Důležitost snídaní

Rubrika: Zdravé stravování
Autor: Lucie Vagnerová

Je potřeba, aby rodiče věděli, jak výživa ovlivňuje zdravotní stav.
Spousta lidí si ve svém jídelníčku na snídani neudělá čas, případně ji odbývá nezdravými pokrmy. Tento nevhodný návyk je bohužel přenášen i na děti.
Snídaně je nejdůležitějším jídlem dne. Měla by tvořit 20 - 25% celkového denního energetického příjmu. I ve spánku naše tělo spotřebovává energii, a především děti, které rostou a vyvíjí se. Proto ráno organismus strádá a tento nedostatek je třeba vyrovnat právě vyváženou snídaní s dostatkem živin - bílkoviny, sacharidy, tuky, vitaminy a minerální látky. Správná snídaně podpoří fyzickou i psychickou kondici.
Nejzávažnějším rizikem spojeným s nevhodným stravováním je obezita a s ní související cukrovka, choroby trávicí soustavy, kardiovaskulární problémy apod. Příčinou je právě absence snídaní, ale i nevhodné složení snídaní a celkového jídelníčku. Zvláště rizikovým faktorem jsou tzv. rychlé cukry (jednoduché sacharidy) - buchty, sušenky s čokoládou nebo plněné krémem, koblihy, donuts, muffiny, ale i přeslazené snídaňové cereálie (Cini-Minis, Nesquik apod.). Jednoduché sacharidy sice organismus rychle nastartují, ale stejně tak rychle se energie z nich spotřebovává.
Nebezpečná je i nepravidelnost stravování - tělo je zmateno různě velkým přísunem jídla, a tak si časem začne přijatou energii ukládat v podobě tukových zásob. To má za následek zvyšování tělesné hmotnosti a tím pádem vznik nadváhy a obezity. Tento problém může začít neblaze doléhat na psychické zdraví dítěte - ztížení socializace.
Pokud dítě o snídani nejeví zájem, nenuťte ho násilím, ale začněte snídat s ním a postupně dávat dítěti malé porce. Stačí třeba jen banán nebo jiné ovoce, pár sušenek (špaldové bio), jogurt.
Mějte trpělivost - pokud dítě není zvyklé snídat, nezačne hned na povel. Nenuťte ho, ale každý den mu připravte snídani (chléb s Lučinou/banán) - postavte snídani před dítě a začněte jíst s ním. Dítě vás vnímá, aniž si to uvědomujete.
Tip - Zkuste ovoce/zeleninu nebo chléb s Lučinou nakrájet na malé kousky, ať si je dítě samo napichuje - je to pro něj zábavné a zapomene, jak moc snídani odmítalo.


Další články z rubriky Zdravé stravování

Ryby v jídelníčku dětí

Nedostatkem dětských jídelníčků bývá absence ryb a rybích výrobků. Pro podávání ryb dětem platí stejná pravidla jako pro dospělé. Měly by je mít v jídelníčku alespoň dvakrát týdně.

Proč je konzumace ryb pro organizmus důležitá? Rybí maso je bohaté na kvalitní a lehce stravitelné bílkoviny. Je nenahraditelným zdrojem vícenenasycených mastných omega-3 kyselin, kterých máme ve stravě nedostatek a pro správný vývoj dítěte jsou nenahraditelné, protože organismus si je v dostatečném množství neumí sám vytvořit. Ryby jsou zdrojem vitamínů, zejména skupiny B. Mořské ryby obsahují i značné množství vitamínu A, vitamínu D a z minerálních látek je to například jód, selen a vápník.

Proč nemůžu zhubnout

Máte vzorový jídelníček, jíte podle doporučení, pravidelně cvičíte a přes veškerou Vaši námahu a snahu nejdou ty nechtěná kila navíc dolů? Kde je problém a co s tím můžete udělat? Možná bude jednou z příčin tichý nepřítel dnešní, poněkud hektické doby - STRES!

Obezita a zrádná fruktóza

V médiích je nyní mnoho informací o problematice konzumace sacharidů - speciálně fruktózy a obezity. Také jste bezpochyby slyšeli některý z výroků - "po džusu a limonádách se tloustne" - "fruktóza způsobuje cukrovku" - "konzumace ovoce, zvyšuje množství tělesného tuku," proto se Vám toto problematiku pokusíme objasnit.

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: