Jarní očista na východní způsob

Rubrika: Sezonní záležitost
Autor: Alena Jedounková

Jedná se o postupy, které jsou osvědčené mnoha staletími. Asijská a indická strava je lehká, výživná a pročišťující. Právě proto je tak účinná a pomáhá tělu se rychle zregenerovat. Plně respektuje potřeby organismu a zbytečně ho nezatěžuje živočišnými tuky, solí a těžko stravitelnými potravinami. Podle tradiční čínské medicíny jsou po dlouhých měsících zimy zatížené některé orgány nahromaděním škodlivin. Jedná se  zvláště o játra a střeva, což  se projevuje mimo jiné známou „jarní“ únavou. Navíc právě játra jsou na jaře ve větší aktivitě a přístupnější k regeneraci. A jak na to? Ráno začněte den sklenicí teplé vody s citronem. Nastartujete tak metabolismus i činnost jater. Během dne je k pití vhodná obyčejná čistá vlažná voda a bylinkové čaje např. šípkový, ibiškový nebo meduňkový, popř.zelený

        Barvou jara je zelená, do jídelníčku proto zařaďte veškerou zelenou zeleninu, která na jaře roste - petržel, pažitku, pórek, řeřichu, listy salátu, kapusty, růžičkové kapusty, brokolice, špenátu, zelí, ale třeba i pampelišky, kopřivy, naklíčené bylinky apod. K jídlu je vhodné přidávat malé množství klíčků a výhonků (čočka, mungo, sója, řeřicha).  Dalšími potravinami, které mají v tomto období svůj význam jsou obiloviny a to hlavně kroupy, ale také oves, ječmen, lehčí druhy pšenice, jako špalda, bulgur, kuskus nebo žito. Z mléčných výrobků je hodný kefír nebo kozí sýr. Sílu vám dodá slepičí polévka a maso. Chuť pokrmů si můžete zpestřit kořením jako je hřebíček, badyán, koriandr, zázvor, kurkuma nebo římský kmín. Pro očistu a regeneraci je také důležitý přiměřený pohyb, nejlépe alespoň 20 minut denně na čerstvém vzduchu a dostatečný spánek.

       Pro zvýšení efektu „ozdravení a posílení“ je vhodné současně omezit  konzumaci pečeného a smaženého masa, uzenin, soli, tuku, tučných pokrmů, mléčných výrobků, rafinovaného cukru, vajec, kávy a alkoholu.            

Alena Jedounková, výživový poradce

Další články z rubriky Sezonní záležitost

První polovina září - podpora sleziny

A máme tu ZÁŘÍ, moji milí!

Prázdniny jsou nenávratně pryč, děti opět nastupují do školek a škol, my se zase budeme muset vrátit ke koloběhu všedních dní. Ale neklesejme na mysli. Doufejme, že letošní pozdní léto má v záloze ještě pár krásně teplých dní, které si budeme moci užít.

V měsíci září jsou nejohroženější hned orgány dva. V první polovině září je to slezina, v druhé polovině pak slinivka břišní (ale o té až v půlce měsíce).

Červen - podpora tenkého střeva

A máme tu ČERVEN, moji milí!

Červen, začínající léto, stálejší a teplé počasí, dostatek slunce, zrající ovoce, zelenina na každém záhonu, na obzoru blížící se prázdniny a dovolené, co víc si přát???? Možná, abychom byli v pohodě jak fyzicky, tak psychicky a mohli v klidu vychutnávat radosti tohoto měsíce.

Nejohroženějším orgánem tohoto měsíce je TENKÉ STŘEVO, párový orgán SRDCE, kterým jsme se zaobírali v uplynulém měsíci. Oba orgány náleží elementu OHNĚ, stejně jako celé období léta, které má být pro nás všechny naprosto přirozeně obdobím největší fyzické aktivity. Můžeme se tedy vesele věnovat sportu, nesvědčí nám zahálení a dlouhý spánek, naše potřeba přísunu potravin je nejnižší v celém roce.

Rady jak přes Vánoce nepřibrat

Opravdu musíme přes Vánoce přibrat a dávat si na Nový rok předsevzetí o hubnutí?
Jde jen o správnou strategii a promyšlený plán. Za kila navíc nemůže jen smažený kapr, chlebíčky a vánoční cukroví, svůj podíl má i stres, shon a úplná rezignace na jakoukoliv pohybovou aktivitu.
Dlouhou dobu tak máme úplně rozbitý režim a to se na naší postavě samozřejmě brzy ukáže. Zkuste to letos vzít za jiný konec a jít na to jinak.

Newsletter





Přihlášení
Sponzorovaný odkaz: