Což takhle dát si…
Rubrika: Sezonní záležitostAutor: Poradna pro zdraví a prevenci
Špenát? A co třeba jablko? Dali jste si novoroční předsevzetí? Chcete konečně zhubnout?
Nebo si jen po vánočním hodování trochu pročistit tělo? A pokud možno bez větších nákladů?
Pak jste na správném místě. Jablka má jistě každý doma ještě od Vánoc, a když ne, jedno nebo dvě kila jablek není až tak velká investice.
Takže jdeme na to a řekneme si, jak na třídenní jablečnou pročíšťovací kůru. Ano vidíte dobře - třídenní a jablečná.
Jablka jsou úžasné ovoce, jsou málo kalorická, obsahují v sobě bílkoviny, málo tuků a prospěšné sacharidy, které potřebujeme k tomu, abychom měli dost energie. A hlavně, obsahují velké množství vlákniny, která je přímo požehnáním pro naše trávení a zejména střeva.
Kůra spočívá v tom, že po tři dny smíte jíst jen zralá, čerstvá a neoloupaná jablka. Neoloupaná proto, že pod kůrou se skrývá největší množství prospěšných látek. Kolik jich sníte, je zcela na vás. Takže kdykoli pocítíte potřebu jíst, schroupněte jablko. Dostanete do těla kromě jiného i spoustu vitaminů, vyčistíte si střeva od toxických látek a nastartujete zdravý metabolismus.
A co pitný režim? Samozřejmě na něj nesmíme zapomínat. Pít můžete v podstatě cokoli - čaj, kávu, vodu. Té samozřejmě nejvíce, pomáhá při čištění a proplachování.
A bonus? Nejen, že si pročistíte tělo, ale pektin v jablkách pomáhá při štěpení tuků a při regulaci cholesterolu v krvi. Také se vám zjemní a vyhladí pleť, protože jablka velmi pokožce prospívají.
Na co dát pozor:
Nedržet kůru déle než tři dny a po jejím ukončení začít jíst lehká jídla, aby byl přechod pomalý
Není dobré při kůře cvičit, nebo se více tělesně namáhat. Větší zátěž spotřebuje více energie.
Kůru si dopřejte jedině tehdy, nemáte-li zdravotní potíže a cítíte se dobře.
Vyhněte se konzumaci alkoholu nebo piva.
A pro ty, co si na třídenní kůru netroufají, mám dobrou zprávu. I jednodenní odlehčovací kůra, např. jednou za týden, má význam pro kvalitu vašeho trávení a regulaci hmotnosti.
Takže do toho, dokud jsou jablka ještě plná vitaminů!
A pokud kůru vyzkoušíte, napište mi své zkušenosti a postřehy na ruzena@poradnajimzdrave.cz. Pokud připojíte i váš věk, váhu a výšku, za každý příspěvek vás čeká dárek v podobě Analýzy stavby těla, kterou vám pošlu na váš e-mail.
Další články z rubriky Sezonní záležitost
Alergie na slunce a další nástrahy léta
Půst - ranní rituály a pitný režim
Dnes přidám ještě pár dalších doporučení pro ráno a pitný režim, pokud půst zvažujete.
- Snažte se alespoň na první 3-4 dny zajistit si klidnější režim. Naprosto chápu, že vzít si dovolenou z práce, není pro většinu lidí reálné, ale pokud to půjde, je to ideální. Pokud ne, tak si zkuste alespoň udělat klidnější ráno, dohodněte se na pozdějším příchodu do práce, na tom, že o děti se postará partner, nebo prostě vstaňte dříve. Věnujte se svému tělu, dejte si příjemnou sprchu nebo koupel třeba v zásadité soli, promasírujte pokožku, promažte ji olejem, odpočívejte. Hned od rána hodně pijte.
Jak řešit zažívací potíže po svátcích?
Zatímco se během roku dokážeme stravovat jakž takž umírněně, o Vánočních svátcích jíme nezdravé jídlo od rána do večera. Kombinace množství cukroví, smažených jídel, chlebíčků a alkoholu nestíhá tělo zpracovávat, z čehož vznikají nejrůznější zažívací potíže, třeba nadýmání, pálení žáhy, zácpa, průjem nebo potíže se žlučníkem. Co tedy dělat, abychom nemuseli trávit svátky a první dny nového roku v bolestech či na pohotovosti? Pokud vás začne trápit nadýmání a bolesti břicha, příčinu hledejte v náhlé změně skladby stravy a ve velkém množství sladkostí - třeba cukroví. Jakou tedy v takových případech zahájit první pomoc?