Jak se dožít 100 let
Rubrika: Zdravé stravováníAutor: Ing. Martin Škába
Jak se dožít 100 let?
Myslím, že se mnou budete souhlasit, že více věříte člověku, který to co hlásá a učí, také dělá. Jedním z takových lidí byl Dr. Norman W. Walker. Jeden z nejvýznamnějších lékařů, který se zabýval výzkumem zdraví a vlivem stravy na dlouhověkost a prevenci chorob. Dr. Walker se dožil 117 let. Až do své smrti v roce 1985 byl vitální a věnoval se veškerým domácím pracím i práci na zahrádce.
Dr. Walker je po celém světě známý jako „The Juiceman" (juice= šťáva). V mladém věku díky vysokému pracovnímu nasazení onemocněl, ale tehdejší lékaři mu nedovedli pomoci. Proto se vydal na svou cestu a nakonec se uzdravil. Jeho největším přínosem pro lidstvo byl objev léčebného účinku ovocných a zeleninových šťáv. Bylo to v roce 1930.
Ovocné a zeleninové šťávy = recept na dlouhověkost
Čerstvé šťávy měly svou obrovskou hodnotu již na přelomu 19. a 20. století. Dnes je jejich blahodárný přínos pro lidské zdraví uznáván mnoha lékaři, léčiteli, dietology a specialisty na výživu. Hlavní důvod je v tom, že se tekutá strava, získaná oddělením živin od vlákniny a vody, rychle stráví. Trávicí soustava je minimálně zatížena. Bohužel u trávení celých kusů zeleniny a ovoce je tomu naopak.
Šťávami dostáváte do těla velké množství vitamínů, minerálů, fytoživin a enzymů. Vitamíny, minerály a fytoživiny jsme již probírali v minulých článcích. Tak se podíváme na enzymy. Enzymy jsou takové látky, které pomáhají potravu strávit a přijmout jí do krevního oběhu. Enzymy se při teplotě nad 50 stupňů Celsia usmrcují. Proto je potřeba konzumovat šťávy ze syrového ovoce a zeleniny.
Dr. Walker ve svých 90-ti letech řekl: „Mohu říci po pravdě, že si nejsem svého věku vědom. Od
té doby, co jsem dospěl, neměl jsem pocit, že stárnu, a mohu bez výhrady říci, že se dnes cítím vitálnější než ve svých 30 letech. Nemyslím na narozeniny a neslavím je. Ještě dnes jsem zcela přesvědčen, že se těším zářícímu zdraví.
Vůbec mně nevadí říct lidem, jak jsem starý."
Pesticidy a vliv na kvalitu ovoce zeleniny
Dr. Walker řekl: „ Je fakt, že kvůli pesticidům a postřikům může být konzumace ovoce a zeleniny škodlivá." Vláknina v ovoci a zelenině do sebe ukládá jedy z postřiků a půdy. Rostliny i přesto dále rostou. Jak to? Protože enzymy a další látky plní svou úlohu, i když je vláknina prosycena jedy.
Jak dostaneme enzymy a cenné fytoživiny z ovoce a zeleniny, aniž
bychom použili jedy zatíženou vlákninu?
Co je vhodné pro přípravu šťáv?
Nepoužívejte mixér, který udělá jenom kaši. Je nutné pracovat s odšťavňovačem, který nejenom udělá „zeleninovou a ovocnou kaši", ale dále jí protlačí přes filtr a oddělí se tak vláknina od šťáv.
Kolik pít šťávy?
Vždy pijte tak, abyste si to užívali. Do ničeho se nenuťte. Nepijte velké množství, pokud na to zatím nejste psychicky připraveni. Psychika je u jakéhokoliv konání základem. Obecně se dá říci, že nejmenší množství pro dospělého člověka by mělo být 0,5 litr za den. U dětí a mladistvých bych držel minimálně poloviční dávky. Mnohem lepší je 1 až 2 litry denně. Doporučoval bych začínat postupně. První týden začít na 0,5 litru za den a druhý týden navýšit na 0,7 litru a následně na 1 litr za den. Faktem ale zůstává, že pozitivní účinky se dostaví tak rychle, čím více šťáv budeme denně pít. Zeleninové šťávy by měly tvořit tak 80 % a ovocné tak 20 % z celkového objemu za den. Dodržujte pití minimálně 6-8 týdnů. Nejlépe však celý život.
Nejlepší a nejzdravější zdroj vody
Dokonalost přírody nezná mezí. Je to nejlepší laboratoř. Rostliny přeměňují dešťovou a říční vodu na organickou. Voda z vodovodního řádu je anorganická, ale pro zvířata a lidi velmi nevhodná díky nevyužitelnosti minerálů, přidání chemikálií včetně chloru. Jediný zdroj živé, organické vody jsou rostliny - resp. šťávy z ovoce a zeleniny.
Na co si dát během pití šťáv pozor
Dejte si na vše čas.
Jakmile začnete pít ovocné a zeleninové šťávy vaše tělo se začne čistit, bude docházet k detoxikaci těla. Při tomto očistném procesu je běžné, že může docházet k různým stavům zhoršení zdraví, vzniku vyrážek, slabosti a pocitu menší vitality. Je ale potřeba vydržet. Po čase to přejde a naopak se vaše tělo dostane do jiných dimenzí svěžesti zdraví.
Udržujte odšťavňovač v čistém stavu. Toto je velmi důležité.Autor:
Martin Škába - www.skaba.cz