Váha vám nesdělí zdaleka vše

Autor: Mgr. Veronika Mlčochová

Možná jste zaregistrovali v novinách titulky o tom, že ten, kdo má 5 kg nadváhy, je šťastnější. S tímto názorem se dá souhlasit za určitých podmínek. A to v případě, kdy porovnáváme skupinu osob s mírnou nadváhou s osobami, které se snaží udržet si svoji vysněnou váhu za každou cenu, což také není vhodná cesta ke zdraví a pohodě. Přestože tímto zjištěním udělali vědci mnohým lidem asi velkou radost, tak se jím nenechte ukolébat na vavřínech. Každý jsme jiný a proto každý potřebujeme individuální doporučení, v jakých mezích bychom se měli pohybovat, abychom podpořili naše zdraví a také se cítili v pohodě i po psychické stránce. Tělesná hmotnost je totiž pouze orientačním ukazatelem a stejně jako index BMI nám o „kvalitě" složení těla nesdělí nic podstatného. Tělesná analýza se nejčastěji a zároveň nejjednodušeji zjišťuje za pomocí přístrojů pracujících na principu bioimpedance. Mezi ně patří např. Bodystat, Tanita nebo InBody. Pro jednoduchost hodnocení, v rámci měření, se dá lidské tělo rozdělit na dvě základní složky - na tukovou tkáň a na aktivní tělesnou hmotu (svaly, voda, kosti).

Uveďme si z praxe výsledky měření dvou žen, které mají shodnou výšku, hmotnost a tudíž i BMI = 21. Dle základních údajů o hmotnosti a výšce by se dalo očekávat, že na tom budou podobně, ale až po změření lze vidět, že každá má jiné tělesné složení i metabolismus a proto každá bude potřebovat i jiné doporučení v oblasti výživy a každá jiný jídelníček. Dle měření navíc zjistíme, že mají rozdílnou také cílovou hmotnost. Jedna by měla lehce přibrat a druhá naopak mírně zhubnout na tuku. A přitom váží a měří stejně. Potvrzuje se tak, že samotná hmotnost nám neřekne, jak jsme na tom. Níže najdete podrobnější vysvětlení výsledků ženy A a B.

Žena A 

žena A 

Žena B

žena B 

 

 

 

 

 

Z výsledků měření na Bodystatu je zřejmé, že žena A má při stejné hmotnosti o 5 kg aktivní svalové hmoty více, než žena B a o 5 kg tuku méně. Nejlépe jde rozdíl vidět na procentuálním zastoupení tuku a aktivní svalové hmoty. Tuk u ženy A tvoří 21 % z celkové tělesné hmotnosti a je na spodní hranici normy, zatím co u ženy B je podíl tuku 29,8 %, tedy vyšší (navíc nad doporučenou hodnotu stanovenou přístrojem). Obecně se jako norma u zdravých žen považuje množství tuku do 30 % a u mužů do 20 % z celkové tělesné hmotnosti. V závislosti na množství aktivní tělesné hmoty se mění i hodnota bazálního metabolismu, která je u ženy A vyšší, než u ženy B. Rozdíl ve složení těla se reflektuje také v tělesných obvodech. Žena A měla obvod pasu 67 cm a obvod boků 90 cm. Žena B měla obvod pasu 77 cm a obvod boků 97 cm.

Parametr      Žena A     Žena B
Celková hmotnost 56,8 56,7
Tělesný tuk (kg) 11,9 16,9
Tělesný tuk (%) 21 29,8
Aktivní svalová hmota (kg) 44,9 39,8
Aktivní svalová hmota (%) 79 70,2
Obvod pasu 67 77
Obvod boků 90 97

K čemu nám tedy výsledky z měření slouží?

Znát podíl tukové a netukové hmoty v těle je stěžejní informace o zdravotním stavu a pokud je množství tuku zvýšené, měli bychom se snažit aktivně ho snižovat a udržovat v mezích normy. Tuková tkáň totiž nemá v těle jen funkci zásobárny energie, ochrany před ztrátami tepla a mechanickým poškozením orgánů. Produkuje i řadu látek, které působí mimo tukovou tkáň a ovlivňuje i další orgány v těle (svaly, játra, mozek, cévy). Tyto látky se podílí například na regulaci metabolismu, citlivosti na inzulin, imunitní odpovědi, rozvoji aterosklerózy, příjmu potravy atd. Některé z látek ovlivňují tyto procesy pozitivně, jiné negativně, ale v ideálním případě je jejich působení vyrovnané. V případě obezity, která je charakteristická zmnožením tukové tkáně (může tvořit i více než 50 % těla), se zvyšuje produkce látek s negativními účinky na organismus, které pak přispívají k rozvoji diabetu 2. typu, vysokého krevního tlaku, aterosklerózy, aj. a navíc klesá produkce látek s pozitivním účinkem. Proto, pro předcházení vzniku zdravotních komplikací, je ideální hlídat si svůj podíl tuku v těle.

Co můžete udělat sami?

Pravidelně si nechávejte změřit složení těla, obzvláště pokud došlo k výkyvům od dlouhodobé hmotnosti. Pokud zjistíte, že je množství tuku ve vašem těle vyšší, než by bylo žádoucí, můžete se u nás kdykoli poradit, jaké kroky by bylo nejvhodnější udělat ve vaší životosprávě (např. sestavení vyváženého jídelníčku nebo dlouhodobější program).

Rádi Vám pomůžeme, pokud se na nás obrátíte, ať už s nějakými obtížemi nebo i preventivně.

(c) Poradna Nutrifit www.poradnanutrifit.cz 




Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: