Celulitida a jak ni vyzrát

Rubrika: Zdravotní potíže
Autor: Alena Jedounková

My ženy ji nenávidíme, mužům se nelíbí, asi těžko budeme hledat někoho, komu se zamlouvá. Celulitida ve významu, který máme na mysli (u nás  běžně označována jako pomerančová kůže) postihuje ženy nejčastěji na stehnech a hýždích. Příčiny jejího vzniku jsou neustále předmětem odborných diskuzí. Je ale zřejmé, že jde o  kombinaci několika faktorů jako jsou dědičné vlohy, hormonální nerovnováha a případné užívání antikoncepce, porucha tvorby kolagenu, porucha fungování lymfatického systému a nadváha.

      V dnešní době stále více regeneračních či omlazujících pracovišť nabízí procedury na odstranění popř. alespoň zmírnění celulitidy, nutno říci, že ne vždy  s valným úspěchem, někdy dokonce s trvalými následky poškození kůže. I přesto, že dostupných metod a kosmetických přípravků neustále přibývá, situace se evidentně nijak nelepší. Celulitida je dnes obecně považována za civilizační chorobu, kterou je velmi obtížné efektivně řešit. Pokud přijmeme za fakt, že neexistuje stoprocentně účinná metoda nebo komplex jednotlivých postupů, které by již vzniklou situaci definitivně vyřešili, snažme se jí tedy zabránit již v počátku  a nebo alespoň její projevy sami zmírňovat.

     Je prokázáno, že mezi účinné faktory patří správně koncipovaná strava tzn. omezení konzumace bílého pečiva, tučného masa, sladkostí, alkoholu, užívání vhodných doplňků stravy jako jsou omega-3 tuky, antioxidanty a L-karnitin. Dále dostatek pohybové aktivity, omezení kouření, pravidelné masáže - včetně lymfatických, udržování optimální tělesné hmotnosti a správný pitný režim. I když to vcelku vypadá jednoduše, nejdůležitější je důslednost a trpělivost. S celulitidou zkrátka nejde skoncovat během jednoho týdne.

Alena Jedounková výživový poradce

www.hravezdrave.cz

Další články z rubriky Zdravotní potíže

Víš, co znamená záchvatovité přejídání a další poruchy potravy?

Poruchy příjmu potravy jsou onemocnění, která jsou závislá na společenských a kulturních vlivech - jednoduše řečeno - jsme pod neustálým tlakem toho, co si o nás myslí ostatní, svět médií nám dává neustále najevo, jak bychom měli vypadat.

 Záchvatovité přejídání - nepleťme si to s občasným přejedením se při oslavě či návštěvě babičky :-) - je porucha, nemoc, při které se střídají záchvaty přejídání (množství jídla mnohonásobně převyšuje běžnou porci) a následně přehnané omezování v jídle v důsledku výčitek z předchozího přejídání. Začíná být stále více rozšířené, vedle anorexie a bulimie.

Testosteron - jak si udržet mužnost do vysokého věku

Testosteron je hormon, který muže dělá mužem. Jakmile začne této vzácné látky v těle ubývat, dostává se muž postupně do tzv.přechodu. Stojí za vším, co odlišuje muže od ženy. Muž je lovec a aby byl rychlý, silný a úspěšný, testosteron mu zajišťuje pevnější kosti, větší svaly, silnější srdce, větší kapacitu plic, více červených krvinek, dává větší odvahu, sexualitu, ale také například prostorovou představivost, lepší orientační smysl a ostřejší smyslové orgány.

Celulitida - nemoc nebo pouhý kosmetický problém?

Nedávno jsem dělala v poradně konzultaci s klientkou, která potřebovala zhubnout. Ptala jsem se jí na její zdravotní obtíže a mezi jiným také, zda má celulitidu. Odpověděla: „ No jo, mám, na stehnech. Ale na to kašlu. To není důležité. Tak budu nosit kalhoty, no."

Přiznávám se, že mne tento postoj překvapil. Vím, že celulitida je velmi rozšířená nejen mezi ženami, že mnoho z nich ji intenzivně řeší, a s úspěchem. Včetně mne. Pak jsem si uvědomila, že mnoho dalších, postižených celulitidou, ji bere pouze jako kosmetickou záležitost, kterou se není nutno zabývat.

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: