Tipy na nískosacharidové večeře

Rubrika: Zdravé stravování
Autor: Výživové centrum Mgr. Mariany Halmanové

Tipy na nískosacharidové večeře

Při sestavování redukčního jídelníčku bychom měli myslet na hospodaření se sacharidy a jejich příjem regulovat podle výdeje energie a podle denní doby. Obecně platí, že večeře by měla obsahovat minimum sacharidů a zakládat se spíše na bílkovinném a zeleninovém základě. Je to z toho důvodu, že po večeři již většinou přecházíme do klidnějšího režimu a náš energetický výdej již není tak velký, zkonzumovanou energii bychom tak nestihli před ulehnutím spálit a uložili ji „na později", čili do tuků. Výběr vhodného složení večeře je významnou složkou redukčního jídelníčku, a proto Vám přináším několik tipů, jak jídlo poskládat. Velikost porce je vždy závislá na výšce, váze, energetickém výdeji a cílové váze klienta. Jaká je optimální porce si povíme v dalším článku.


1) Polévka je grunt. K večeři můžete volit polévku vývarového typu, ideálně nezahuštěnou. Pokuste se vyhnout luštěninám, nudlím a knedlíčkům. Do polévky můžete zavařit vejce.
2) Maso a zelenina. Netučné maso a zelenina na jakýkoliv způsob jsou vhodnou večeří. Dávejte si jen pozor na nadbytečné užívání tuku, popř. skrytých tuků ve formě omáček, marinád, dresinků, zálivek, atd.
3) Velice vhodnou alternativou k večeři jsou zeleninové saláty, které si můžete obohatit o kousky masa, oříšky, semena, sýr, vejce, sóju, tofu, olivy, kapary, atd. Zde pamatujte jen na přísloví „všeho s mírou", abyste si salát neobohatili až příliš kaloricky.
4) Vaječné pokrmy. Z vajec si můžete k večeři umíchat omeletu (např. se šunkou a zeleninou), použít jej k zapečení zeleniny, či si jednoduše pochutnat na vejci natvrdo či sázeném vejci. Jako přílohu volte zeleninu.
5) Zapečené pokrmy jsou pro svou rychlost a nenáročnost velmi oblíbené. Populárním se staly i pokrmy plněné a poté zapečené. Jako příklad si můžeme uvést plněná rajčata sýrem cottage a šunkou, papriky nadívané masem a zeleninou, velké žampiony se sýrovo-rajčatovou náplní nebo poslední dobou velmi vyhledávaný lilek a cuketa.


Při přípravě pokrmu se snažte vždy myslet na množství tuku a soli, které do něj vkládáte, jezte dosyta a nepřejídejte se. Večeři si časově naplánujte podle doby, kdy chodíte spát. Nesnažte se jíst zbytečně brzy, během večera by Vás mohl trápit hlad. Pokud chodíte spát kolem jedenácté hodiny, je ideální večeřet mezi šestou a sedmou hodinou. Večeře by měla být vždy lehkým pokrmem.


Další články z rubriky Zdravé stravování

Bez kvalitní snídaně nezhubnete

Proč je tak důležité snídat, jaký to má vliv na náš celodenní výkon. Proč, když se nenasnídáme automaticky nesnížíme množství přijaté energie za celý den a tím pádem si můžeme říct, že třeba zhubneme...? Opak je pravdou, více se dozvíte v textu:

Zima a stravování

Konečně napadl sníh a teplota klesla k mínus 10. Je tedy na čase přizpůsobit nejenom náš šatník, ale i naše stravování, mrazivému počasí.  Zima nás nutí být více doma a tím je také svou podstatou nejklidnějším obdobím v roce. Naše tělo šetří a regeneruje své síly. Střádá a načerpává zásoby na jaro a další období roku. Určitě má tedy smysl zamyslet se nad tím, jakou stravu svému tělu dodáme, abychom ho zbytečně nezahlcovali přebytkem, kterého se pak budeme těžko zbavovat.

Kyselina listová ve stravě těhotné ženy

Kyselina listová patří do komplexu vitamínů B, lidé si ji nedovedou sami vytvořit a musí ji proto přijímat potravou. V období těhotenství se potřeba kyseliny listová zvyšuje, neboť je nezbytnou součástí při dělení buněk, a tím i součástí růstu a vývoje plodu. Nedostatek kyseliny listové může vést k vývojovým vadám, rozštěpu neurální trubice a k potratu. Pokud ale žena neprodělala spontánní potrat, nemá v rodinné anamnéze dědičné vývojové vady a její zdravotní stav je naprosto v pořádku, tak může zdroje kyseliny listové přijímat z běžně dostupných potravin.

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: