Což takhle dát si…

Rubrika: Sezonní záležitost
Autor: Poradna pro zdraví a prevenci

Špenát? A co třeba jablko? Dali jste si novoroční předsevzetí? Chcete konečně zhubnout?

Nebo si jen po vánočním hodování trochu pročistit tělo? A pokud možno bez větších nákladů?
Pak jste na správném místě. Jablka má jistě každý doma ještě od Vánoc, a když ne, jedno nebo dvě kila jablek není až tak velká investice.
Takže jdeme na to a řekneme si, jak na třídenní jablečnou pročíšťovací kůru. Ano vidíte dobře - třídenní a jablečná.

 

Jablka jsou úžasné ovoce, jsou málo kalorická, obsahují v sobě bílkoviny, málo tuků a prospěšné sacharidy, které potřebujeme k tomu, abychom měli dost energie. A hlavně, obsahují velké množství vlákniny, která je přímo požehnáním pro naše trávení a zejména střeva.


Kůra spočívá v tom, že po tři dny smíte jíst jen zralá, čerstvá a neoloupaná jablka. Neoloupaná proto, že pod kůrou se skrývá největší množství prospěšných látek. Kolik jich sníte, je zcela na vás. Takže kdykoli pocítíte potřebu jíst, schroupněte jablko. Dostanete do těla kromě jiného i spoustu vitaminů, vyčistíte si střeva od toxických látek a nastartujete zdravý metabolismus.


A co pitný režim? Samozřejmě na něj nesmíme zapomínat. Pít můžete v podstatě cokoli - čaj, kávu, vodu. Té samozřejmě nejvíce, pomáhá při čištění a proplachování.
A bonus? Nejen, že si pročistíte tělo, ale pektin v jablkách pomáhá při štěpení tuků a při regulaci cholesterolu v krvi. Také se vám zjemní a vyhladí pleť, protože jablka velmi pokožce prospívají.


Na co dát pozor:

Nedržet kůru déle než tři dny a po jejím ukončení začít jíst lehká jídla, aby byl přechod pomalý
Není dobré při kůře cvičit, nebo se více tělesně namáhat. Větší zátěž spotřebuje více energie.
Kůru si dopřejte jedině tehdy, nemáte-li zdravotní potíže a cítíte se dobře.
Vyhněte se konzumaci alkoholu nebo piva.


A pro ty, co si na třídenní kůru netroufají, mám dobrou zprávu. I jednodenní odlehčovací kůra, např. jednou za týden, má význam pro kvalitu vašeho trávení a regulaci hmotnosti.
Takže do toho, dokud jsou jablka ještě plná vitaminů!


A pokud kůru vyzkoušíte, napište mi své zkušenosti a postřehy na ruzena@poradnajimzdrave.cz. Pokud připojíte i váš věk, váhu a výšku, za každý příspěvek vás čeká dárek v podobě Analýzy stavby těla, kterou vám pošlu na váš e-mail.


Další články z rubriky Sezonní záležitost

První polovina září - podpora sleziny

A máme tu ZÁŘÍ, moji milí!

Prázdniny jsou nenávratně pryč, děti opět nastupují do školek a škol, my se zase budeme muset vrátit ke koloběhu všedních dní. Ale neklesejme na mysli. Doufejme, že letošní pozdní léto má v záloze ještě pár krásně teplých dní, které si budeme moci užít.

V měsíci září jsou nejohroženější hned orgány dva. V první polovině září je to slezina, v druhé polovině pak slinivka břišní (ale o té až v půlce měsíce).

Sbíráte šípky ?

ŠÍPKOVÁ POMAZÁNKA RAW - Sezonní a regionální pochoutka.

S tímto receptem je v prvé řadě spojena procházka, nejlépe s dětmi do podzimní přírody,a to od poloviny do konce října, kdy se na mezích a okrajích lesů vybarvují šípky.Celou přípravou se vine ruku v ruce kombinace relaxačního pohybu, určitá míra hry ze zpracování obyčejných všudepřítomných plodů a ve finále delikatesní, superzdravé a hlavně jednoduché "něco na chleba".Do procesu zdravé přípravy jídla a vaření je užitečné zapojit dítko, které, i když by nepomáhalo přímo, tímto si uchová v paměti dovednosti, které jsou důležité pro jeho pozdější samostatný život a hlavně: vytvoří si vztah ke zdravému stylu jídla.

Jak přežít a užít si Vánoce

V čem jsou hlavní nástrahy Vánoc? Z mého pohledu to možná překvapivě nejsou štědrovečerní večeře a cukroví, ale celková změna životního stylu. Jedním z jeho projevů je tzv. „absolutní nepohyb". Absolutní nepohyb se projevuje tím, že z aktivních lidí se stávají gaučoví povaleči, kteří se po několik dní nacházejí výhradně v dosahu televizního ovladače a mísy s cukrovím.
Podíváme-li se na vánoční období komplexněji, nejedná se, jak by se mohlo zdát, pouze o Štědrý den a dva Svátky vánoční. Vánoce pro většinu z nás začínají počátkem prosince, pokračují Mikulášem, průběžným ochutnáváním napečeného cukroví, vánočními večírky, kde alkohol teče proudem, samotnými Vánocemi a končí až vystřízlivěním po oslavách Nového roku. Jedná se tedy o více než měsíc, kdy radikálně měníme celoroční styl života, a to se na dosažených výsledcích již může zásadně projevit.
Dalším úskalím jsou mýty o zdravém cukroví a lehké štědrovečerní večeři. Proč mýty? Protože jediné zdravé cukroví je žádné cukroví (přidání ovesných vloček opravdu nepomůže) a štědrovečerní klasika - kapr s bramborovým salátem - není o nic víc kaloričtější než polovina běžné pizzy v restauraci.
Pokud se chcete vyvarovat novoročnímu vystřízlivění a předejít nutnosti „hubnoucích" novoročních předsevzetí, mám pro vás několik tipů, jak Vánoce nejen ve zdraví přežít, ale hlavně si je užít.

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: