Testosteron - jak si udržet mužnost do vysokého věku
Rubrika: Zdravotní potížeAutor: Alena Jedounková
Testosteron je hormon králů
Testosteron je hormon, který muže dělá mužem. Jakmile začne této vzácné látky v těle ubývat, dostává se muž postupně do tzv.přechodu. Stojí za vším, co odlišuje muže od ženy. Muž je lovec a aby byl rychlý, silný a úspěšný, testosteron mu zajišťuje pevnější kosti, větší svaly, silnější srdce, větší kapacitu plic, více červených krvinek, dává větší odvahu, sexualitu, ale také například prostorovou představivost, lepší orientační smysl a ostřejší smyslové orgány.
Testosteron se objevuje již v prvních měsících mužského embryonálního vývoje, vrcholu své aktivity dosáhne na konci puberty. Po 20. roce života stále ubývá a dochází s postupujícím věkem k pozvolné ztrátě mužnosti. Ta se nahromadila v mládí a s postupem let ustupuje tzv. zralosti a často také kulatějším tělesným tvarům. Ve zvýšené míře se pak může objevovat nižší výkonnost v práci i ve sportu, ztráta libida či ponurá nálada přerůstající až do nespavosti a strachu z budoucnosti. Vše se ale dá řešit. Nejvhodnější je komplexní přístup, protože pouze zdravým, přiměřeným životním stylem se mužům podaří co nejdéle si udržet od těla nepřátele mužnosti, tedy nadváhu a proces stárnutí.
A jak si udržet vysokou hladinu testosteronu a s ní chuť do života, zdravou sexualitu a mladickou energii? Rozhodně prospěje 1. pravidelné vybití energie a silový trénink ovšem bez dopingu, 2. zmenšení břicha a zbavení se nadměrného tuku, 3. omezení alkoholu a cigaret, protože každodenní sklenička může mít fatální následky, 4. investovat do svého vztahu pravidelnými intimními chvílemi a zvyšovat tak svoji sexuální touhu, 5. kontraproduktivní je stres, extrémní fyzické i psychické zatížení i málo spánku, 6. nepodceňovat pravidelné kontroly u odborného lékaře a využít možnosti zkontrolovat hladinu testosteronu. A pokud nepomůže změna životosprávy a nízká hladina testosteronu má vliv i na zdravotní stav, je zde ještě možnost doplnit tuto zázračnou látku injekčně u odborného lékaře.
Alena Jedounková - výživový poradce
www.hravezdrave.cz
Další články z rubriky Zdravotní potíže
Hubnutí začíná v hlavě
Snížená funkce štítné žlázy neznamená nadváhu
Víš, co znamená záchvatovité přejídání a další poruchy potravy?
Poruchy příjmu potravy jsou onemocnění, která jsou závislá na společenských a kulturních vlivech - jednoduše řečeno - jsme pod neustálým tlakem toho, co si o nás myslí ostatní, svět médií nám dává neustále najevo, jak bychom měli vypadat.
Záchvatovité přejídání - nepleťme si to s občasným přejedením se při oslavě či návštěvě babičky :-) - je porucha, nemoc, při které se střídají záchvaty přejídání (množství jídla mnohonásobně převyšuje běžnou porci) a následně přehnané omezování v jídle v důsledku výčitek z předchozího přejídání. Začíná být stále více rozšířené, vedle anorexie a bulimie.