Proč stevii a ne bílý nebo hnědý cukr?
Cukr bílý, který se řadí mezi potraviny rafinované prochází při své výrobě procesem bělení, tedy chemickým procesem, při němž je cukr zbaven veškerých minerálních látek a důležitých vitamínů, především také zbytkové melasy, která cukr obohacuje o cenné minerály.
Hnědý cukr? Ne každý tvářící se hnědě je ten zdravý - může být jen barvený... Takže při výběru třtinového cukru vybíráme ten tmavší, který má více minerálů díky většímu obsahu zbytkové melasy. V obchodě najdete přírodní třtinový cukr někdy pod názvem „ raw sugar“. Tento cukr je zárukou toho, že melasa je přímo uvnitř krystalů. A proč tedy raději stévii než hnědý cukr?
Hnědý cukřík dráždí slinivku k nadprodukci inzulinu stejně jako ten bílý cukřík, jen není rafinovaný, takže nezakyseluje tělo, ale Kj má také hodně.
Dovolím si přidat jeden recept na palačinky se stévií:
Palačinka
Pro všechny malé i velké milovníky sladkých snídaní, nebo jako odpolední dezert.
Ingredience:
2 vejce
1 šálek mléka
¾ šálku špaldové mouky hladké
2 lžičky kokosového oleje (lze použít běžný olej)
špetka soli
2 malé špetky Stevia prášku
Náplň:
½ kg jablek (nakrájet, nebo strouhat)
Mletá skořice (podle chuti)
cca 2 malé špetky stevia prášku
1 lžíce medu
Příprava palačinky:
- mixérem ve větší misce smíchejte všechny ingredience dohromady. Na mixéru používejte nízkou rychlost. Pokud se vytvoří pěna, nechte směs několik minut odpočinout, dokud pěna neklesne.
Na pánvi necháme rozehřát olej. Směs nabíráme z misky naběračkou a při krouživém pohybu jí lijeme od středu směrem k okraji pánve. Chvilinku počkáme, dokud palačinka není z jedné strany osmažená a poté ji otočíme a doděláme druhou stranu. Toto opakujeme, dokud máme těsto.
Strouhané jablko dejte do hrnce. Posypte ho Stévií a přidejte lžíci medu. To vše dobře promíchejte. Na mírném ohni povaříme směs několik minut k odstranění většiny vlhkosti. Pokud směs zůstává vlhká, můžeme po vychladnutí vymačkat rukou.
Palačinku naplníme připravenou směsí s jablky.
Tip pro opravdové fajnšmekry: palačinku potřeme vanilkovým pudinkem teprve potom jí naplníme směsí s jablky.
Další články z rubriky O potravinách
Letos díky počasí poněkud brzo, ale je tady sezóna chřestu. Máte ho rádi? Já moc!
Chřest je velice chutná zelenina, která se dá výborně využít v kuchyni, recepty s ním jsou jednoduché a podle mé zkušenosti - čím jednodušší úprava, tím větší mňamka.
Na akci Běh pro Světlušku jsme jako jeden z reklamních předmětů dostali energetickou tyčinku Isostar, určenou pro zvláštní výživu při sportu. To mě inspirovalo k porovnání s běžnou musli tyčinkou - jaký je mezi nimi skutečně rozdíl? Je Isostar high energy sport bar multifruits opravdu tak výjimečná? K porovnání jsem si vybrala běžnou musli tyčinku Fit šťavnatá, která mi jednak chutná, jednak je bez polevy, která obsahuje zbytečně mnoho ztužených tuků.
Slibovala jsem letos několik webových novinek a teď konečně přicházím s další z nich. Na konzultacích se mě často ptáte, kam chodím kupovat jednotlivé potraviny, co si nakoupit do zásoby, jak vyřešit rychlou svačinu když nemám nic připraveno, čím ochucovat a zahušťovat při vaření, co si dát, když mám chuť na sladké, co domácí pečení a spoustu dalších podobných otázek. Rozhodla jsem se tedy, že postupně sepíšu takový malý seriál o tom, jak tohle všechno dělám já u mě v kuchyni. Vždy chci po svých klientech, aby si hledali ve stravování vlastní cestu, našli si recepty, které jim chutnají a na konci programu kompletně zvládli si sestavovat vlastní jídelníček podle svých potřeb. Proto ani tento seriálek nemá to být „návod jak to dělat správně", ale chtěla bych, aby vám byly tyto články inspirací a pomohly se vám zorientovat ve světě zdravé výživy tak nějak více prakticky. Toť vše na úvod a začínáme :)