Kyselina listová ve stravě těhotné ženy

Rubrika: Zdravé stravování
Autor: Výživové centrum Mgr. Mariany Halmanové

Kyselina listová ve stravě těhotné ženy

Kyselina listová patří do komplexu vitamínů B, lidé si ji nedovedou sami vytvořit a musí ji proto přijímat potravou. V období těhotenství se potřeba kyseliny listová zvyšuje, neboť je nezbytnou součástí při dělení buněk, a tím i součástí růstu a vývoje plodu. Nedostatek kyseliny listové může vést k vývojovým vadám, rozštěpu neurální trubice a k potratu. Pokud ale žena neprodělala spontánní potrat, nemá v rodinné anamnéze dědičné vývojové vady a její zdravotní stav je naprosto v pořádku, tak může zdroje kyseliny listové přijímat z běžně dostupných potravin.

V opačném případě je lepší kyselinu listovou dlouhodobě suplementovat, ideálně ještě před oplodněním až do 12. týdne těhotenství, čili do konce prvního trimestru.


Těhotným ženám je ale především doporučována pestrá strava, ve které budou mít hojně zastoupeny nositele kyseliny listové. A o které potraviny se to jedná? Můžeme jmenovat například květák, růžičkovou kapustu, brokolici, hlávkový salát, červenou řepu, chřest, lískové a vlašské ořechy, kešu, slunečnicová jádra, droždí, jahody, maliny, ostružiny, datle, atd. Je důležité ale myslet na to, že kyselina listová se tepelnou úpravou znehodnocuje, proto je vhodné vybírat potraviny, které je možné konzumovat v syrovém stavu.

Vysoký obsah kyseliny listové mají i vnitřnosti, zejména pak játra. Ty se ale v době těhotenství nedoporučuje konzumovat. Zejména pak pro jejich vysoký podíl toxických látek a kovů.

Doporučená denní dávka kyseliny listové u těhotné ženy je 0,4mg denně. Pokud nepředpokládáte dostatečný příjem prostřednictvím potravin, tak je dobré zakoupit si v lékárně některý z nabízených suplementů.


Další články z rubriky Zdravé stravování

Jak omezit cukr? Zjistěte kde ho je nejvíce.

Na udržení štíhlé linie nebo při hubnutí nestačí nesladit kávu a čaj bílým cukrem, vyměnit ho za cukr třtinový nebo med. Bílý cukr je obsažený i v běžných potravinách, kde už jeho množství příliš neovlivníme. Ovlivnit však můžeme výběr potravin!

Proč jíst mořské řasy

Nedávno jsem doma vyráběla sushi. Základem sushi jsou kromě speciální rýže, syrové zeleniny, ovoce a ryb a neopomenutelného wasabi, sójovky a nakládaného zázvoru také MOŘSKÉ ŘASY.

Mořské řasy jsou obecně velmi prospěšné našemu zdraví a patří mezi tzv. superfoods. Dodají nám spoustu minerálů a vitamínů ve velmi koncentrovaném množství. Z vitamínů obsahují především C, A a skupiny B, např. veledůležitý B12, kterou postrádají hlavně vegetariáni či vegani, a jehož nedostatek se projevuje chudokrevností, hubnutím, zhoršováním duševní výkonností, paměti, svalové koordinace, třasem či mravenčením v končetinách. Řasy jsou zdrojem důležitých minerálů a obecně jich mají mnohonásobně větší množství než běžná zelenina.

Banány

Banány pro nás příroda připravila v praktickém balení. Slupka je chrání před znečištěním, snadno ji oloupeme, takže je na rozdíl od pomeranče můžeme konzumovat kdekoliv a kdykoliv :). Nejen díky tomu je banán jedním z nejoblíbenějších plodů....

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: