Jak přežít a užít si Vánoce

Rubrika: Sezonní záležitost
Autor: Ing. Petra Švrčková

Je začátek prosince a začal advent. Venku je spousty předvánoční výzdoby, trhy jsou v plném proudu, všude voní pečené kaštany a svařené víno. Nákupní centra jsou plná lákavého zboží a v televizním vysílání následuje jedna vánoční reklama za druhou. Nakupujeme vánoční dárky, pečeme cukroví a chystáme se na generální úklid. Vánoce jsou pro nás nejdůležitějšími svátky roku a hodláme si je zaslouženě užít.
Mnozí z nás však ve Vánocích vidí velké ohrožení celoročního úsilí o správné stravování a zdravý životní styl. Pokud se i vy bojíte, že přes Vánoce naberete zpět pracně shozená kila, právě pro vás je tento článek.
V čem jsou hlavní nástrahy Vánoc? Z mého pohledu to možná překvapivě nejsou štědrovečerní večeře a cukroví, ale celková změna životního stylu. Jedním z jeho projevů je tzv. „absolutní nepohyb". Absolutní nepohyb se projevuje tím, že z aktivních lidí se stávají gaučoví povaleči, kteří se po několik dní nacházejí výhradně v dosahu televizního ovladače a mísy s cukrovím.
Podíváme-li se na vánoční období komplexněji, nejedná se, jak by se mohlo zdát, pouze o Štědrý den a dva Svátky vánoční. Vánoce pro většinu z nás začínají počátkem prosince, pokračují Mikulášem, průběžným ochutnáváním napečeného cukroví, vánočními večírky, kde alkohol teče proudem, samotnými Vánocemi a končí až vystřízlivěním po oslavách Nového roku. Jedná se tedy o více než měsíc, kdy radikálně měníme celoroční styl života, a to se na dosažených výsledcích již může zásadně projevit.
Dalším úskalím jsou mýty o zdravém cukroví a lehké štědrovečerní večeři. Proč mýty? Protože jediné zdravé cukroví je žádné cukroví (přidání ovesných vloček opravdu nepomůže) a štědrovečerní klasika - kapr s bramborovým salátem - není o nic víc kaloričtější než polovina běžné pizzy v restauraci.
Pokud se chcete vyvarovat novoročnímu vystřízlivění a předejít nutnosti „hubnoucích" novoročních předsevzetí, mám pro vás několik tipů, jak Vánoce nejen ve zdraví přežít, ale hlavně si je užít.
Můj první tip na přežití
Užijte si Štědrý večer. Ať to znamená pohodu v rodinném kruhu, tradiční večeři nebo ochutnávání všech druhů vánočního cukroví. Je to jeden z nejdůležitějších večerů v roce a není důvod si ho kazit. Pokud vás k tomu nevede náboženství, nemá smysl dodržovat štědrovečerní půst a celý den hladovět. Zahajte raději den bohatou snídaní, tak jak jste zvyklí. Oběd určitě také nevynechávejte, v některých rodinách má navíc pevnou tradici a složení. Jezte obvyklé porce, není nutné se přejídat. Večer pak nebudete mít zkažený žaludek a tradičního kapra, což je mimochodem výborná ryba, si patřičně vychutnáte a zbyde vám místo i na cukroví.
Můj druhý tip na přežití
Neseďte doma. Opravdu není důvod sedět celý den na pohovce a sledovat již po sté Mrazíka. Pohodové chvíle s rodinou vám zaručí třeba pěkná společná procházka po obědě. Děti vemte nakrmit lesní zvířátka, žijete-li ve městě, udělejte pěkné Vánoce sýkorkám či veverkám v parku. Na Štědrý den bývá otevřeno i v mnohých zoologických zahradách, v Brně dokonce s komentovaným krmením zvířat. Otevřeno také zůstává spousta muzeí a galerií. Výborný tip, jak vytrávit po večerních hodech je navštívit půlnoční mši.
Můj třetí tip na přežití
Zůstaňte aktivní. Máte-li rádi sport, určitě využijte pestrou nabídku ve vašem okolí. Nezapomenutelný zážitek vám zaručí bruslení na zimním stadionu nebo venku na rybníce. Vyražte s celou rodinou a s termoskou horkého vánočního čaje. Pokud podmínky dovolí, užijte si svátky na sjezdovce nebo na běžkách, případně vyražte s dětmi na sáňky. Postavte alespoň jednoho sněhuláka!
Můj čtvrtý tip na přežití
Další tip na přežití, a to doslova - vyvarujte se přemíry alkoholu. V jedné skleničce alkoholu je zhruba tolik kalorií jako v misce cukroví nebo v půl pytlíku chipsů. Navíc alkohol nepřichází nikdy sám a svádí k další konzumaci různých slaných či sladkých pochutin. Odměnou za střídmost vám bude jasná mysl a čistá hlava druhý den.
Můj pátý tip na přežití
Odpočívejte, relaxujte. Vánoce jsou svátky klidu a míru a vy máte právo na zasloužený odpočinek po předvánočním shonu. Naberte dostatek energie pro začátek dalšího roku a dopřejte si příjemnou masáž. Welness pobyt na horách je výborný tip na vánoční dárek. Pokud nemáte zdravotní problémy, nezapomeňte si dojít do sauny, abyste lépe odolávali virům a nachlazení.
Moje poslední rada na závěr je - nebojte se trávit Vánoce po svém. Pokud vyznáváte tradici, užijte si vše, co k tomu patří. Zpívejte koledy, házejte pantoflemi a uspořádejte soutěž o nejlepší bramborový salát. Pokud dáváte přednost netradičním zážitkům, odjeďte na svátky na hory nebo si dopřejte štědrovečerní večeři v restauraci od vašeho oblíbeného šéfkuchaře. Rozhodně se však nenechte do ničeho nutit. Ať již do jídla, pití, či k čemukoliv jinému, co vám není příjemné.
Šťastné a veselé Vánoce a vše nejlepší do Nového roku!

Další články z rubriky Sezonní záležitost

První polovina září - podpora sleziny

A máme tu ZÁŘÍ, moji milí!

Prázdniny jsou nenávratně pryč, děti opět nastupují do školek a škol, my se zase budeme muset vrátit ke koloběhu všedních dní. Ale neklesejme na mysli. Doufejme, že letošní pozdní léto má v záloze ještě pár krásně teplých dní, které si budeme moci užít.

V měsíci září jsou nejohroženější hned orgány dva. V první polovině září je to slezina, v druhé polovině pak slinivka břišní (ale o té až v půlce měsíce).

Čas rebarbory

Každý rok touto dobou nám vyroste na zahradě keřík rebarbory a tak si jedenkrát v roce dopřávám z ní pochoutku.
Reveň by se neměla konzumovat mladá později již obsahuje vysoké množství šťavelanů,
kontraindikace konzumace reveně je při chronickém onemocnění ledvin a jater, trávicího ústrojí, a také v těhotenství.

Detoxikace (očista) organismu

Jaro je zpravidla nejlepší období pro zahájení očisty neboli detoxikaci. Znečištěné životní prostředí, nevhodná strava a stres, to vše zatěžuje náš organismus jedovatými látkami, které jsou příčinou mnoha onemocnění.

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: