Nadváha a obezita - nejen estetický problém. Část 2. Rizikové faktory
Rubrika: OstatníAutor: Mgr. Veronika Mlčochová
Ne vždy za svoji hmotnost mohou lidé naprosto sami svým přičiněním. Určitý podíl mají i genetické dispozice. Naše genetická výbava může ovlivňovat energetický výdej, tedy jak „spalujeme", může určovat naše chuťové preference, aktivitu enzymů, zda lépe či hůře spalujeme tuky, jakou máme tělesnou kompozici, kam se bude tuk přednostně ukládat aj.
Ale tato genetická výbava ovlivňuje výslednou hmotnost maximálně do 40 %. Tito lidé také mohou efektivně zhubnout, jen mají proces hubnutí ztížen. To znamená, že nic není ztraceno ani pro ty, kterým geny nadělili horší podmínky, protože z minimálně 60 % mohou svou tělesnou hmotnost ovlivnit životním stylem.
Právě nadbytečný příjem stravy je nejčastější příčinou problémů s tělesnou hmotností. Ale nejen aktivní přejídání, tedy když přijímáme větší množství jídla než tělo potřebuje, způsobuje nadváhu a obezitu, ale také pasivní přejídání tj. když nejíme objemově hodně, nemáme přeplněné talíře a nefuníme po každém jídle přejedením, ale jídlo má nevhodnou skladbu, nebo nepoměr základních živin či vysoký obsah skrytých tuků nebo málo bílkovin...
Pokud se přidá navíc nedostatek pohybové aktivity, pak je těžké ručičku váhy ukočírovat do patřičných mezí. Protože i pokud je příjem stravy vyšší, ale adekvátně k tomu je navýšena pohybová aktivita, vše tělo dokáže spálit a nic neuloží do zásob. Bohužel dnešní způsob života nahrává spíše k nedostatku pohybu. Hodně manuálních prací se přesunulo k sezení u PC, máme málo času, proto jezdíme auty, mhd, výtahem místo toho, abychom šli pěšky.
Když se tedy potkají tyto významné faktory výživa a fyzická aktivita ve špatné kombinaci - nevhodná strava a málo pohybu - je jen otázkou času, kdy se problémy dostaví. Pokud se nadváze chceme vyhnout musíme dodržet základní pravidlo, že příjem energie musí být v rovnováze s výdejem. Protože jakmile je příjem energie vyšší než je potřeba organismu nebo než spálíme, pak se nadbytek energie uloží ve formě tukových zásob.
Kromě těchto příčin, které může ovlivnit každý z nás životním stylem však existují i jiné vlivy, které napomáhají vzniku obezity. Jsou to například vlivy hormonální, způsobené sníženou funkcí štítné žlázy nebo zvýšeným vyplavováním hormonů kůry nadledvinek. Tyto nemoci je třeba zavčas odhalit a hmotnost se pak po léčbě upraví téměř sama. Dalším rizikem je užívání některých skupin léčiv např. antidepresiva, antiepileptika, psychofarmaka, tyreostatika aj., které mohou mít vliv na zvýšení tělesné hmotnosti. V tomto případě je třeba se vždy poradit s lékařem, který léčbu předepsal, rozhodně nikdy nepřestávejte užívat léky ze své vlastní vůle. A nesmíme opomenout ani psychiku (např. deprese, frustrace, stres, smutek, osamělost..), která má také vliv na naši hmotnost, protože někteří lidé tyto stavy řeší právě jídlem.
Autor: Mgr. Veronika Mlčochová - Poradna NutriFit - výživové poradenství Prostějov, Znojmo, Kroměříž, Praha, Brno
(c) Poradna Nutrifit www.poradnanutrifit.cz
Další články z rubriky Ostatní
Proč se věnuji výživě onkologicky nemocných
Je Váš trénink či dieta bezpečná a efektivní?
Připravujeme v Ostravě nové semináře z oblasti zdravé výživy
Středisko vzdělávání s.r.o připravuje nové teoretické a praktické semináře z oblasti zdravé výživy a výživového poradenství. A vy máte nyní jedinečnou příležitost ovlivnit, jaké semináře budou probíhat!
Pokud tedy máte chuť, čas a zájem, můžete vyplnit krátký dotazník, který naleznete ZDE.