Stévie mletá...výborná pro snižování váhy a pro diabetiky...

Rubrika: O potravinách
Autor: Šárka Hlaváčková

Stévie mletá...výborná pro snižování váhy a pro diabetiky...
Proč stevii a ne bílý nebo hnědý cukr?

Cukr bílý, který se řadí mezi potraviny rafinované prochází při své výrobě procesem bělení, tedy chemickým procesem, při němž  je cukr zbaven veškerých minerálních látek a důležitých vitamínů, především také zbytkové melasy, která cukr obohacuje o cenné minerály.

Hnědý cukr? Ne každý tvářící se hnědě je ten zdravý - může být jen barvený... Takže při výběru třtinového cukru vybíráme ten tmavší, který má více minerálů díky většímu obsahu zbytkové melasy. V obchodě najdete přírodní třtinový cukr někdy pod názvem „ raw sugar“. Tento cukr je zárukou toho, že melasa je přímo uvnitř krystalů. A proč tedy raději stévii než hnědý cukr?

Hnědý cukřík dráždí slinivku k nadprodukci inzulinu stejně jako ten bílý cukřík, jen není rafinovaný, takže nezakyseluje tělo, ale Kj má také hodně.

Dovolím si přidat jeden recept na palačinky se stévií:


Palačinka
Pro všechny malé i velké milovníky sladkých snídaní, nebo jako odpolední dezert.
Ingredience:
2 vejce
1 šálek mléka
¾ šálku špaldové mouky hladké
2 lžičky kokosového oleje (lze použít běžný olej)
špetka soli
2 malé špetky Stevia prášku
Náplň:
½ kg jablek (nakrájet, nebo strouhat)
Mletá skořice (podle chuti)
cca 2 malé špetky stevia prášku
1 lžíce medu

Příprava palačinky:
- mixérem ve větší misce smíchejte všechny ingredience dohromady. Na mixéru používejte nízkou rychlost. Pokud se vytvoří pěna, nechte směs několik minut odpočinout, dokud pěna neklesne.
Na pánvi necháme rozehřát olej. Směs nabíráme z misky naběračkou a při krouživém pohybu jí lijeme od středu směrem k okraji pánve. Chvilinku počkáme, dokud palačinka není z jedné strany osmažená a poté ji otočíme a doděláme druhou stranu. Toto opakujeme, dokud máme těsto.

Strouhané jablko dejte do hrnce. Posypte ho Stévií a přidejte lžíci medu. To vše dobře promíchejte. Na mírném ohni povaříme směs několik minut k odstranění většiny vlhkosti. Pokud směs zůstává vlhká, můžeme po vychladnutí vymačkat rukou.
Palačinku naplníme připravenou směsí s jablky.
Tip pro opravdové fajnšmekry: palačinku potřeme vanilkovým pudinkem teprve potom jí naplníme směsí s jablky.


Další články z rubriky O potravinách

Proč kváskový chléb???

V poslední době se mě znovu pár lidí zeptalo, jaký je rozdíl mezi chlebem z kvásku a z droždí? Proč by si měli kupovat kváskový chléb místo Šumavy? V čem je to vlastně tak prospěšné? Tak tady je odpověď:

Tradiční kvásek je tvořen pouze žitnou moukou a vodou. Tato směs začne za příznivé teploty přirozeně kvasit - fermentovat díky bakteriím a kvasinkám vyskytujícím se ve vzduchu a žitu. Při tomto procesu vzniká kyselina mléčná, kyselina octová, oxid uhličitý a také množství aromatických látek. Tyto látky chléb přirozeně konzervují (proto vydrží déle než kvasnicový), mají antibiotické účinky a navíc posilují naši mikroflóru a tím i naši imunitu.

Až moc sladký život s cukrem

Každá dobrota prý má být sladká. A pokud má být sladká, tak musí obsahovat dost cukru. Ale bylo to tak vždy? Už naši předkové objevili, že některé plody, květy, rostlinné šťávy či včelí produkty jsou sladké. V Evropě se dlouhou dobu používal jako sladilo med. Jde o směs cukrů, vody a dalších složek, původně zpravidla rostlinného a v konečné fázi živočišného původu.

Omega 3

Přispívají k dobrému fungování paměti a jsou zvláště důležité pro zachování kognitivních schopností.

Mezi příznaky jejich nedostatku patří těžká únava, špatná pamětˇ, suchá kůže, problémy se srdcem, výkyvy nálad a deprese, úzkostné stavy i špatný krevní oběh.

Pokusy na zvířatech ukázaly, že doplňky omega 3 pozitivně ovlivňují fungování 23 genů v části mozku, které má co do činění s učením, pozorností, slovní a vysvětlující pamětí.

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: