Kyselina listová ve stravě těhotné ženy

Rubrika: Zdravé stravování
Autor: Výživové centrum Mgr. Mariany Halmanové

Kyselina listová ve stravě těhotné ženy

Kyselina listová patří do komplexu vitamínů B, lidé si ji nedovedou sami vytvořit a musí ji proto přijímat potravou. V období těhotenství se potřeba kyseliny listová zvyšuje, neboť je nezbytnou součástí při dělení buněk, a tím i součástí růstu a vývoje plodu. Nedostatek kyseliny listové může vést k vývojovým vadám, rozštěpu neurální trubice a k potratu. Pokud ale žena neprodělala spontánní potrat, nemá v rodinné anamnéze dědičné vývojové vady a její zdravotní stav je naprosto v pořádku, tak může zdroje kyseliny listové přijímat z běžně dostupných potravin.

V opačném případě je lepší kyselinu listovou dlouhodobě suplementovat, ideálně ještě před oplodněním až do 12. týdne těhotenství, čili do konce prvního trimestru.


Těhotným ženám je ale především doporučována pestrá strava, ve které budou mít hojně zastoupeny nositele kyseliny listové. A o které potraviny se to jedná? Můžeme jmenovat například květák, růžičkovou kapustu, brokolici, hlávkový salát, červenou řepu, chřest, lískové a vlašské ořechy, kešu, slunečnicová jádra, droždí, jahody, maliny, ostružiny, datle, atd. Je důležité ale myslet na to, že kyselina listová se tepelnou úpravou znehodnocuje, proto je vhodné vybírat potraviny, které je možné konzumovat v syrovém stavu.

Vysoký obsah kyseliny listové mají i vnitřnosti, zejména pak játra. Ty se ale v době těhotenství nedoporučuje konzumovat. Zejména pak pro jejich vysoký podíl toxických látek a kovů.

Doporučená denní dávka kyseliny listové u těhotné ženy je 0,4mg denně. Pokud nepředpokládáte dostatečný příjem prostřednictvím potravin, tak je dobré zakoupit si v lékárně některý z nabízených suplementů.


Další články z rubriky Zdravé stravování

Dieta versus zdravé stravování

Obecně řečeno, dieta je spíše způsobem stravování, při kterém se vyhýbáme určitému typu potravin (většinou ze zdravotních důvodů), než efektivní způsob hubnutí. Dieta je například určena pro lidi s cukrovkou, s alergiemi na různé potraviny apod.

Zdravé hubnutí - základní pravidla

Chodím cvičit několikrát za týden, ale nehubnu. Čím to může být ?

Pokud patříte mezi ty, kteří v sobě našli motivaci proto, aby cvičili i několikrát za týden, moc Vám gratuluji.

Zdravý pohyb, týkající se hlavně aerobních aktivit, je velmi důležitý pro imunitní systém, pohybový systém, jako prevence civilizačních chorob a také pro podporu správného psychického naladění. V neposlední řadě nám pohyb pomáhá (při správné tepové frekvenci) snižovat procento podkožního a útrobního tuku.

Kozí mléko jako součást zdravé výživy

Účinky kozího mléka znali již staří Římané, kdy kozí mléko bylo považováno za „elixír krásy a dlouhověkosti" a bylo velmi ceněné. Dodnes se u mnoha horských národů kozí máslo s bylinkami používá jako součást řady léčebných mastí. Dlouhodobě známé léčebné účinky kozího mléka jsou podloženy i vědeckými studiemi. S pozitivními výsledky se setkáváme u těchto onemocnění:

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: