Proč nemůžu zhubnout

Rubrika: Zdravé stravování
Autor: Žij-zdravě.cz, s.r.o.

Proč nemůžu zhubnout
Máte vzorový jídelníček, jíte podle doporučení, pravidelně cvičíte a přes veškerou Vaši námahu a snahu nejdou ty nechtěná kila navíc dolů? Kde je problém a co s tím můžete udělat? Možná bude jednou z příčin tichý nepřítel dnešní, poněkud hektické doby - STRES!

Už přemýšlíte, kdy jste se naposledy rozčílili? A co starosti s dětmi (mimochodem, které děti nezlobí :-) ), domácností (když děti zrovna nezlobí, tak nejspíš připravují něco, abyste mohla začít uklízet), problémy v práci nebo třeba běžný stres z toho, že nestíháte (proč nemá den 36 hodin?). Tak kde je „zakopaný pes"?

Pro pochopení mechanismu stresu si musíme nejdříve uvědomit, že nic se v našem neděje jen tak a všechno má svůj smysl. Jakým způsobem tedy naše tělo při stresu funguje, jaké procesy se v těle dějí a proč se tak vlastně děje (ksakru kdo to vymyslel???). Pro člověka byla historicky stresová situace bojem o holý život (lov divoké zvěře, boj s jiným kmenem), kdy se rozhodoval, zda bojovat nebo utéct! Při stresu začíná tělo pracovat jako stroj - nadledviny začnou produkovat mnohem více adrenalinu a kortizolu, činnost trávicího systému je pozastavena a namísto trávicího traktu dochází k prokrvení svalstva, aktivuje se činnost potních žláz, oční čočka se zaostří na dálkové vidění, zvýší se frekvence srdečního tepu i síla srdečních stahů, zvýší se krevní tlak - můžeme tedy začít bojovat a bránit svůj život, případně utíkat nebo lovit.

Jak jsem již uvedl na začátku, tak v 21. století jsou však stresové podněty zcela jiné, neohrožují nás na životě a je jich bohužel mnohem více. Ačkoli je naše tělo připraveno na boj nebo útěk, tak nemůžeme utíkat, bojovat ani nikoho praštit (což je mimochodem někdy dost škoda :-) ). Naopak bychom měli zůstat v klidu a soustředění. Ale pak nedojde k využití pohotovostních zdrojů energie - mastné kyseliny a cukry, které nám kolují v žilách a ty se tedy uloží v těle jako tuk a to především jako tuk viscerální! Při častém stresu se to pak opakuje velmi často, což způsobuje zvýšení krevního tlaku, viscerální obezitu a mnoho dalších zdravotních problémů.

Na stresové situace pak také velmi často reagujeme nadměrnou konzumací a to zejména sladkostí (znáte to časté, tak si dej zákusek na nervy :-) ), ale také jiných potravin s vysokým glykemickým indexem a snadnější stravitelností.

Kdo dočetl až sem má nyní asi v hlavě nějakou podobnou větu typu: „Tak výborně, díky za informace! Už vím, proč se mi nedaří zhubnout, ale co s tím mám asi dělat?" Rada skutečně není složitá - sportujte a choďte na procházky!

Sport přináší psychickou i tělesnou pohodu a dobře se při něm odreagujete. Máte v sobě nahromaděný stres? Zajděte si zaběhat nebo na lekci spinningu, kickboxu, tance či jiné pohybové aktivity. Cvičení je skvělým lékem na srovnání hladiny hormonů. Jestli nejste příznivcem žádného sportu, alespoň si občas zajděte na procházku do přírody. A proč je cvičení tak užitečné? Při sportu nebo jiné pohybové aktivitě se nám do těla uvolňují endorfiny. Endorfiny jsou tzv. hormony štěstí které navozují dobrou náladu a uvolnění. Co tedy může být lepším prostředkem při boji proti stresu než hormon štěstí? A především při pohybu se nejen zbavíte stresu, ale také shodíte ta přebytečná kila, která Vás trápí! Zdravá a vysportovaná postava vám pak také opět přidá na sebevědomí a sníží váš stresující pocit z toho, jak vypadáte.


Další články z rubriky Zdravé stravování

Závislost na sladkém nebo chemie těla?

Je to jako začarovaný kruh, naučíme se , že při stresu nebo nepříjemných pocitech si rychle ulevíme porcí sladkého, potom máme černé svědomí a zase stres a zase si něco malého vezmeme. a tukové buńky se nadouvají, je jim dobře.

Co a jak správně jíst v kostce

Co a jak správně máme vlastně jíst, by se mělo týkat úplně každého člověka na naší planetě, protože se jedná především o naše zdraví a případnou dlouhověkost.

Stravování dříve a dnes

Bylo, nebylo - lidské pokolení. Ačkoliv všichni patřili ke stejnému živočišnému druhu, byli každý trochu odlišní. Mohlo za to místo, kde žili - neboli geografické podmínky. Také jejich jídelníček se lišil podle toho, co v místě jejich výskytu rostlo, nebo žilo.

Newsletter

Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: