Jak všichni velmi dobře víte, Výživový poradce je v současnosti živnost volná, což má za následek, že vedle poctivých, výživy, potravin a kulinářských úprav skutečně znalých poradců, se objevují také různí prodejci potravních doplňků a superpotravin, jejichž jediným cílem je zisk a nikoli pomoc klientovi. Řekněme si otevřeně, že tito (a klidně je nazvěme šmejdy) bohužel o výživě většinou neví nic a velmi často klientům podávají zavádějící informace, nebi jim dokonce přímo lžou a tím dělají seriózním výživovým poradcům špatné jméno v očích veřejnosti. I školících středisek pro výživové poradce je v republice nepřeberné množství a úroveň jejich absolventů je velmi rozdílná. Je smutnou skutečností, že i u středisek, která mají akreditaci Ministerstva školství České republiky (MŠMT ČR).
Tvarování postavy a snižování váhy - jak na to?
Rubrika: OstatníAutor: Šárka Hlaváčková
Nejdříve si zkusíme spočítat BMI:
Body mass index
Nejpoužívanější metodou ohodnocení tělesné hmotnosti je body mass index - neboli index tělesné hmotnosti (BMI), který se počítá z poměru tělesné výšky a váhy. Musíme však pamatovat na to, že se jedná jen o orientační informaci, zda je naše váha v normálu nebo zda jsme obézní. Nezohledňuje se zde věk, nerozkryje nám další taje našeho těla jako např. že se z něj nedozvíme kolik procent z naší váhy tvoří svaly, kolik tuky, jak jsme na tom s minerály či podkožními řasami.
Např.: Aktivní sportovec může mít vyšší hodnotu BMI a přesto nebude obézní. Proč? Jeho vysoká hodnota indexu je u něj dána velkým množstvím svalové hmoty. Naopak starší lidé s malým množstvím svalstva mohou být ze zdravotního hlediska obézní, přestože jejich BMI je řadí do kategorie ideální váhy.
váha v kg
BMI = --------------------
výška v m2
BMI Kategorie Zdravotní rizika
méně než 18,5 podváha vysoká
18,5 - 24,9 norma minimální
25,0 - 29,9 nadváha nízká až lehce vyšší
30,0 - 34,9 obezita 1. stupně zvýšená
35,0 - 39,9 obezita 2. stupně (závažná) vysoká
40,0 a více obezita 3. stupně (těžká) velmi vysoká
BMI nižší jak 18,5 a nebooo vyšší jak 25:
Pokud se nevěnujete aktivně žádnému sportu, budete muset klást velký důraz na Váš životní styl = nová životospráva, která souvisí s přísným stravovacím režimem. Sebemenší úprava jídelníčku bude velmi prospěšná, bude-li vycházet z poznatků, jak zhubnout či nabrat.
Denní příjem energie musí být nižší než její výdej. Při BMI 25 a výš máme již zpomalený metabolismus, proto lze jen doporučit cvičení (aerobic, zumba) a pravidelný pitný režim cca 2 - 3 l denně (samozřejmě ne sladké vody nebo piva).
To vše nám metabolismus zrychlí, zlepšení se nám spalování a minimalizuje se ukládání podkožního tuku.
Pokud používáte živočišné tuky, nahraďte je tuky rostlinnými a vyřaďte z jídelníčku smažená jídla, uzeniny, cukrářské výrobky, smetanové výrobky.
Smažení nahraďte dušením, pečením, grilováním, vařením.
Tvarovat postavu samozřejmě lze, ale zde se již bez pravidelného cvičení neobejdete. Pravidelné cvičení (posilování) navíc podporuje růst svalové hmoty, která se aktivně podílí právě na spalování tuků.
Pokud chcete snížit váhu trvale vyhotovíme individuální jídelníček - jídelníček na míru :-)
Další články z rubriky Ostatní
PROFESE VÝŽIVOVÝ PORADCE BYLA ZAPSÁNA DO NÁRODNÍ SOUSTAVY KVALIFIKACÍ
Změňte svůj život s KOUČEM!
Přednáška- Alternativní výživa
Alternativní výživa
Důvody, proč se začneme stravovat jinak než je v běžné populaci zvykem, mohou být různé. Ať už jsou to etické důvody, naboženské nebo jiné ve většině případů stále naražíme na určitý druh nepochopení.
Vegetarián, vegan, makrobiotika a další směry jsou z určitého pohledu trošku omezující. Ne vždy najdeme nabídku odpovídající našim představám. Není však problém se takto stravovat a být zdravý. Je jen důležité myslet na to, co vlastně jíme a proč.
Během přednášky probereme různé způsoby stravování. Řekneme si, na co si dát pozor a čeho se vyvarovat a další zajímavé věci.