Jídelníček podle krevních skupin

Rubrika: Zdravé stravování
Autor: Výživové centrum Mgr. Mariany Halmanové

Jídelníček podle krevních skupin
Každému z nás byla dána do vínku jedna ze čtyř krevních skupin, ta je určena geneticky a zdědili jsme ji po rodičích. Jižjídelníček podle krevních skupin, dieta podle krevních dkupin od pradávna je známé, že každá krevní skupina je jiná a její nositelé jsou náchylnější ke konkrétním typům nemocí a zároveň mají rozdílné dispozice k trávení konkrétních druhů potravin. Rozeznáváme krevní skupiny 0, A, B a AB.

Krevní skupina 0 je nejstarší a nejrozšířenější, zrodila se v Africe a dodnes je zde zastoupena většinově. „Nulky" mají dobrý imunitní systém a metabolismus. Jedná se o silné jedince s přirozenou ochranou proti infekcím. Na druhou stranu mohou být náchylní k problémům se štítnou žlázou, k poruchám srážení krve, zánětlivým onemocněním, alergiím a vředům. Krevní skupina 0 má celkově kyselejší prostředí trávicího traktu, a tak tráví ze všech skupin nejlépe bílkoviny včetně masa a mléčných výrobků. Na druhou stranu nulky špatně tráví luštěniny, pšenici, kapustu, květák a zelí. To jsou potraviny, které zástupci této skupiny špatně zpracovávají, cítí se po nich těžko a komplikují tak dokonalé spalování tuků a sacharidů, což může zhoršovat redukci.

Druhou nejrozšířenější skupinou v evropském prostředí je krevní skupina A. Pochází z oblasti Středního východu a Asie a je charakteristická zemědělským způsobem života. Nositelé této skupiny tráví velmi dobře rostlinnou stravu a obecně se z ní rekrutuje nejvíce vegetariánů a veganů. „Áčka" se velmi dobře přizpůsobují změnám, trpí však na citlivější imunitu, což vede k větší náchylnosti ke kardiovaskulárním chorobám, cukrovce nebo onemocnění jater a žlučníku. Mezi ideální potraviny pro tuto skupinu se zdají být všechny rostlinné produkty, ryby, tofu, sója, ořechy, káva a víno. Naopak mezi nevhodné můžeme zařadit tučné živočišné potraviny, které tato skupina nedokonale pálí a ukládá tak větší množství tuku, což může vést k nadváze.

Krevní skupina B k nám pochází z Himalájí, kde byla vystavena velkým nárokům na organismus a vypěstovala si tak vysokou odolnost. Důležitou součástí stravy jsou pro „béčkaře" fermentované výrobky, jako jogurty, kefír, atd. Nositelé této krevní skupiny mají silný imunitní a trávicí systém a jsou nejvíce přizpůsobeni všem druhům potravy. Při redukci by měli snížit příjem živočišných tuků a luštěnin, se kterými mohou mít problém při trávení.

Poslední, a nejméně rozšířenou, je krevní skupina AB, kterou nosí jen asi 5% obyvatel naší planety. Ta představuje to nejlepší ze skupin A a B a pro její nositele je vhodná vyvážená strava. Její nositelé mají silný imunitní systém a mohou konzumovat jak živočišnou, tak rostlinnou stravu ve vyváženém poměru.


Další články z rubriky Zdravé stravování

Znáte slabiny svého jídelníčku?

Necítíte se tak úplně ve své kůži, jste nápadně často unavení či nachlazení, míváte křeče v nohách, pálí vás oči nebo nejste spokojení s kvalitou vlasů či pleti? Někdy se stačí zamyslet nad svým jídelníčkem a tzv. dotankovat minerály a vitamíny, které nám ve stravě právě chybí. Hladina důležitých látek v těle kolísá a jejich spotřeba pro tělesné funkce je různá. Pokud dojde k dlouhodobějšímu nedostatku, začneme sami pociťovat různé signály.....

6 kroků k vytvoření vlastního jídelníčku na hubnutí

Dosažení smysluplného a dlouhodobého hubnutí vyžaduje promyšlený stravovací plán. Vaše tělo potřebuje správnou rovnováhu výživy a kalorií pro udržení energie prostřednictvím cvičení a každodenních činností. Udržení této rovnováhy je klíčem ke ztrátě tuku a jeho udržení v průběhu času.
 
Úspěšný dietní plán pro hubnutí kombinuje vitamíny a minerály, které vaše tělo potřebuje k budování svalů a udržení energie v jednom pohodlném a chutném menu. Podle těchto kroků navrhněte dietní plán pro hubnutí, který je specificky strukturován tak, aby podporoval váš životní styl, cíle a návyky.

Základy principy správné stravy u předškoláka a školáka

DOSTÁVÁ VAŠE DÍTĚ VE VÝŽIVĚ VŠE CO JE TŘEBA?

Ještě, že existují maminky, které se přijdou zeptat : "Nedělám já něco špatně ?" "Dávám mu všechno to co potřebuje ?" Třeba ne ... nebo ano ... , ale takto by to být mělo: 5-6 jídel denně, pravidelné odstupy mezi jídly, pitný plán

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: