Chcete zhubnout dietou? Smutná statistika hovoří jasně...

Rubrika: Metody hubnutí
Autor: Žij-zdravě.cz, s.r.o.

Chcete zhubnout dietou? Smutná statistika hovoří jasně...
Většina lidí, kteří se rozhodli hubnout samostatně doma pomocí zaručených dietních tipů z časopisů a internetu, většinou skutečně zhubli, ale v 90% pak do jednoho roku nabrali shozená kila zpět! To asi nezní moc nadějně... A proč se to vlastně děje? Odpověď není vůbec jednoduchá, protože oblast výživového poradenství není tak jednoduchá, jak se mnohým zdá a existuje zde mnoho specifických důvodů.

Nejdůležitějším aspektem je, že každá "zaručená dieta" je vždy pouze krátkodobé řešení. Pro skutečné a trvalé hubnutí je potřeba pochopit jak funguje náš metabolismus, naše tělo a přizpůsobit (případně změnit) tomu svůj životní styl. To je právě důvod proč našim klientům doporučujeme náš „Tříměsíční redukční program aneb stále pod kontrolou" a poté navazující „Tříměsíční kurz zdravého životního stylu aneb naučte se zdravě jíst" - zaměřujeme se totiž na dlouhodobou spolupráci s klienty a trvale udržitelné úbytky váhy, ne pouze jednorázovou a krátkodobou redukci hmotnosti.

Chcete-li tedy zhubnout, využijte služeb skutečných odborníků na výživu s dlouhodobým programem a ne pouze jednorázové a mnohdy univerzální „jídelníčky", bez potřebných informací!

Nyní Vám zkusíme dát ukázku toho jak moc je náš metabolismus složitý a jaké hormonální mechanismy ovlivňují naši chuť k jídlu nebo naopak pocit sytosti.

LEPTIN A GHRELIN - hormonální regulace chuti k jídlu a tělesného tuku
V případě, že se rozhodnete pomocí diety pouze dlouhodobě snížit svůj příjem energie ve formě potravy na hranici bazálního metabolismu (BMR), naše tělo pak zareaguje tím, že zpomalí svůj metabolismus a my se budeme cítit hladoví, unavení a bez dostatečné energie. Naše tělo totiž obecně nemá rádo změnu a pokusíme-li se něco změnit, bude reagovat pomocí hormonů sérií kompenzačních mechanismů. Dva nejdůležitější hormony, které právě ovlivňují naši chuť k jídlu a naopak pocit nasycení jsou Leptin a Ghrelin.

Podle posledních výzkumů se zdá, že Leptin a Ghrelin jsou skutečně velmi důležití hráči v regulaci chuti k jídlu, což následně ovlivňuje naši tělesnou hmotnost a množství tuku v těle. Když dostaneme hlad, máme pak samozřejmě tendenci jíst více. A když pak jíme více, samozřejmě nejsme schopni udržet si svou tělesnou váhu nebo získáváme zpět těžce shozená kila.

Jak Leptin, tak i Ghrelin jsou vylučovány v jiných částech těla, ale mají zásadní vliv na náš mozek - Leptin a Ghrelin působí na náš mozek prostřednictvím hypotalamu. Leptin je bílkovina tvořená tukovými buňkami a řízená vlivným genem, jemuž se říká gen obezity. Jednoduše řečeno, Leptin snižuje pocit hladu, respektive je pomocníkem k tomu, aby mozku řekl, že již hlad nemáme. Ghrelin se tvoří (je vylučován) převážně ve sliznici žaludku a opět jednoduše řečeno - Ghrelin zvyšuje pocit hladu - oznamuje mozku, že máme hlad a zvyšuje naši chuť k jídlu. Oba hormony tedy reagují na to, jak jíme! Leptin obvykle také koreluje s množstvím tukové tkáně - čím více tuku máte, tím více Leptinu si můžete vyrobit.

A zde je právě důležitý faktor, kdy obezita a diety mohou zapříčinit hormonální nerovnováhu a zničit tak jejich správnou komunikaci s naším mozkem! Což nám pak může způsobit:

- že, ačkoli se snažíte jíst zdravě a cvičíte, tak váha nejde dolů
- že zhubnete, a poté přiberete ztracená kila zpět nebo dokonce ještě nějaká navíc
- a mnoho dalších potíží...

Proto Vám v příštím článku přiblížíme, jaké jsou správné zásady a čeho se držet v případě, že chcete zhubnout. Tak abyste měli možnost skutečně pochopit úplné základy fungování našeho metabolismu a přestali tak držet zbytečné diety, které stejně dlouhodobě fungovat nemohou.

Za tým společnosti Žij-zdravě.cz, s.r.o.

Radim Šupka
výživový poradce


Další články z rubriky Metody hubnutí

Protein

Protein je nezbytnou složkou v podstatě každé buňky v těle. Mnoho z těch, kteří drží dietu, často omezuje konzumaci proteinu, aby snadněji dosáhli snížení hmotnosti organismu. To však může vést k nedostatkům ve výživě, které ve skutečnosti mohou zpomalit proces snižování váhy či dokonce naopak vést k přibývání váhy. Tento stav se nazývá "jo-jo" efekt.

Hormony a obezita – 2. ČÁST

V první části článku „Hormony a obezita" jsme si vysvětlili které hormony a jakým způsobem ovlivňují náš metabolismus. V dnešní části se vám pokusíme přiblížit další velmi důležité hormony, které patří mezi hlavní regulátory našeho příjmu, a to LEPTIN a GHRELIN.

Vegani a příjem bílkovin

Pokud ze své stravy, ať už z morálních, etických, zdravotních nebo jakýchkoli jiných důvodů, vyloučíte živočišné zdroje, může nastat problém s dostatečným příjmem bílkovin. Vegetariáni jsou na tom o dost lépe, protože většinou konzumují mléčné výrobky a vejce. Vegani, kteří jedí vyloženě rostlinnou stravu, mohou mít bílkovin opravdu málo.

Newsletter

Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: