Nadváha a obezita - nejen estetický problém. Část 3. Komplikace a léčba

Rubrika: Ostatní
Autor: Mgr. Veronika Mlčochová

Jaké jsou důsledky a komplikace nadváhy? Některé můžeme pozorovat ihned, ale většina z nich se projeví až za několik let. Obezita nebolí a proto nás nenutí s ní ihned při prvních příznacích bojovat. O to je zákeřnější a tichý zabiják, který s sebou přináší mnohá závažná onemocnění.Následky obezity můžeme rozdělit do několika skupin podle toho, na které orgánové systémy mají negativní vliv:

- ortopedické obtíže - degenerativní onemocnění kloubů a páteře, zejména artróza nosných kloubů (kyčle, kolena), kterou je třeba ve vyšším stádiu operovat náhradou kloubu tzv. endoprotéza.

- kardiovaskulární (srdečně-cévní) nemoci - do této skupiny chorob řadíme např. hypertenzi (vysoký krevní tlak), aterosklerózu (kornatění tepen), arytmie (nepravidelná srdeční akce), tromembolickou nemoc (tvorba krevních sraženin), křečové žíly (varixy), ischemickou chorobu srdeční, ischemickou chorobu dolních končetin, cévní mozkové příhody..

- metabolická onemocnění - inzulinorezistence (snížení citlivosti tkání na inzulín následkem nadbytku tuku), hyperinzulinemie (zvýšeníinzulínu v krvi následkem snížení citlivosti tkání), porucha glukózové tolerance (předstupeň cukrovky), cukrovka 2. typu (diabetes mellitus 2.typu), hyperurikémie (dna), poruchy látkové výměny tuků, jaterní steatóza (ztukovatění jater)..

- trávicí systém - častěji se vyskytuje zácpa, tvorba žlučových kamenů, zánět slinivky břišní, gastroesofageální reflux (proniknutí žaludečního obsahu zpět do jícnu)..

- nádorová onemocnění - obezita má prokázaný vliv na nádory tlustého střeva, slinivky břišní, jater, zhoubné nádory ženských pohlavních orgánů, rakovinu prsu a další.

- respirační obtíže - s nadbytečnými kilogramy stoupá dušnost při námaze, ale i klidová následkem omezení dýchacích pohybů bránice, to vede k nedostatku kyslíku a k únavě až usínání během dne (Pickwikův syndrom), zhoršuje se astma, vyskytuje se syndrom spánkové apnoe - rizika arytmií a náhlé smrti.

- kožní problémy - jsou častější ekzémy, mykózy, také pajizévky (strie) a celulitida, které jsou spíše kosmetickým problémem

- endokrinní choroby - hyperestrogenismus u žen (zvyšuje rizika rakoviny prsu a dělohy) a hyperandrogenismus u žen (růst ochlupení v obličeji), hypogonadismus u mužů (poruchy potence).

- psychické důsledky - deprese, úzkosti, snížené sebevědomí..

- gynekologické komplikace - poruchy menstuačního cyklu, obezita snižuje šance na početí (klesá fertilita - plodnost), proto se ženám, které nemohou počít doporučuje upravit tělesnou hmotnost, jsou vyšší rizika komplikací v těhotenství a častější zdravotní komplikace u miminek (vady srdce, mozku či páteře).

Navíc při nadváze a obezitě jsou zvýšená rizika při chirurgických zákrocích (operacích s anestézií) a zhoršené hojení ran.

Vlivem vyšší tělesné hmotnosti dochází ke změněnému vstřebávání některých léků je tzv. porušená farmakokinetika.

Prvním krokem v léčbě nadváhy či obezity je úprava životního stylu. V dalších postupech lze sáhnout po farmakologické léčbě, ale jen v případě obezity, kdy je BMI vyšší než 30. V současné době je na lékařský předpis dostupný pouze lék Xenical (působí na principu snižování vstřebávání tuku ze stravy, ale může vést k trávicím obtížím, ztrátám vitaminů A a E z těla..). Léky Meridia a Adipex byly staženy pro nežádoucí účinky a zdravotní komplikace. Proto je nejlepší nespoléhat se na tabletky, ale upravit životosprávu. V případě, že BMI je vyšší než 40, tedy patří do kategorie morbidní obezity, je možno požádat o chirurgickou léčbu tzv. bandáž žaludku (kdy se nasune na žaludek kroužek, který zmenší objem žaludku a při i menším příjmu stravy se dříve dostaví pocity sytosti), nebo lze provést resekci (zmenšení žaludku, kdy z vakovitého tvaru žaludku se udělá orgán tvaru trubice), také existuje varianta ´by-pass´ žaludku (tedy zkrácení pasáže - kdy se horní část žaludku napojí na střevo). Vždy je ale důležité i při farmakologické či chirurgické léčbě upravit stravovací zvyklosti. Nelze se spoléhat na to, že tabletka nebo operace za nás vše vyřeší, vždy je třeba aktivní přístup a snaha o skutečnou změnu.

Autor: Mgr. Veronika Mlčochová - Poradna NutriFit - výživové poradenství Prostějov, Znojmo, Kroměříž, Praha, Brno

(c) Poradna Nutrifit www.poradnanutrifit.cz 


Další články z rubriky Ostatní

Kniha: 4 týdenní plány pro zhubnutí

Už zase nová dieta? V čem se dieta Hubneme s dobrou náladou liší od těch desítek dalších, které ve většině případů stejně vedou k obávanému jojo-efektu?

Sobotní dopoledne na tržnici

Mám moc ráda tržnice. Farmářské trhy v Praze v sobotu dopoledne, to je prostě super! Vzhledem k včerejšímu deštivému počasí jsme vyrazila do kryté HOLEŠOVICKÉ TRŽNICE. Je to většinou hodně "hustá" záležitost, hlavně co se počtu lidí a míst k parkování týče, ale rozhodně to stojí za to. Kromě zeleninových a květinových sazenic a jahodníků, na které čeká naše zahrada, jsme nakoupili úplně čerstvý český chřest, voňavá maďarská rajčata a další zeleninu, výborné rané brambory a kvalitní čerstvou rybu.

Zdravá strava a zdravý životní styl a výživové poradenství

Jídlo je běžnou součástí každodenního života člověka. Jídlo a energie, kterou během dne přijmeme, není pouze pro zahnání hladu, ale je hlavně potřebná pro fungování životně důležitých funkcí. Potrava je tedy vklad k celkovému našemu zdraví. Základem každého zdravého životního stylu je strava, pohyb, duševní klid a pohoda, dostatek spánku, vyhýbání se návykovým látkám.


 

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: