Bílkoviny jako podstatná součást hubnutí

Rubrika: O potravinách
Autor: Mgr. Zuzana Douchová

Bílkoviny jako podstatná součást hubnutí
Bílkoviny patří mezi základní živiny, bez kterých by náš organismus nefungoval. Tělo si je neumí vyrobit samo, proto je musíme přijímat potravou. Bílkoviny nám zajišťují růst a obnovu tkání, svalů, tvorbu hormonů, enzymů a dalších biologicky důležitých látek.
 
Bílkoviny nejsou jen v mase
Kvalitní bílkoviny najdeme v libovém mase, vejcích, mléčných výrobcích, rybách a mořských plodech, ale také v luštěninách. Mezi luštěninami je nejznámější hnědá čočka, fazole a hrách, ale zkusit můžete i jiné chutnější varianty – cizrnu, červenou čočku, sóju, tofu, tempeh, klaso, seitan nebo robi maso. V současné době je na výběr mnoho zdrojů kvalitních bílkovin živočišných i rostlinných.
 
Příznaky a příčiny nedostatku bílkovin
Snížená přítomnost bílkovin v těle se projevuje sklonem k nemocím, infekcím, zhoršenému hojení ran a k poruchám imunity, metabolismu, krevní srážlivosti a například také zhoršením kvality pleti a vlasů. Dalším signálem je výrazné hubnutí (ztráta svalové hmoty) při nedostatečném příjmu potravy, drženíjednostranné extrémní diety, vysoké ztráty bílkovin například při nemoc nebo po operaci a příliš intenzivním cvičení.
Kdy je potřeba bílkoviny navýšit
 
Denní potřeba bílkovin se u každého člověka liší podle věku, pohlaví, životního stylu a zdravotního stavu. Potřeba bílkovin stoupá nejen s přibývajícím věkem, ale také v situacích, kdy dochází k větším bílkovinovým ztrátám a je nutné je doplnit ve vyšší míře. Jde především o dobu nemoci, rekonvalescence, před a po operaci, v těhotenství a v době kojení, při zvýšeném stresu a tělesné námaze a během hubnutí.
 
Bílkoviny při hubnutí
Hubnutí je tedy další situací, kdy je zapotřebí navýšit příjem bílkovin. Jako výživový poradce nejdříve klientovi zjistím analýzou jeho jídelníčku, kolik přesně bílkovin denně přijímá, a následně tuto hodnotu navýším vzhledem k jeho hmotnosti a požadavkům. Všem, kteří se rozhodli hubnout, doporučuji obohatit svůj jídelníček o drůbeží maso, ryby, vejce, nízkotučný tvaroh, kefír, tofu, sójové výrobky a luštěniny. Neváhejte požádat svého výživového poradce, ať vám nastaví optimální příjem bílkovin a dalších živin, které jsou pro zdravé hubnutí zásadní.
 
Nechte si u mě nebo svého výživového poradce sestavit jídelníček s optimálním příjmem bílkovin, opravdu se to vyplatí! 
Více o mých službách a kontaktech najdete na www.zuzanadouchova.cz
 
autor článku: Mgr. Zuzana Douchová - poradce v oblasti výživy, psychologie a sportu 
 

Další články z rubriky O potravinách

10 potravin co vypadají jako část lidského těla a jejich ohromující účinky

Hippocrates kdysi řekl: „Nechť je jídlo tvým lékem a lék tvým jídlem." Je obdivuhodné, že Příroda naprogramovala různé přírodní potraviny tak, že se podobojí orgánům lidského těla a obsahují přesně ty látky, které pro dané orgány působí blahodárně! V různých okultních učeních (okultní jednoduše znamená dobře schované) je toto velmi dobře známé. Nicméně v dnešní společnosti a zdravotnickém průmyslu je ignorován fakt, že to co jíme má zásadní vliv na naše případná onemocnění a zdravá strava může působit jako klíč k dlouhověkosti a pevnému zdraví.
Uvádíme zde 10 potravin, které vypadají jako části lidského těla a jejich účinky.

Až moc sladký život s cukrem

Každá dobrota prý má být sladká. A pokud má být sladká, tak musí obsahovat dost cukru. Ale bylo to tak vždy? Už naši předkové objevili, že některé plody, květy, rostlinné šťávy či včelí produkty jsou sladké. V Evropě se dlouhou dobu používal jako sladilo med. Jde o směs cukrů, vody a dalších složek, původně zpravidla rostlinného a v konečné fázi živočišného původu.

S aktivním životem a spoustou zájmů neztloustnete !

Pokud už umíte vyrobit domácí kefír z Tibetské houby, a čirou náhodou zjistíte, že máte doma Tapiokovou mouku, domácí vajíčka, hladkou Babiččinu volbu; se synem jste minulý týden vytočili poslední med, a včera jste přišli z malin, ze kterých dnes už máte založený demižón na malinové víno, a ze zbytku šťávy se vám ještě podařilo uškudlit na něco malinové marmelády, pak dozajista dostanete nápad udělat neskutečně dobré a vláčné : ....palačinky:

 

500 ml kefíru z Tibetského zrna
2 vejce
150 g hladké pšeničné mouky ( Babiččina volba)
50 g tapiokové škrobové mouky ( k dostání v biopotravinách )
40 g medu (2 plné lžíce) příp. jiného sladidla ( kokosový cukr, agáve sirup )
špetka soli
olej olivový nebo řepkový na smažení

 

Všechny ingredience rozmixujete ponorným mixérem. Ponecháte hodinu odpočinout, a znovu rozmixujete.
Smažíte tenké palačinky přibližně o průměru 16 cm.
Pánvičku s nepřilnavým povrchem před každým těstolitím potíráte tukem pomocí mašlovačky.

 

Hotové pak potíráte vlastní marmeládou z lesních malin.

 

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: