Tvarování postavy a snižování váhy - jak na to?

Rubrika: Ostatní
Autor: Šárka Hlaváčková

Nejdříve si zkusíme spočítat BMI:

Body mass index

Nejpoužívanější metodou ohodnocení tělesné hmotnosti je body mass index - neboli index tělesné hmotnosti (BMI), který se počítá z poměru tělesné výšky a váhy. Musíme však pamatovat na to, že se jedná jen o orientační informaci, zda je naše váha v normálu nebo zda jsme obézní. Nezohledňuje se zde věk, nerozkryje nám další taje našeho těla jako např. že se z něj nedozvíme kolik procent z naší váhy tvoří svaly, kolik tuky, jak jsme na tom s minerály či podkožními řasami.

Např.: Aktivní sportovec může mít vyšší hodnotu BMI a přesto nebude obézní. Proč? Jeho vysoká hodnota indexu je u něj dána velkým množstvím svalové hmoty. Naopak starší lidé s malým množstvím svalstva mohou být ze zdravotního hlediska obézní, přestože jejich BMI je řadí do kategorie ideální váhy.

 

             váha v kg

BMI = --------------------

            výška v m2


BMI       
            Kategorie            Zdravotní rizika 

méně než 18,5     podváha                
vysoká  
18,5 - 24,9          norma                   
minimální  
25,0 - 29,9          nadváha                
nízká až lehce vyšší  
30,0 - 34,9          obezita 1. stupně    
zvýšená  
35,0 - 39,9          obezita 2. stupně    (závažná)
vysoká  
40,0 a více         obezita 3. stupně    (těžká)
velmi vysoká

BMI nižší jak 18,5 a nebooo vyšší jak 25:
Pokud se nevěnujete aktivně žádnému sportu, budete muset klást velký důraz na Váš životní styl = nová životospráva, která souvisí s přísným stravovacím režimem. Sebemenší úprava jídelníčku bude velmi prospěšná, bude-li vycházet z poznatků, jak zhubnout či nabrat.
Denní příjem energie musí být nižší než její výdej. Při BMI 25 a výš máme již zpomalený metabolismus, proto lze jen doporučit cvičení (aerobic, zumba) a pravidelný pitný režim cca 2 - 3 l denně (samozřejmě ne sladké vody nebo piva).
To vše nám metabolismus zrychlí, zlepšení se nám spalování a minimalizuje se ukládání podkožního tuku.
Pokud používáte živočišné tuky, nahraďte je tuky rostlinnými a vyřaďte z jídelníčku smažená jídla, uzeniny, cukrářské výrobky, smetanové výrobky.
Smažení nahraďte dušením, pečením, grilováním, vařením.
Tvarovat postavu samozřejmě lze, ale zde se již bez pravidelného cvičení neobejdete. Pravidelné cvičení (posilování) navíc podporuje růst svalové hmoty, která se aktivně podílí právě na spalování tuků.
Pokud chcete snížit váhu trvale vyhotovíme individuální jídelníček - jídelníček na míru :-)


Další články z rubriky Ostatní

7 tipů, jak se naučit pít vodu

Hydratace je klíčem ke zdraví - přináším vám 7 tipů, jak zařadit pití vody do svého každodenního života.
Jaro je v plném rozpuku, začíná se oteplovat a my bychom měli pamatovat na náš pitný režim. Někteří z vás se mohou cítit unaveni, mohou být letargičtí, trpět bolestmi hlavy, suchou pokožkou a akné. To vše může mít jeden společný důvod a to, že málo pijeme vodu.
 

Co jsou to viscerální tuky a jaký mají vliv na naše zdraví?

1 kg tuků a 1 kg svalů - vidíte ten rozdíl...

Viscerální (útrobní)tuky jsou tuky, které se ukládají do prostoru mezi orgány, čili do míst, kde se jinak nevyskytují. Jakmile se k nim propracujeme jsme ve velkém riziku vzniku metabolických změn a následnému onemocnění, které vede ke vzniku metabolického syndromu(tzv.syndromu X), ohrožujeme svůj kardiovaskulární systém spojením i s dalšími zdravotními komplikacemi co s obezitou souvisí.

Nenechte se zaskočit hladem!

Již nějakou dobu žijete zdravě, stravujete se s minimem jednoduchých cukrů, jste na sebe pyšní. Pak vás ale překvapí delší doba v práci, protáhne se vám procházka s dětmi, nebo se zdržíte v koloně. Přepadne vás hlad a první benzínová pumpa nebo rychlé občerstvení vám překříží cestu. Jak se vyhnout nezdravým potravinám, když máte hlad a tělo si žádá svůj příděl?

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: