Co je to přístroj InBody?

Rubrika: Ostatní

Jedná se o jeden z nejspolehlivejších přstrojů pro diagnostiku a analýzu složení lidského těla tzv. analyzátor. Samotná analýza je velmi rychlá a jednoduchá, jelikož trvá okolo 30-ti sekund. Je třeba, aby analyzovaná osoba byla na boso (bez bot i bez ponožek). Není nutné, aby byla bez oblečení, jelikož na InBody se dá nastavit váha, která se dá odečíst. Jediný, kdo nesmí analýzu na InBody podstoupit jsou osoby s kardiostimulátorem. Naopak přístroj změří a poskytne výsledky všem od 6 – 99 let.

Co všechno mohu zjistit analýzou složení těla na InBody?

Složení těla

  • Lidské tělo je tvořeno vodou, minerálními látkami, proteiny (= bílkoviny) a tukem.
  • Všechny tyto složky utváří jeden celek, který poté tvoří celkovou hmotnost těla.
  • U zdravých dospělých jedinců je podíl techto látek téměř konstantní. Avšak platí, že obsah jednotlivých částí se mění v závislosti na pohlaví.
  • Muži mají v těle vyšší procento vody než ženy a zejména se liší obsah tuku v těle.

Normální rozsah tukové tkáně u mužů představuje 10 – 20 % a u žen je fyziologicky dán vyšší podíl tuku, a to 18 – 28 %.

S věkem podíl tuku stoupá a např. u žen nad 50 let je tolerovatelné množství až do 33 – 35 %.

Většina modelů navíc dokáže analyzovat množství intracelulární (= vnitrobuněčné) a extracelulární (= mimobuněčné) vody. Dále dokáže rozlišit obsah minerálních látek vázaných v kostech (= osifikující) a minerální látky nevázaných v kostech (neosifikující). Tyto údaje mají velký význam především pro odborníky, protože obsah minerálních látek vázaných v kostech je velmi cenný údaj pro diagnostiku
osteoporózy.


Svalová hmota – tělesný tuk

Snížení procenta tělesného tuku se dá docílit jednak úpravou stravovacích návyku, tak pravidelnými pohybovými aktivitami. Udává se, že vhodné stravovací návyky mají až 70 % vliv a zbylých 30 % má na redukci tuku vliv pohybová aktivita. Avšak jedno bez druhého se těžko obejde a redukce tuku by měla být kompletní, aby byla dosažená hmotnost udržená dlouhodobě. Cíleně redukovat tuky pomáhají zejména aerobní aktivity.

  • Redukce tuku je zaručena totiž pouze za aerobních podmínek, tj. za přítomnosti kyslíku, který umožňuje spalování tuků. Zahrnující např. jogging, aerobik, jízdu na kole… .
  • Aerobní pohyb je daný tepovou frekvencí v určitém pásmu, dá se snadno vypočítat (65% – 85 % maximální Vaší tepové frekvence, ta je zjednodušene 220 – vek) ci odvodit (tzv. talk test – zakládá se na subjektivních pocitech cvičícího, který je schopen v průběhu zátěže bez větších problémů mluvit (nikoli však vyprávět…) nebo měřit Sport testerem.
  • Avšak ani na anaerobní pohyb (spíše silový) by se rozhodně nemelo zapomínat, jelikož ten pomáhá zvyšovat množství svalové hmoty, a tak i zvyšovat bazální metabolismus. Velmi vhodné silové cvičení může být i pilates, (power) jóga, které navíc pomohou odstranit případný stres a poleví od bolesti v zádech.


Diagnóza obezity

InBody také zobrazuje tři údaje, díky kterým odvodíme míru obezity a z toho vyplývající možná zdravotní rizika.

BMI = body mass index
PBF % = procento tuku v tele
WHR pomer = pomer pasu a boku


BMI se zjišťuje pouze na základě výpočtu, kde do vzorečku dosazujeme výšku v cm a hmotnost v kg. Z toho vyplývá, že BMI údaj není vhodný pro všechny, udává méně přesné údaje zejména u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Např. muži, kteří mají nadměrně vyvinutou svalovinu mají i logicky vyšší hmotnost, a dle BMI by spadali už do pásma nadváhy či obezity, přitom jejich tělo obsahuje minimum tuku a tudiž o obezitě nemůže být řeč.


BMI nebere v úvahu, zda je hmotnost tvořena převážně svaly nebo tukem. Proto nelze podle hodnoty BMI rozlišit, zda má vyšetrovaná osoba nadváhu z důvodu vysokého množství tuku nebo svalů. Proto vždy hodnotíme nadváhu či obezitu jak podle BMI, tak procenta tělesného tuku.

Poměr WHR nám udává, zda je tělesný tuk uložen ve zvýšené míře na bříšku – neboli, zda jste typ obezity jablíčko ci hruštička. U mužů je norma dána poměrem 0,80 – 0,90 a u žen 0,75 – 0,85. Jakmile hodnota překročí pásmo normy, je analyzovaná osoba ve zvýšené míře ohrožená metabolickými komplikacemi a kardiovaskulárními chorobami, jelikož tuk uložený v oblasti pasu je obzvlášte rizikový.




Vyváženost postavy

InBody také poukazuje na případné svalové dysbalance neboli nerovnováhu tela, která může být způsobena např. nevhodným zatěžováním jen jedné poloviny těla (at už pravé či levé poloviny těla, nebo horní či dolní poloviny těla) např. při výkonu zaměstnání či při sportu a při účelném zaměřováním se jen jednostranně na jednu svalovou skupinu při cvičení…



Černý obdélníček na obrázku ukazuje ideální stav, čili žádnou nerovnováhu. A barevný sytý obrys popisuje stav analyzované osoby. Na základě analýzy můžeme určit, zda je např. horní polovina těla vyvinutější v porovnání s dolní polovinou těla a doporučit vhodné pohybové aktivity, vedoucí k vyváženosti postavy. Či říci na co dávat při různých sportech a pohybových aktivitách pozor, aby nedocházelo ke svalovým disproporcím.


u modelu InBodyR20 a 230 navíc získáme informace o rozložení podkožního tuku na těle.

Tato informace je velmi cenná zejména kvůli redukování tuku a hrozícím zdravotním rizikům, jelikož zjistíme do jaké části těla se tuk ve zvýšené míře ukládá. Tyto údaje jsou také velmi ceněny, když dochází k redukci tuku už při úpravě stravovacích zvyklostí a zařazení pravidelné pohybové aktivity, jelikož vidíme, odkud a kolik tuku ubývá.

 

Retence vody

U vybraných modelů In Body se také setkáme s pojmem „RETENCE VODY“

Celková tělesná voda (TBW) se skládá z vody vnitrobunecné (ICW – intracelulární) a mimobuněčné (ECW – extracelulární). Pokud je index retence vody ( ECW/TBW ) v některé části těla vyšší než jeho průměrná hodnota, vznikne v této části těla zvýšená retence (zadržování) vody neboli edém (otok).
Příčinou vzniku otoku (edému) jsou většinou vážnější zdravotní problémy, které souvisejí s onemocněním ledvin či jater. Mohou také odrážet výživový stav, kdy např. lidé s podvýživou mají nízkou hodnotu albuminu (krevní bílkoviny), a ten se objektivně projevív v tvorbě otoků na končetinách. Další příčinou mohou být různá zánětlivá onemocnění, která také souvisejí s poklesem albuminu v krvi a opět tvořením otoků.

Při těhotenství se většinou objeví otok na bříšku

Také se však může ve výsledcích otok projevit následkem špatné pozice při měření a InBody, proto nepřijdeme-li na žádný známý důvod, proč by se měl otok objevit, je vhodné měření zopakovat.
Výkyvy množství vody v jednotlivých částech častěji v důsledku menstruace (proto by se neměla analýza provádět při menstruaci). Samozřejmě důležité je dbát na pravidelný přísun tekutin během celého dne, pozor na nárazové pití.


Útrobní tělesný tuk

Jen málo diagnostických přístrojů na světě dokáže přesně zjistit rozsah a množství útrobního tělesného tuku. Některé modely InBody to díky nepřekonané technologii DSM-BIA dokáže velice přesně, což staví tento přístroj na absolutní vrchol před všechny ostatní tzv. tukoměry. To je hlavní důvod, proč odborníci na celém světě pracují s přístroji InBody a také důvod, proč nemohou s přístroji InBody pracovat samozvaní podvodníci v oblasti dietologie, kteří sice pomohou s úbytkem hmotnosti, ale svým nesprávným a neodborným přístupem zvýší u svých klientů množství útrobního tuku.



Útrobní tělesné tuky neboli viscerální tuky jsou tuky, které se ukládají do prostoru mezi orgány, neboli do míst, kde se přirozeně nevyskytují. Jakmile se k nim člověk „propracuje“ je ve velkém riziku vzniku metabolických onemocnění vedoucí až ke vzniku metabolického syndromu (neboli syndromu X), a také tak ohrožuje svůj kardiovaskulární systém. Nehledě na další zdravotní komplikace, které s obezitou souvisí (zvýšená zátež na pohybový aparát, zvýšené riziko vzniku rakoviny). Většina lidí se o tom, že vnitřní tuky má, čili že se tuky dostaly už mezi orgány neví a tudíž neví, v jak velkém ohrožení svého zdraví se nachází. Na InBody můžeme neinvazivní a rychlou metodou přesně vidět, zda se čověk nachází pod hranicí či nad hranicí tvorby vnitřních tuků. Nachází-li se člověk pod hranicí 100 cm2, vnitřní tuky nemá a může mít „jen“ tzv. podkožní tuky (zelenkavá barva). Což je spíše estetický problém, ale není vážný ze zdravotních důvodů. Také samozřejmě nemusí být tuky v břišní oblasti uloženy ani v podkoží
a člověk se pak nachází v bílé zbarvené ploše v dolní polovině. Avšak jakmile tělesné tuky přesáhnou 100 cm2, začínají se už přesouvat i do vnitřních částí k orgánům (modře zobrazená plocha a také bílá barva plochy). Samozřejmě platí, čím více směřujete do bílé plochy v horní polovině grafu, tím je stav rizikovější a více Vás tuky ohrožují na Vašem zdraví.

Stop hladovění!

Jelikož vnitřní tuky se neukládají jen při zvýšeném příjmu energie, ale paradoxně i pri velmi nízkém příjmu energie, která je nižší než Vaše tělo potřebuje (nižší než Vaše minimální bazální potřeba). A organismus reaguje tak, že si i to málo energie začne ukládat (tzv. na horší časy). Proto začne-li človek hladovět, vnitřní tuky se začnou zvyšovat a zdravotní problémy to rozhodně neřeší. Naopak.

Velký vliv má na snížení vnitřních tuků zejména pravidelná strava, kdy si tělo nemusí obávat žádného hladovění a nemusí docházet k ukládání energie na horší časy.

 

Další doplňující údaje


Stupeň obezity

Stupeň obezity je poměr aktuální hmotnosti k ideální hmotnosti na základě výšky a věku. Je udáván v procentech, kdy normální rozmezí hmotnosti představuje 90 –110 %. Určitou nevýhodou indexu je to, že neodráží podíl tuku a bez tukové hmoty. Zkreslen je zejména u sportovců s vysokým podílem svalové hmoty (kulturisté).

B C M

Buněčná hmota slouží jako jeden ze standardu pro vyhodnocení stavu výživy vyšetrované osoby. Možnost, že pokles váhy by mohl po zdravotní stránce ublížit, si málokdo pripouští a přesto jsou zde i dosti závažná rizika. V odborné lékařské literatuže je popsáno několik desítek závažných poruch srdečního rytmu, které vedly i k náhlé smrti člověka. Je třeba si uvědomit, že téměř při každé redukci váhy dochází nejen k úbytku tukové tkáně, ale také k úbytku aktivní buněčné hmoty, tj. buněk svalové tkáně, buněk jater, vlastně všech orgánů s výjimkou tkáně nervové. Zda více ubývá tuk (tj. žádoucí efekt) nebo zmíněná aktivní
buněčná hmota (jasně nežádoucí efekt), to záleží na rychlosti váhového úbytku, na množství, vzájemných kombinacích a poměrech výživových složek v tomto období a na fyzické aktivitě. Za optimální důsledek redukčního režimu je možno považovat situaci, kdy dochází k úbytku pčevážně tukové tkáně a k podstatně menšímu poklesu aktivní buněčné hmoty. V takovém případě mohou být vedlejší, nepřznivé účinky poklesu tělesné váhy minimální, prakticky bez zdravotního rizika. Při výraznějším úbytku buněčné složky totiž dojde k zmíněnému úbytku
svalové hmoty, to je svaloviny kosterní, dále svaloviny srdce, ale rovnež svalů, které jsou aktivní př dýchání (tj. bránice, mezižeberní a další svaly na hrudníku). S tím je pak pochopitelné snížení funkce takto postižených svalových složek, tedy oslabení síly kosterního svalstva, riziko zhoršení činnosti srdce a možnost zhoršení dechových potíží.

B M C
Obsah minerálních látek podílejících se na stavbĚ kostí. Mineralizace kostí je dána množstvím minerálních látek uložených v kosti. Hodnota je cenná pro prevenci a diagnostiku osteoporózy. Osteoporóza je onemocnění kostní tkáně, které vede ke zvýšené křehkosti kostí. V důsledku tohoto jevu dochází u lidí trpících tímto onemocněním k četnějším zlomeninám. Nemoc se nejčastěji vyskytuje u žen po menopauze, kdy je spojena s úbytkem hormonu a poté u žen a mužů ve vyšším (senilním ) věku. Název vychází ze dvou řeckých slov (osteo – kost, poros – otvor). Stav je nejčastěji způsoben nedostatkem vápníku v těle a zvýšeným odbouráváním kostní tkáně při nedostatku fyzické zátěže.

B M R
Bazální metabolismus představuje minimální množství energie potřebné pro zachování základních životních funkcí (dýchání, metabolismus, termoregulace…) Výše hodnoty bazálního metabolismu je tedy množství energetického příjmu potřebné pro zachování základních životních funkcí. Ve výši této hodnoty není zohledněn energetický příjem potřebný pro pokrytí denních pohybových aktivit. Tento výpočet je také potřebný pro lidi s mimořádnou tělesnou stavbou, ať již svalnaté nebo obézní. Bazální výdej tvoří přibližně 60 až 70 % celkového denního energetického výdeje. Další potřeba energie je závislá na aktivitách, které denně vykonáváme (práce, sport, kouření – zvyšuje bazální metabolismus…).

A M C
Obvod svalstva paže je jeden z nejspolehlivejších zpŮsobŮ pro vyhodnocení stavu výživy vyšetřované osoby. Na základě obvodu svalstva paže zjistíme velmi zřetelně stav podvýživy, kdy ochabuje svalová hmota a důsledkem je zmenšení AMC. Tento údaj je oceňovaný zejména v nemocnicích u dlouhodobě nemocných či ležících a u starších osob, kdy dochází k ochabování svaloviny vlivem fyziologických změn v těle a také vlivem nedostateřně biologicky hodnotné stravy.

A C
Obvod paže se používá pro vyhodnocení hladiny bílkovin společně s AMC. AC se zmenšuje, když se zmenšuje sval, nebo když se snižuje podkožní tuk. Jestliže dojde ke změně u AC ale ne u AMC, potom došlo ke změně u podkožního tuku.


Komplexní vyhodnocení podává nejdůležitější souhrnné informace z celé analýzy složení těla.

Kontrola tukové hmoty

Kontrola tuku se vypočítá na základě ideální hodnoty tělesného tuku při ideální váze. Jestliže je tělesný tuk analyzované osoby nižší než ideální hodnota tělesného tuku, je označení v tabulce jako + 0,0 kg. Je-li naopak množství tuku vyšší, vidíme v tabulce znaménko mínus – 0,0 kg (požadovaný tuk). Pokud je stav ideální, není udáno žádné znaménko.

Kontrola svalové hmoty

Kontrola svalů se vypočítá na základě ideální hmoty svalové hmoty při ideální váze. Jestliže je nižší, než ideální svalová hmota, označuje se jako + 0,0 kg. Jestliže je vyšší než hodnota ideální svalové hmoty, označuje se jako 0,0 kg (neoznačuje se jako – 0,0 kg, protože čím více je tělo tvořeno svalovou hmotou, tím je to pro organismus pozitivní přínos pro jeho kondici. Nehledě na to, že svalová hmota se podílí na výši bazálního metabolismu). Čím více svalové hmoty, tím vyšší bazální metabolismus a tělo spotřebuje více přijaté energie jen pro své základní životní funkce. (Příznivý vliv při snižování hmotnosti.)

Kontrola tělesné hmotnosti


Kontrola tělesné hmotnosti se vypočítá na základě Kontroly tuku a Kontroly svalů. Cílová váha je potom součet či odečet skutečné váhy a hodnoty kontroly váhy.

Cílová váha

Cílová váha se liší od ideální váhy. Ideální váha se počítá podle výšky vyšetřované osoby. Cílová váha se počítá na základě svalové hmoty a tukové hmoty vyšetřované osoby. Jestliže váha vyšetřované osoby je nad její ideální váhou, zatímco její svalová hmota je nad ideální váhou, potom je cílová váha vyšší než ideální váha. Cílová váha je zaměřena na spíše na zdravotní stav, než na dokonalost či krásu osoby.

Některé modely InBody nám prozradí ještě více souhrnných informací o analyzovaném těle.

 

Růstový diagram

Pokud na přístroji InBody měříme děti (od 6 do 18 let), vytvoří nám graf, v němž je vyznačena krížky hmotnost (modře) a výška (červeně) vyšetřované osoby mladší 18 let.
V grafu jsou zobrazené svazky tzv. růstových křivek pro mládež od 3 do 18 let. Křivky zobrazují průběh hmotnosti (výšky) podle věku osob, rozdělených podle četnosti výskytu v populaci (10, 25, 50, 75 a 90 %), tzv. percentil.

Jestliže je např. tělesná výška (hmotnost) 150 cm (38 kg) vyšetrované osoby situována mezi křivkami 10 a 25 %, pak cca 20 % (15 %) dětí v populaci má výšku (hmotnost) menší než 150 cm (38 kg). Percentil vyjadřuje pozici vyšetrované osoby v souboru populace shodného věku a pohlaví podle výšky (hmotnosti). Pokud výška (hmotnost) odpovídá např. percentilu 80 %, znamená to, že 80 % osob stejného věku a pohlaví má výšku (hmotnost) nižší.

V praxi:

Standardní graf obsahuje naznačené křivky pro různé výškové kategorie. Zanesený bod do tohoto grafu poskytuje ihned srovnání, jak si dítě stojí v porovnání s vrstevníky. Dítě by se mělo trvale držet své „hladiny“. Pokud začne ze své úrovně vybočovat, zejména v dnešní době díky vyšší hmotnosti, je to důvod ke zvýšené pozornosti.

3 – 10. percentil = podprůměrné hodnoty (výšky či hmotnosti)
50. percentil = průměrné hodnoty (výšky či hmotnosti)
90 – 97. percentil ´nadprůměrné hodnoty (výšky či hmotnosti)

 

Cvičební plán

Sport a nejrůznější pohybové aktivity jsou jednou z nezbytných složek k cestě za zdravým životním stylem a neměli bychom je opomíjet. Sporty můžeme rozdělit na sporty rychlostní, vytrvalostní, nebo silové. Z jiného hlediska je také můžeme rozdělit na sporty rekreační či vrcholové. Při jakémkoliv druhu sportovní aktivity můžeme využít analýzu složení těla na InBody230, abychom viděli efektivitu cvičení. Také nám pomůže vyvarovat se dysbalancím, které mohou vzniknout, když nerovnoměrně zatěžujeme jednu polovinu těla více než druhou.

Výběr pohybové aktivity
Analýza složení tela na přístroji InBody230 nám dává cenné informace, na základě kterých lze doporučit vhodnou pohybovou aktivitu individuálně na danou osobu. Dle výsledku o rozložení a množství svalové či tukové tkáne zjistíme, zda bude vhodnější silový trénink pro budování svalové hmoty, cviky pro zpevnění postavy, vyrovnávání dysbalancí, či aerobní aktivity vedoucí k redukci tuku

  • InBody nám přesně stanoví, kolik tělo analyzované osoby spotřebuje („spálí“) kcal za 30 min při různém pohybu (viz. ikonky sportu).

  • Na výsledném formuláři s analýzou a cvičebním plánem může Váš trenér, lékař, nebo výživový terapeut doplnit další pokyny.

www.biospace.cz

Další články z rubriky Ostatní

Nadváha a obezita - nejen estetický problém. Část 2. Rizikové faktory

Ne vždy za svoji hmotnost mohou lidé naprosto sami svým přičiněním. Určitý podíl mají i genetické dispozice. Naše genetická výbava může ovlivňovat energetický výdej, tedy jak „spalujeme", může určovat naše chuťové preference, aktivitu enzymů, zda lépe či hůře spalujeme tuky, jakou máme tělesnou kompozici, kam se bude tuk přednostně ukládat aj.

Autor: Mgr. Veronika Mlčochová - Poradna NutriFit - výživové poradenství Prostějov, Znojmo, Kroměříž, Praha, Brno

Bodystat – jak pomáhá při hubnutí

Bodystat má velmi významnou úlohu při správném hubnutí. Díky němu dokážeme vysledovat jestli je redukce tukové tkáně opravdu efektivní. Výsledek měření je odrazem, zda je daný stravovací režim, ať kurz či jídelníček, vhodně zvolený a zda dochází k úspěšnému úbytku tukové tkáně dle stanoveného cíle.

Autor: Mgr. Veronika Mlčochová - Poradna NutriFit - výživové poradenství Prostějov, Znojmo, Kroměříž

První katalog výživových poradců v ČR

Výživové poradenství

Tato celkem u nás nová služba nachází v posledních letech rozšiřující se klientelu. Stále větší procento populace zjišťuje, že i když se snaží jíst dle zásad tzv. zdravé výživy, nějak to pravděpodobně nefunguje. Většina vlastně neví, co dělá špatně.

Výživový poradce zhodnotí vaši stávající stravu, rozebere vše dopodrobna, zhodnotí velmi přesně, kolik přijmete základních živin, jaká je vaše energetická bilance, jestli je potřeba například i změnit váš dosavadní pohybový režim nebo trénink a nebo jaký sport nebo pohyb pro vás bude to pravé ořechové. Výživový poradce vám na základě mnoha vámi uvedených údajů, podrobného rozboru stravy a také diagnostiky dokáže přímo na vás „ušít“ jídelníček a také správný tréninkový program.

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: