Proč a jak jíst, pít a cvičit? 28.3.2013
Rubrika: Zdravé stravováníAutor:
Je čas na první jarní blog roku 2013! I když pohled z okna a ručička teploměru tomu přímo nenasvědčují, jaro je tady ;) Oficiálně déle než týden. V naší branži je to nejvíce patrné zvyšující se návštěvností fitcentra, větším zájmem o výživové poradenství a prudkým nárůstem počtu objednávek v eshopu. Hlavně tedy v kategoriích Diet proteinů, spalovačů a výrobků k detoxikaci. A právě pro váš zájem o zdravější životní styl, zlepšení stravovacích i pohybových aktivit a nalezení svého nového, výkonnějšího, zdravějšího a krásnějšího já, jsem se rozhodla pomoci vám sepsáním těch nejzákladnějších rad, kterými byste se měly řídit v případě, že svou změnu k lepšímu myslíte vážně ;) Samozřejmě nejde o žádné převratné novinky na poli zdravého životního stylu, ale spíše ucelené "opáčko" ;)
Pitný režim
Když to hodně zjednoduším, měly bychom obecně přijmout kolem 2-3 litrů tekutin denně. Samozřejmě potřeba každé z nás je rozdílná a toto pravidlo nejde paušalizovat pro všechny. Znám klientky, které vypijí jen půl litru vody denně a jiné, kterým vyhovuje až 5 litrů. Oba příklady jsou extrémy, ze kterých bychom si neměly brát příklad. U prvního z nich, kdy žena pije velmi málo, dochází k velké zátěži ledvin, dlouhodobé dehydrataci organismu a špatnému odvádění toxických látek z těla. V druhém případě jde zase o nadměrné přetěžování ledvin a vylučovací soustavy. Proto jsou cca 2-3 litry zlatým středem.
Neméně podstatným tématem, jako je množství tekutin, je i jejich rozložení v průběhu dne. Vyvarujte se nárazovému vypití půl litru tekutin a více. Popíjejte v průběhu celého dne po malých doušcích. Mějte nápoj stále na očích/po ruce, abyste se kdykoliv mohly svlažit a osvěžit.
A jaké tekutiny jsou pro nás nejlepší? Jistě se shodneme, že by bylo dobré vyvarovat se sycených- tedy perlivých nápojů, stejně jako těch slazených. A to ať již cukrem či umělými sladidly. V zimních měsících bychom se měly soustředit na popíjení teplých čajů, v teplejších částech roku pak na nápoje chladnější (pozor však na ledové, které naopak zvyšují pocení a tím dochází ke ztrátě tekutin z těla, které je potřeba opět doplnit). Z čajů vybírejte čerstvé bylinkové- mátový, meduňkový, zázvorový (nadchnou vás svou chutí a blahodárnými účinky na vaše zdraví), sušené bylinkové, slabší ovocné, zelené či bílé. Co se týče studených nápojů, zde má nezastupitelné místo voda. Ano, obyčejná voda- v našem případě Kružberk ;) Tu doporučuji oživit čerstvou citrónovou šťávou/plátkem citrónu a pár lístky čerstvé meduňky či máty. Ovocné džusy, limonády či šťávy rozhodně nepatří do pravidelného pitného režimu. To však neznamená, že bychom si je v malém množství nemohly občas dopřát- vlastně jako cokoliv jiného ;)
Do jiné kategorie pak patří takzvané freshe nebo smoothies. Jedná se o rozmixované ovoce, zeleninu, případně i bylinky, které můžeme doplnit o jogurt, kefírové mléko či podmáslí a dostaneme tak lahodnou a osvěžující svačinku.
Ještě jedna konkrétní rada jak nastartovat metabolismus po ránu? Sklenicí (2-3 dl) vlažné až teplé vody se šťávou z poloviny citrónu.
Stravovací režim
Alfou a omegou zdravého stravovacího režimu je přijímání všech potřebných látek, které naše tělo potřebuje. Jedná se o základní makroživiny (bílkoviny, sacharidy, tuky) a mikronutrienty v podobě vitamínů a minerálů. Při nedostatku kterékoliv z těchto základních součástí dojde k disharmonii a nedokonalému fungování našeho těla, do kterého počítáme i nemožnost shodit přebytečné tukové zásoby.
Stejně jako funguje harmonie a rozdělení v příjmu základních makroživin a mikronutrientů, funguje i bilance energetického příjmu a výdeje v průběhu dne. Ta může být buď vyrovnaná v případě, že si chceme svou váhu udržet, deficitní v případě hubnutí nebo pozitivní. Tu pozitivní bych rozdělila na vědomou či nevědomou. Vědomou ve většině případů používají muži, kteří chtějí nabrat svalovou hmotu. Nevědomá je pak častá u žen, kterým se ručička na váze nezadržitelně blíží k vyšším číslům.
A co je podle mého názoru alfou a omegou? Hlídání si jednoduchých cukrů (vše co má sladkou chuť) a množství nasycených živočišných tuků ve stravě. Tímto vás nechci nabádat k vyhledávání odtučněných náhražek jídla, ale k vyhledávání přirozeně nízkotučných potravin.
Dále věnujte pozornost denzitně potravin. Tedy takzvané objemnosti jídla. Čím je potravina sama o sobě kaloričtější, tím menší množství si ji můžete dopřát a tudíž vás logicky i méně zasytí. (Porovnání tyčinky Snickers s 150g krůtích prsou, 200g salátem se zálivkou s extra panenským olivovým olejem). A teď si schválně porovnejte, co by vás zasytilo více a na delší dobu? ;) A to tady vůbec nemluvím o složení základních makroživin a množství jednoduchých cukrů a tuků v tyčince ;)
Tréninkový plán
Pravidelnost je důležitá nejen v pitném a stravovacím režimu, ale také v tréninku. Zde nebudu fušovat do tématu Marušce, která se mu ve svých příspěvcích pravidelně věnuje. Jen bych chtěla zmínit tu stále omílanou pravidelnost tréninku. Ideálně cvičte 3x týdně obden. Vaše tělo potřebuje dostatek času k regeneraci. Jen tak pak můžete dosahovat lepších výsledků! Spojte silový trénink s cardio tréninkem. Jen tak docílíte redukce podkožního tuku a zároveň krásně tvarovaných svalů ;)
Krásný den přeje Venda
fitness trenérka a specialistka na výživu
Další zajímavé články ze světa fitness, zdravého životnáho stylu a racionální výživy najdete na našem webu www.sik-fitness.cz.
Další články z rubriky Zdravé stravování
Jídelníček podle krevních skupin
Každému z nás byla dána do vínku jedna ze čtyř krevních skupin, ta je určena geneticky a zdědili jsme ji po rodičích. Jižjídelníček podle krevních skupin, dieta podle krevních dkupin od pradávna je známé, že každá krevní skupina je jiná a její nositelé jsou náchylnější ke konkrétním typům nemocí a zároveň mají rozdílné dispozice k trávení konkrétních druhů potravin. Rozeznáváme krevní skupiny 0, A, B a AB.
Podstata
Napadlo Vás někdy při pohledu do zrcadla, že by jste měl/a zhubnout, nejlépe začít držet hladovku?
Váháte, zda je to dobrý nápad? Pak vězte, že určitě NENÍ! Hladovkou se nám nemůže podařit zhubnout a následně váhu udržet. Bohužel, to je fakt!
Čtěte dále a dozvíte se, že realita je jinde...
Jablko
Jablko je typické české ovoce. V tomto období se stává velmi častou volbou z důvodu dostupnosti a ceny. Čekáme, než se urodí a dozraje ovoce nové a do té doby bude jablko stále v kurzu.
Toto šťavnaté ovoce nám kromě lahodné chuti přináší i řadu tělu prospěšných látek. Pojďme se blíže podívat na složení středního kusu jablka o váze cca 150g. Měli bychom si uvědomit, že jablko, stejně jako většina ovoce, obsahuje hlavně sacharidy, zejména jednoduché cukry, proto se hodí ke konzumaci hlavně během dopoledne, kdy nám dodá potřebnou energii na celý den.
Toto šťavnaté ovoce nám kromě lahodné chuti přináší i řadu tělu prospěšných látek. Pojďme se blíže podívat na složení středního kusu jablka o váze cca 150g. Měli bychom si uvědomit, že jablko, stejně jako většina ovoce, obsahuje hlavně sacharidy, zejména jednoduché cukry, proto se hodí ke konzumaci hlavně během dopoledne, kdy nám dodá potřebnou energii na celý den.
Newsletter
Copyright © vyzivovi-poradci.cz 2010-2014, Vytvořil Pixman s.r.o.