Výživa těhotných žen

Rubrika: Sezonní záležitost
Autor: Výživové centrum Mgr. Mariany Halmanové

Výživa těhotných žen

Během těhotenství dochází v těle k řadě fyziologických a hormonálních změn, což může způsobovat změny chutí, nálad a pochopitelně i pohybové obtíže (zejména v pozdějším stádiu těhotenství). I přesto, že se musíme potýkat s nemalou řádkou změn, je důležité si uvědomit, že těhotenství není nemoc ani výmluva pro nadměrný příjem potravin. Příjem tuků by během těhotenství neměl překročit 30-35% denního energetického příjmu. Miminku samozřejmě dopřejeme potřebné živiny a některé i zvýšíme, nejdříve si ale povíme, jaké složky potravy je třeba naopak snížit. Nastávajícím maminkám doporučujeme snížit příjem živočišných tuků na úkor kvalitních rostlinných tuků. Dále je třeba snížit příjem cholesterolu, jednoduchých cukrů, kuchyňské soli a naprosto vyřadit alkohol a kouření. Tyto složky nejen, že škodí miminku, ale nedělají dobře ani mamince. Sůl zadržuje vodu v těle a zvyšuje krevní tlak, cholesterol a živočišné tuky působí nepříznivě na kardiovaskulární systém a mohou představovat rizikový faktor.

V těhotenství se doporučuje zvýšit příjem vitaminových a ochranných látek, jako je např. kyselina askorbová (vit. C), karoteny, vit. E a minerály jako Se, Zn, Ca, J, Cr. Stejně důležitý je zvýšený příjem vlákniny, ovoce a zeleniny, celozrnných produktů a kvalitních bílkovin.

Nezapomínejte myslet i na pitný režim, vyhýbat se tekutinám s kofeinem a podporovat příjem vody a ovocných šťáv. Denně by měly maminky vypít až 2,5l tekutiny.

Již na začátku těhotenství zvyšte příjem kyseliny listové, která podporuje zahnízdění vajíčka a redukuje riziko potratů a vrozených rozštěpových vad. Nejdůležitějšími zdroji kyseliny listrové je listová zelenina, pomerančová šťáva, mandle, pšeničné zrno a sója. Pokud trpíte těhotenskými nevolnostmi, tak doporučuji suplementovat vitamin B6, který působí pozitivně obzvláště na začátku těhotenství. Myslete na zvýšení vápníku ve formě mléčných výrobků a masa. Dostatek vápníku budete potřebovat i po porodu, až budete kojit. Jako prevenci před hyperfunkcí štítné žlázy navyšte příjem jodu. A v neposlední řadě je třeba dbát na zvýšený příjem hořčíku, který působí jako prevence opoždění plodu, potratu a tlumí nervové podráždění.

Nezapomínejte, že základem je vždy pestrá a pravidelná strava po celou dobu těhotenství. Hladovění nebo diety v něm nemají místo. Vaše miminko bude spokojené, když i Vy budete spokojená a zdravá.


Další články z rubriky Sezonní záležitost

KVĚTEN - PODPORA SRDCE

"Máj, lásky čas, hrdliččin zve ku lásce hlas" a tak není divu, že nejohroženějším orgánem tohoto měsíce je SRDCE. Srdce = sídlo našich citů. I v dnešní době, kdy se mnozí soustředí spíše na to, co jim říká jejich mozek, máme v tomto období asi největší potřebu milovat, sdílet a otevřít svá srdce někomu druhému. Pokud nemáme partnera, je nám smutněji než v jiném měsíci.

Jak přežít a užít si Vánoce

V čem jsou hlavní nástrahy Vánoc? Z mého pohledu to možná překvapivě nejsou štědrovečerní večeře a cukroví, ale celková změna životního stylu. Jedním z jeho projevů je tzv. „absolutní nepohyb". Absolutní nepohyb se projevuje tím, že z aktivních lidí se stávají gaučoví povaleči, kteří se po několik dní nacházejí výhradně v dosahu televizního ovladače a mísy s cukrovím.
Podíváme-li se na vánoční období komplexněji, nejedná se, jak by se mohlo zdát, pouze o Štědrý den a dva Svátky vánoční. Vánoce pro většinu z nás začínají počátkem prosince, pokračují Mikulášem, průběžným ochutnáváním napečeného cukroví, vánočními večírky, kde alkohol teče proudem, samotnými Vánocemi a končí až vystřízlivěním po oslavách Nového roku. Jedná se tedy o více než měsíc, kdy radikálně měníme celoroční styl života, a to se na dosažených výsledcích již může zásadně projevit.
Dalším úskalím jsou mýty o zdravém cukroví a lehké štědrovečerní večeři. Proč mýty? Protože jediné zdravé cukroví je žádné cukroví (přidání ovesných vloček opravdu nepomůže) a štědrovečerní klasika - kapr s bramborovým salátem - není o nic víc kaloričtější než polovina běžné pizzy v restauraci.
Pokud se chcete vyvarovat novoročnímu vystřízlivění a předejít nutnosti „hubnoucích" novoročních předsevzetí, mám pro vás několik tipů, jak Vánoce nejen ve zdraví přežít, ale hlavně si je užít.

Druhá polovina září - Podpora slinivky

ZÁŘÍ se nám přehouplo do své druhé poloviny, moji milí!

Taky máte pocit, že to strašně letí? Jak jste zvládli začátek školního roku? Doufám, že už se u vás vše ustálilo a uklidnilo, děti si pomalu zvykají na školku a školní lavice a s tím spojené povinnosti. A my maminky snad už budeme mít čas se nadechnout. Začínající podzim je spojen s pocity melancholie, splínem, že léto už je nenávratně pryč, nic se nám nechce, můžete se cítit více unaveni a s tím, jak klesá ranní teplota venku, přicházejí první nachlazení.

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: