalitě před množstvím, ať už hubnete nebo se chcete jen stravovat zdravěji.
autor článku: Mgr. Zuzana Douchová - poradenství v oblasti výživy, psychologie a sportu
www.zuzanadouchova.cz
Další články z rubriky Zdravé stravování
Proč a jak jíst, pít a cvičit? 28.3.2013
Jak se dožít 100 let
Myslím, že se mnou budete souhlasit, že více věříte člověku, který to co hlásá a učí, také dělá. Jedním z takových lidí byl Dr. Norman W. Walker. Jeden z nejvýznamnějších lékařů, který se zabýval výzkumem zdraví a vlivem stravy na dlouhověkost a prevenci chorob. Dr. Walker se dožil 117 let. Až do své smrti v roce 1985 byl vitální a věnoval se veškerým domácím pracím i práci na zahrádce.
Jak efektivně spalovat tuky a zrychlit metabolismus
Jsou mezi námi velmi šťastní lidé, kteří mají velmi rychlý metabolismus. To znamená, že jejich těla jsou super efektivní při spalování kalorií a zbavují se tak rychleji tuku. Mít rychlý nebo pomalý metabolismus je něco, co může být genetické. Ačkoli pro ty, kteří nejsou obdařeni rychlým metabolismem (jako já), mám dobrou zprávu. Existuje pár rad, kterými se můžeme řídit, abychom náš metabolismus pomohli urychlit.
Newsletter
Copyright © vyzivovi-poradci.cz 2010-2014, Vytvořil Pixman s.r.o.