Druhá polovina září - Podpora slinivky

Rubrika: Sezonní záležitost
Autor: Zuzana Komůrková

Druhá polovina září - Podpora slinivky
ZÁŘÍ se nám přehouplo do své druhé poloviny, moji milí!

Taky máte pocit, že to strašně letí? Jak jste zvládli začátek školního roku? Doufám, že už se u vás vše ustálilo a uklidnilo, děti si pomalu zvykají na školku a školní lavice a s tím spojené povinnosti. A my maminky snad už budeme mít čas se nadechnout. Začínající podzim je spojen s pocity melancholie, splínem, že léto už je nenávratně pryč, nic se nám nechce, můžete se cítit více unaveni a s tím, jak klesá ranní teplota venku, přicházejí první nachlazení.

Co se děje v tomto období v našich tělech? Nejzatíženějším orgánem v druhé polovině září je slinivka.

Opět na začátek krátké opakování z anatomie: Slinivka břišní čili pankreas je šedě růžová laločnatá žláza připomínající velkou slinnou žlázu a řadí se mezi orgány trávicí soustavy. Velikost lidského pankreatu je 12-16 cm, šířka 1,5 - 3 cm a váha 60-90 g. Leží pod bránicí v horní části břišní dutiny a je uložená přímo pod žaludkem. Funkčně tato žláza splňuje kritéria žlázy s vnější i vnitřní sekrecí. Většina objemu tkáně pankreatu je určena k výrobě pankreatické šťávy (= enzymy štěpící cukry, tuky, bílkoviny), jež je následně odváděna do dvanáctníku. Pouze 1,5 % objemu pankreatu tvoří buňky produkující neméně důležité hormony jako inzulín a glukagon, které regulují hladinu krevního cukru a přispívají k trávení.

Nejsilnější energie slinivky je každý den dopoledne mezi 9. a 11. hodinou, nejslabší pak večer mezi 21. a 23. hodinou.

Mezi nejznámější nemoci spojené se slinivkou patří cukrovka, způsobená nedostatečnou tvorbou inzulínu. Mezi první příznaky cukrovky patří - neuhasitelná žízeň a vylučování enormního množství moči. Základem většiny problémů se slinivkou jsou potíže se žlučníkem a ucpanými žlučovody, protože slinivka má se žlučníkem společný vývod do dvanáctníku - první krátký úsek tenkého střeva. Může se stát, že dojde k ucpání tohoto vývodu. Schopnost trávení potravy je tak velmi omezena nebo dokonce naprosto pozastavena. Nedostatek trávicích enzymů se projevuje poruchami trávení, průjmy, slabostí, hubnutím a ve finále to pak může vést až k zánětu slinivky neboli pankreatitidě.
Slinivka ovlivňuje veškeré sliznice v těle, proto se její problémy se objevují ve všech slizničních orgánech od poruch trávení přes dýchací potíže až po poruchy menstruace.

Z duchovního pohledu je slinivka spojena s láskou, naší schopností ji přijímat i dávat. Zkuste být tolerantnější, nebojte se, že vás nikdo nebude milovat. Nekritizujte ostatní ani sebe, nepodceňujte ostatní ani sebe a mějte se rádi.

A jak tedy v září a nejen v září pomoci naší slinivce a co jíst?
• Slinivka (stejně jako slezina) miluje vše sladké! Ale pozor - přiměřenost a přirozená sladkost jí prospívá, nadbytek jí škodí.
Jezte zralé sladké ovoce - jsme v období, kdy dozrávají jablka, hrušky, švestky, to je to pravé. Pokud máte slinivku oslabenou, pozor na slupky ovoce a také na zrníčka v bobulovinách. Ovoce raději jezte vždy v rozumném množství, samostatně a nekombinujte v jednom jídle s jinými druhy potravin a se zeleninou.
Jezte zeleninu - opět zmíním dýni, protože je královnou tohoto období, dále pastiňák, bílá ředkev, kořenová zelenina, červená řepa, kedlubny, sladké i klasické brambory, brokolice. Pozor na cibuli a česnek, pokud máte trávicí potíže, vždy je dostatečně tepelně upravte. Skvělé jsou zeleninové vývary, syrová zelenina vám večer neudělá nejlépe.
Z obilovin jsou nejvhodnější jáhly, pohanka a rýže. Kaše bych doporučila sladit spíše sušeným ovocem. Celkově nikomu neuškodí v tomto období omezení příjmu pšenice a pečiva a to jakéhokoli.
Z bylinek a koření volte opět ty, co podpoří trávení - zázvor, skořice, kmín, kurkuma, kardamon, máta, fenykl, šalvěj, petržel a pažitka. Pozor na příliš ostré koření, ty slinivka nerada.
Hodně pijte! Ideální jsou čaje a vlažná či teplá voda, při problémech se slinivkou je potřeba naprosto vyloučit alkohol a kávu. Pro detoxikaci slinivky se doporučuje pití Zaječické hořké minerální vody.
Vyhněte se sladkostem, bílému rafinovanému cukru, když musíte, slaďte medem nebo melasou. Omezte tučná jídla a tučné mléčné výrobky. Pokrmy připravujte na kvalitním tuku, ideálně na ghí.
Nejezte pozdě večer a dobře kousejte, jezte pomalu a v klidu. I jídlu se věnujte dostatečnou pozornost a lásku.
• Při akutních problémech slinivky (a nejen při nich) zařaďte půst.
Při úpravě pokrmů zapomeňte na smažení a různá průmyslově vyráběná dochucovadla jako marinády, kořenící směsi a dresinky. Čím jednodušší dochucování, tím lépe. Opravdu většinou stačí jen trocha soli a bylinky.
• Klasická rada - hýbejte se, slinivka patří k prvku Země, takže jí potěší třeba práce na zahrádce.
V aromaterapii - zkuste opět růži, která potěší srdce, nebo citron, ten je výborný na čistění krve, zbavuje tělo horkého, vlhkého hlenu a detoxikuje.
• Udělejte si radost a kupte si náramek či náušnice s Rodochrozitem, což je kámen, který harmonizuje citovou, duševní i tělesnou stránku. Svými jemnými vibracemi v nás uvolňuje veškeré tlaky a otevírá naše srdce nesobecké lásce a léčí emoční rány, podporuje intelekt a kreativitu. Pohání nás ke změnám a přináší nám věci, po kterých opravdu toužíme.

Takže radím - stejně jako se zklidňuje příroda, zklidněme se i my a otevřme svá srdce.
Krásnou druhou polovinu září s dostatkem lásky vám přeje

Zuzana, Výživou ke změně 

/Zdroje: knihy o výživě a ájurvédě, Wikipedie, Léčivé přírodní energie, NaturShop/


Další články z rubriky Sezonní záležitost

KVĚTEN - PODPORA SRDCE

"Máj, lásky čas, hrdliččin zve ku lásce hlas" a tak není divu, že nejohroženějším orgánem tohoto měsíce je SRDCE. Srdce = sídlo našich citů. I v dnešní době, kdy se mnozí soustředí spíše na to, co jim říká jejich mozek, máme v tomto období asi největší potřebu milovat, sdílet a otevřít svá srdce někomu druhému. Pokud nemáme partnera, je nám smutněji než v jiném měsíci.

Leden - podpora močového měchýře

A máme tu LEDEN, moji milí! Konečně to venku vypadá trošku zimně, hurá, mrzne a sněží!

V lednu je nejzatíženějším orgánem MOČOVÝ MĚCHÝŘ. Opět pro začátek lehké opakování z biologie - močový měchýř je dutý roztažitelný orgán uložený v pánvi, který shromažďuje a vylučuje moč, tekutý odpad produkovaný ledvinami.

Jarní očista na východní způsob

Jedná se o postupy, které jsou osvědčené mnoha staletími. Asijská a indická strava je lehká, výživná a pročišťující. Právě proto je tak účinná a pomáhá tělu se rychle zregenerovat.

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: