Cvičíte, hlídáte si stravu, ale nehubnete. Možná jste překyselení.

Rubrika: Zdravé stravování
Autor: Ing. Martin Škába

Mnoho lidí, kteří se snaží udržet si hmotnost nebo zmenšit své obvody těla, cvičí, dodržují velikost porcí, ale i přesto mají problém s tím, že nemohou zredukovat podkožní tuk. Pokud také dodržují správné jídlo po cvičení, množství bílkovin ve stravě, optimální tepovou frekvenci pro spalování tuků během cvičení, ale nemají informace co to je tzv. acidobazická rovnováha těla, pak nemusí dojít k touženému snížení konfekční velikosti.

 

Naše tělo je jako bazén

Představme si naše tělo jako bazén. V bazénu se musí udržovat správné pH, jinak chlor ani jiná desinfekce neúčinkují a voda se začne kazit. Stejné je to i u našeho těla. Stupnice pH je číselná řad od 0 do 14. 0 značí nejsilnější kyselinu, 14 nejsilnější zásadu a 7 je neutrální. Každá potravina, kterou sníte, míra stresu, pohybová aktivita, styl dýchání, to vše ovlivňuje stupeň zásaditosti nebo kyselosti vašeho těla.

Optimální pH těla pro udržení si dlouhodobého zdraví je kolem hodnoty 7,365 (mírně zásadité). Nemůžeme žít, pokud by naše tělo bylo kyselé, proto existují v těle mechanismy, aby se zajistilo, že krev, která živí náš mozek a všechny naše orgány, žlázy a tkáně, zůstala mírně zásaditá.

 

Kyselé pH těla = podpora obezity

Nadváha se netýká tuku. Nadváha se týká kyselin v těle. Organismus schraňuje tuk jako obranu proti přílišné produkci kyselin vznikajících z překyselující stravy (což je bohužel strava převážné skupiny lidí v ČR) Pokud pozřeme stravu, která má překyselující účinek, naše tělo některé vzniklé kyseliny rozloží nebo vyloučí střevem, kůží nebo močí, ale všechno ostatní musí být zneutralizováno. Nadbytečné kyseliny začnou rozkládat buňky a tím se tělo dostane do „záchranného" módu. Tělo začne využívat tuku ze stravy i z vlastních zásob k navázání kyselin a vyloučení z těla. Bohužel většina tuku je využívána k tomu, aby tyto kyseliny uchoval v těle formou podkožního a útrobního tuku. Tím jak jíme překyselující stravu, se stále více a více ukládá tuk plný kyselin do těla.

 

Překyselené tělo = zpomalování metabolismu

Příliš velké množství kyselin v těle také okrádá krev o kyslík a bez kyslíku je metabolismus pomalejší. Potrava se pomaleji tráví, což navozuje přírůstek na váze a lenivost.

 

Kyselé pH těla = rozvoj nemocí

Pokud je tělo překyselené, tělo si bere minerály včetně vápníku, sodíku, draslíku a hořčíku z životně důležitých orgánů, kostí a zubů a vyrovnává tím překyselení krve.

„Kyselá" krev zapříčiňuje, že tělo nemá dostatek energie bojovat s viry a nemoci. Jinými slovy, je oslabený imunitní systém. Kyselé prostředí těla podporuje růst bakterií, kvasinek, plísní a hub. Proč? Protože všechny tyto mikroorganismy milují kyselost! V alkalickém prostředí, jsou oslabené a nemohou se množit.

V důsledku toho bude tělo trpět vážnou a dlouhotrvající korozí způsobenou vysokou kyselostí, která povede k osteoporóze, cévním a srdečním onemocněním, onemocnění ledvin a jater, diabetu, metabolickému syndromu a různým druhům rakovin. Překyselení je skrytý zabiják. Překyselení, neboli acidóza, totiž dlouhá léta nebolí a proto o něm nemusíme dlouhá léta vůbec vědět. Až jednou nás překvapí prudký rozvoj onemocnění.

 

Co dělat pro odstranění překyselení

Nejíst sladkosti

Nepít sladké nápoje ani džusy

Snížit konzumaci kávy na max. 1 denně

Omezit konzumaci masa max. na 3x týdně, místo toho zařaďte Tempeh, Tofu, Šmakoun, Robi maso, Klaso maso

Nejíst potraviny obohacené konzervanty a barvivy

Omezovat kravské mléčné výrobky

Nekonzumovat bílé pečivo

Omezovat uzeniny max. 1 x týdně

 

Navýšit ve svém jídelníčku tyto potraviny:

Jezte více červené řepy, brokolice, celeru, mrkve, okurek, paprik, cibule, česneku, špenátu, a sladkých brambor

Zařaďte do jídelníčku quinoa, špaldu, pohanku, kroupy a proso

Pijte hodně čisté vody s čerstvými zeleninovými šťávami (nejvhodnější je mít odšťavňovač)

Mandlové mléko upřednostňujte nad mléčnými výrobky

Na zeleninové saláty si dávejte zálivku olejů lisovaných za studena jako lněný, makadamový, konopný

Využívejte alkalického ovoce jako avokádo, višně, kokos (čerstvé), grapefruity, rajčata, citrony a limety

Jezte více fazolí, hrachu a čočky

Zařadit do svého jídelníčku kvalitní doplňky stravy s alkalickým efektem pro vaše tělo

 

Výše uvedené informace vám mohou velmi pomoci s redukcí podkožního tuku a také přispět k dlouhodobému zdraví. Je jasné, že to bude ve vašem životě mnoho změn. Bohužel, málokdo to zvládne sám. Každý den budete bojovat pouze se svým svědomím, zda jste to či ono dodrželi. Také je potřeba se dovzdělat nebo si zaplatit nezávislého odborníka, který vám vysvětlí, jak se orientovat na trhu potravinových doplňků a nenaletět mnohdy až klamavým reklamám.

Proto většina lidí potřebuje osobního kouče z hlediska pomoci se začleněním zdravých návyků do života. Pokud s někým konzultujete, podáváte pravidelně „reportíky" o tom co o jak dodržujete, uvidíte, že se vám změny lépe dostanou do života. V opačném případě to mnohdy končí po několika dnech případně dvou týdnech (vyplývající dle statistik).

Přeji vám rychlé a intenzivní rozhodnutí ke změně svého života a přijmutí faktu, že stojí za to svému tělu pomoci s odkyselením. Začněte již dnes.

 

Autor: Ing. Martin Škába Výživový specialista a kouč zdravého životního stylu   http://www.skaba.cz/, http://www.vitalmanager.cz/


Další články z rubriky Zdravé stravování

Rozdíly v pečivu - celozrnné, vícezrnné, bílé, grahamové

Jako první věc je potřeba si uvědomit co získáme konzumací bílého pečiva. Víceméně nic - konzumací bílého pečiva dodáváme tělu pouze prázdné kalorie a minimum vlákniny, přibližně 3g ve 100g. Kdežto celozrnné pečivo je pro nás zdrojem tolik potřebné vlákniny, přibližně 8,5g ve 100g (doporučená denní dávka vlákniny je přibližně 35 g). Vláknina napomáhá peristaltice střev, správnému trávení, dodává tělu vitamíny B6 a E, kyselinu listovou, měď, hořčík, mangan a zinek.

SMOOTHIE

SMOOTHIE

Smoothie je míchaný (mixovaný - stačí obyčejný stolní mixér), zpravidla chlazený, osvěžující nápoj vyrobený z čerstvého ovoce nebo zeleniny, nejlépe bez přidaného cukru či umělých sladidel a konzervantů.

6 způsobů jak grilovat zdravě

Léto je v plném proudu a s ním i čas teplých večerů a velmi oblíbených letních grilování. Grilování se stalo takovým letním koloritem, který opanoval nejen terasy bytů a domů, ale především také restaurace. Grilování je velmi oblíbené pro svou rychlost a nezvyklou chuť. Další nespornou výhodou je, že vynalézavost lidí nemá u grilování víceméně, žádné meze a ugrilovat je tak možné skoro vše - různé druhy mas, ryb, mořských plodů, zeleniny, ovoce, nebo například i pečivo případně sýry. Při grilování se však nejčastěji setkáte s kuřecím nebo vepřovým steakem, grilovanou zeleninou, z ryb je to pak bezpochyby nejčastěji pstruh a ze sýrů je velmi oblíbený grilovaný hermelín s brusinkovou omáčkou.

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: