Celulitida a jak ni vyzrát

Rubrika: Zdravotní potíže
Autor: Alena Jedounková

My ženy ji nenávidíme, mužům se nelíbí, asi těžko budeme hledat někoho, komu se zamlouvá. Celulitida ve významu, který máme na mysli (u nás  běžně označována jako pomerančová kůže) postihuje ženy nejčastěji na stehnech a hýždích. Příčiny jejího vzniku jsou neustále předmětem odborných diskuzí. Je ale zřejmé, že jde o  kombinaci několika faktorů jako jsou dědičné vlohy, hormonální nerovnováha a případné užívání antikoncepce, porucha tvorby kolagenu, porucha fungování lymfatického systému a nadváha.

      V dnešní době stále více regeneračních či omlazujících pracovišť nabízí procedury na odstranění popř. alespoň zmírnění celulitidy, nutno říci, že ne vždy  s valným úspěchem, někdy dokonce s trvalými následky poškození kůže. I přesto, že dostupných metod a kosmetických přípravků neustále přibývá, situace se evidentně nijak nelepší. Celulitida je dnes obecně považována za civilizační chorobu, kterou je velmi obtížné efektivně řešit. Pokud přijmeme za fakt, že neexistuje stoprocentně účinná metoda nebo komplex jednotlivých postupů, které by již vzniklou situaci definitivně vyřešili, snažme se jí tedy zabránit již v počátku  a nebo alespoň její projevy sami zmírňovat.

     Je prokázáno, že mezi účinné faktory patří správně koncipovaná strava tzn. omezení konzumace bílého pečiva, tučného masa, sladkostí, alkoholu, užívání vhodných doplňků stravy jako jsou omega-3 tuky, antioxidanty a L-karnitin. Dále dostatek pohybové aktivity, omezení kouření, pravidelné masáže - včetně lymfatických, udržování optimální tělesné hmotnosti a správný pitný režim. I když to vcelku vypadá jednoduše, nejdůležitější je důslednost a trpělivost. S celulitidou zkrátka nejde skoncovat během jednoho týdne.

Alena Jedounková výživový poradce

www.hravezdrave.cz

Další články z rubriky Zdravotní potíže

Viscerální tuk a hubnutí

Metabolický syndrom (MS) zahrnuje hned několik zdravotních příznaků: vysoká hladina triacylglycerolů, nízká hladina HDL („hodného“) cholesterolu, vysoký krevní tlak, hyperglykémie či přímo cukrovka druhého typu a tzv. abdominální obezita, tedy nebezpečně velký obvod pasu. A právě za poslední zmíněné nemůže nikdo jiný než viscerální tuk, který se ukládá v oblasti našich vnitřních orgánů.

Cestovatelská trombóza

Je tu čas prázdnin a dovolených a cestovní kanceláře se předhánějí v nabídkách. Už máte vybráno, nebo dokonce už začínáte balit? Nemůžete se dočkat? Ale pozor! S cestováním je spojen i jeden problém, který mnozí z vás podceňují.

Na dovolenou, ať už doma, nebo v zahraničí, se nejdřív musíte dostat. A pak se samozřejmě zase vrátit. A přitom vás mohou potkat nepříjemnosti, kterým se dá snadno zabránit. Je třeba je pouze nepodceňovat a dodržovat některá doporučení.

Amasaké

Píši sem většinou postřehy, ke kterým mne inspirují klienti. Tentokrát je to kamarádka po operaci, která potřebuje přibrat, tedy podle mého slovníku zejména vyživit. K čemuž zcela jistě napomůže i tento tip, který jsem pro ni vyzkoušela, a nakonec zjišťuji, že bych občas doporučila zařadit i všem těm, kdo se chtějí stravovat zdravě, koho baví připravovat zdravé jídlo, a kromě pacientů v rekonvalescenci také dětem, sportovcům a starším lidem, ale i těm, kteří redukují nadváhu.

Tento pokrm lze samozřejmě také koupit již hotový v prodejnách biopotravin a zdravé výživy 

Newsletter





Přihlášení
Sponzorovaný odkaz: