ŘÍJEN - PODPORA ŽALUDKU

Rubrika: Sezonní záležitost
Autor: Zuzana Komůrková

ŘÍJEN - PODPORA ŽALUDKU
A máme tu ŘÍJEN, moji milí!
V měsíci říjnu je nejzatíženějším orgánem ŽALUDEK.
O tom, že žaludek je orgán vakovitého tvaru, že v něm dochází k trávení pomocí žaludečních šťáv a pohybů hladkého svalstva se asi nemá smysl zmiňovat. Spíše bych chtěla upozornit na to, že žaludek, ač součást trávicí soustavy, je - asi více než si uvědomujeme - spojen s naší psychikou. Tvorbu žaludečních šťáv ovlivňují kromě jiného i emoce. Deprese a strach jejich tvorbu snižují, agresivita a rozhořčení naopak zvyšují, problémy v citovém životě přinášejí žaludeční potíže. Je to o tom, co nemůžeme nebo neumíme „strávit" psychicky.

Jak tedy pomoci v říjnu (a nejen v říjnu) našim žaludkům?
Zamyslete se nad množstvím jídla, které sníte najednou. Podle tradiční čínské medicíny bychom měli v jedné porci sníst pouze tolik tuhé stravy, kolik by se vešlo do mističky vzniklé spojením našich dlaní. Úsměvné, že? Zkuste si představit, jak si klasický český oběd rvete do spojených dlaní Ale možná to stojí za zamyšlení. Prostě raději jíst vícekrát, ale menší porce.
A pamatujte, že trávení potravy trvá určitou dobu. U jednoduchých cukrů jsou to 2-3 hodiny, u tuků až 6 hodin. Takže doporučuji - poslouchejte své tělo a jezte až tehdy, kdy opravdu pocítíte hlad. Přiznejme si, že často jíme spíše z psychických pohnutek, ze stresu, že naše spouštěče, které nás ženou do špajzu a k lednici jsou hlavně v hlavě, ne v žaludku.
Žaludek je nejaktivnější ráno mezi 7. a 9. Hodinou, tak mu dejte kvalitní snídani. Protože je citlivý na překyselení, doporučuji například zásaditou kaši od Jentschury (např. http://www.jednoduse-zdravi.cz/cz/eshop/k/jentschura/morgenstund/). Nejslabší energii má žaludek mezi 19. a 21.hodinou, tak ho netrapte těžkými jídly. Spíše bych doporučila zeleninovou polévku.

A co jíst, aby žaludek netrpěl?
• koření-bylinky: kmín (celkově zlepšuje zažívání, přidává se do všech těžce stravitelných jídel), fenyk+anýz (proti nadýmání), zázvor, máta, hřebíček, skořice, bazalka (posiluje žaludek), estragon (pomáhá při zažívacích potížích), kerblík (čistí játra), kopr (posiluje orgány trávící soustavy), šalvěj (utišuje žaludeční bolesti, podporuje trávení), pelyněk (proti nechutenství), kurkuma, kardamon, muškátový oříšek, heřmánek

• ovoce: banán (je to přírodní antacid = neutralizuje žaludeční kyselinu), jablko, ananas, papája, granátové jablko, hroznové víno, fíky, meruňky

• zelenina: brambory (přírodní antacid jako banán), zelí (zejména šťáva z bílého zelí na žaludeční vředy), mrkev, dýně, celer, pórek, cuketa, saláty, květák, olivy

• obilniny-luštěniny: bílá rýže, pohanka, jáhly, ovesné vločky, ječmen, špalda, luštěniny-ideálně naklíčené, červená čočka, sója

• dále pak: mořská řasa, lněná semínka, med, v malém množství kakao

• mléčné výrobky - zakysané - ideálně bílý jogurt, kefír, mléko - sójové, mandlové

• když maso tak bílé - krůta, kuře, králík, ryba

• česnek a cibule - dobře tepelně upravené

Pozor na lepek, bílou mouku, droždí, bílý cukr, tuk, alkohol, kávu, silné čaje, přemíru koření-obzvlášť pepř, kari.

Ideální je jednoduchá a nekombinovaná příprava - vaření, pečení, dušení. Vyhýbejte se smažení.

Snad jsem vaše žaludky moc „neotrávila" poučováním

Na závěr si dovolím poslední radu - Jděte ven do přírody! I podzim je krásný, barevný, když se dobře obléknete, bude vám fajn. Zhluboka dýchejte, pohlaďte žaludek i psychiku hlubokým břišním nádechem a vydechněte ústy, uvolníte tím stres a napětí. Kdo umíte, vizualizujte. Vdechujte bílé či zlaté světlo a vydechujte černé temné nánosy stresu, vzteku, smutku a depresí. Až dorazíte domů, dejte si zázvorový čaj s medem nebo teplou medovinku. Tu úžasnou, kvalitní a bio od pana Pintíře ze Šumavy stejně jako jeho medy můžete koupit i u nás ve Studiu

Krásný podzimní čas se spokojeným žaludkem i duší vám ze srdce přeje Zuzana K.


Další články z rubriky Sezonní záležitost

Co jíst, aby nám v zimě nebylo zima?

I když se teple oblékáte, je vám stále zima? Co se ale raději zahřát správně zvoleným jídlem? Naši předkové, ale i čínská medicína využívá teorii ochlazujících a zahřívacích potravin.
V zimním období musí naše tělo vynaložit spoustu energie na zahřátí a pokud je náš jídelníček složen především z potravin ochlazujících, zbytečně oslabujeme svoji imunitu, máme málo tělesné energie a můžeme mít pocit neustálého chladu. Jaké jsou tedy potraviny, které mají schopnost nás krásně prohřívat?

Životodárná energie nebo nepřítel?

Zcela jistě životodárná energie, bez které bychom jako lidé moc dlouho nepřežili. Jen se za určitých okolností skutečně může stát i nepřítelem. O čem to mluvím? Samozřejmě o slunci. Přesněji řečeno o jeho záření. A protože je léto a začátek prázdnin a dovolených, je toto téma nanejvýš aktuální. Všichni se totiž budeme opalovat, ať už dobrovolně, cíleně, nebo nedobrovolně. Tak jak to udělat, aby slunce bylo pouze přítelem.

Rady jak přes Vánoce nepřibrat

Opravdu musíme přes Vánoce přibrat a dávat si na Nový rok předsevzetí o hubnutí?
Jde jen o správnou strategii a promyšlený plán. Za kila navíc nemůže jen smažený kapr, chlebíčky a vánoční cukroví, svůj podíl má i stres, shon a úplná rezignace na jakoukoliv pohybovou aktivitu.
Dlouhou dobu tak máme úplně rozbitý režim a to se na naší postavě samozřejmě brzy ukáže. Zkuste to letos vzít za jiný konec a jít na to jinak.

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: