Podzimní příprava organismu proti nachlazení

Rubrika: Sezonní záležitost
Autor: Ing. Martin Škába

Letošní přechod z letního počasí na velmi chladné podzimní je velmi rychlý. To se bohužel může velmi podepsat na zvýšeném výskytu nachlazení, rychlý nástup chřipek a angín. Pojďme si ukázat několik jednoduchých rad, jak pomoci tělu, aby se lépe vyrovnalo s těmito teplotními zvraty.

Jestliže chceme, aby naše tělo mělo lepší imunitu a bylo více odolné, musíme nejprve upravit naší stravu. Ta ovlivňuje naše zdraví z velmi podstatné části.

 

V podzimním a zimním období vyloučit ze svého jídelníčku mléčné výrobky


Každá potravina, kterou sníme, v našem těle vyvolává určitou reakci. Ochlazuje nás, je neutrální nebo nás zahřívá. Jedná se o tzv. termický účinek potravin dle tradiční čínské medicíny. V období podzimu a zimy bychom měli ve svém jídelníčku buď omezit, nebo úplně vynechat ochlazující potraviny. Hlavně jsou to mléčné výrobky, které náš imunitní systém velmi ochlazují, zahleňují plíce a trávicí trakt, silně překyselují tělo a tím přispívají k rozvoji srdečně cévních onemocnění a tloustnutí. Vím, že reklamy v televizi říkají něco jiného. Ale zkuste si nejdříve zjistit fakta a ne se jen nechat ovlivňovat médii. Vaše zdraví a imunita to ocení. Pokud se bojíte, že do svého těla nebudete dostávat prospěšné živé bakterie (které mají být v jogurtech a zakysaných mléčných výrobcích - to je ale otázkou???), tak začněte pravidelně jíst kvašenou zeleninu - např. kysané zelí a různé druhy kvašené zeleniny v domácí nebo BIO kvalitě bez konzervantů.

 

Jsou vhodné citrusy na podzim a v zimě?


Dále je potřeba se zaměřit na vyloučení konzumace citrusů v podzimním období. Banány, citrony, mandarinky, pomeranče, grepy. Opět náš imunitní systém velmi ochlazují.  Když už nevydržíte si dát banán, využijte síly koření. Pokud si dáte např. skořici, která má silný zahřívací účinek, pak se sníží „chladivost" např. banánu. Dle tradiční čínské medicíny je vhodné se naučit jak kombinovat potraviny, jak vařit a kombinovat koření.

 

Koření je skvělý pomocník pro vaši imunitu


V chladném počasí bychom měli využívat sílu koření jako kari, pepř, paprika, zázvor, skořice. Mnoho pokrmů upravujte s těmito druhy koření a velmi zahřejete vaše tělo.

 

Tepelně upravená zelenina je na podzim a v zimě základ


Jestliže chlad a deštivo ovládne naši republiku, pak doporučuji nekonzumovat syrovou zeleninu. Pouze tepelně upravenou. Syrová zelenina nás opět velmi ochlazuje. Pro přípravu využívejte i koření (viz výše). Jednoduchá rada, pokud jste v kanceláři a nemáte možnost si třeba ke svačině uvařit zeleninu. Pak si ji nakrájejte, dejte do misky nebo do talíře a zalijte horkou vodu. Nechte tak 3 minuty a pak můžete jíst. Tím se „chlad" z daných potravin trochu snížil a potraviny jsou na podzim a v zimě vhodnější.

 

Síla čajů


Na podzim ani v zimě není vhodné pít zelený čaj, který silně ochlazuje tělo. Pijte ovocný nebo černý čaj. Doporučuji si pravidelně dávat půl lžičky skořice do každého šálku čaje. Nezapomínejte také na zázvorový čaj. Pokud vás zajímá ještě silnější a intenzivnější účinek čaje, pak využijte tohoto receptu. Přidejte si do šálku hřebíček, nastrouhané jablko, sušenou nastrouhanou kůru z mandarinky starou několik let, kustovnici čínskou, skořici a zázvor. Povařte 3- 5 min. Pak slijte. Pijte 3 x denně.

 

Studená sprcha po ránu


Vaše imunita bude velmi povzbuzena, pokud se již nyní začnete postupně sprchovat vlažnou vodou a bude pomalu snižovat teplotu. To můžete dělat 2x denně. Vaše tělo si bude lépe zvykat na chlad.

 

Čínská cvičení a automasáže


Pro podporu imunity doporučuji stimulovat určité dráhy na těle. Využívejte sílu akupresury. Jednotlivé cviky se dají dělat jak během pracovní doby, tak samozřejmě doma. Není to o penězích, jen se cviky na posílení základních orgánů naučit. Mnozí moji klienti využívají těchto cviků již řadu let a velmi jim to pomáhá v posílení vitality a imunity.

 

Správně fungující a čisté tlusté střevo = půlka zdraví


Každý den začínejte s teplou vodou, rozemletým lněným semínkem a indickými cviky pro zlepšení peristaltiky střev. Lněné semínko má blahodárný účinek na „úklid" vašeho tlustého střeva a tím velmi výrazně podporuje imunitu. Není nic horšího než, když má člověk nepravidelnou stolici (např. 1 x za 2 nebo za 3 dny). Pak vaše imunita jde výrazně dolů.

Řešit nachlazení užíváním léků jako Paralen, Ibuprofen a dalšími chemikáliemi se vaše zdraví bude ještě více podkopávat, i když vám krátkodobě může být lépe.

 

Využijte informací starých mnoha staletí


Dovolil jsem si vám předat několik vědění z mé praxe, které mě naučili čínští a indičtí specialisté a také lékaři celostní medicíny. Je úžasné využívat informací ověřenými tolika staletími. Je to jen na vás, zda toho využijete nebo se necháte ovlivňovat pouze reklamou z dnešní doby.

 

Autor: Ing. Martin Škába, Kouč zdravého životního stylu,

www.skaba.cz, www.vitalmanager.cz

27.9.2013


Další články z rubriky Sezonní záležitost

Varná konvice a Vy.

Jistě teď nečekáte výklad o výhodách používání varné konvice. Tak co s ní máte společného? Více, než si myslíte. Vím, trochu to připomíná vtipy typu „jaký je rozdíl mezi X a Y" ? Ano, ale tohle není vtip. Takže: „Jaký je rozdíl mezi varnou konvicí a Vámi?" Odpověď zní : „ Žádný, ale konvice je na tom líp!"

Předpokládám, že varnou konvici používáte. Nebo máte jednu nádobu na vaření vody. A víte jak vypadá konvice uvnitř, když se delší dobu nečistí? Ano, je pokryta vrstvou vodního kamene. Nevypadá to moc esteticky, ale co je hlavní, vrstva snižuje efektivitu ohřívání a prodlužuje čas vaření. Proč? Protože se musí prohřát nejdříve vrstva vodního kamene, aby se začala ohřívat voda. Shodneme se jistě na tom, že je proto konvici třeba pravidelně čistit. A to v intervalech odpovídajících kvalitě používané vody.

ÚNOR - podpora ledvin

A máme tu únor, moji milí!


Letošní zima se, jak už je poslední roky zvykem, vyznačuje počasím odpovídajícím spíše podzimu nebo začínajícímu jaru. Teploty nad nulou, pořádnou sněhovou nadílku si už skoro nepamatujeme. Je mi líto malých dětí, které toužebně hledí na těch pár vloček, které se občas jakoby omylem snesou z nebe :( Pamatujete si na sněhové prázdniny? Pokud jste se narodili v 70. letech (a dříve) jako já - to byla paráda! No nic, konec vzpomínek, teď o únoru obecně :)


V únoru jsou nejzatíženějším orgánem LEDVINY. Pokračujeme tedy v návaznosti na leden a močový měchýř.

Jak řešit zažívací potíže po svátcích?

Zatímco se během roku  dokážeme stravovat jakž takž umírněně, o Vánočních svátcích jíme nezdravé jídlo od rána do večera. Kombinace množství cukroví, smažených jídel, chlebíčků a alkoholu  nestíhá tělo zpracovávat, z čehož vznikají nejrůznější zažívací potíže, třeba nadýmání, pálení žáhy, zácpa, průjem nebo potíže se žlučníkem. Co tedy dělat, abychom nemuseli trávit svátky a první dny nového roku v bolestech či na pohotovosti? Pokud vás začne trápit nadýmání a bolesti břicha, příčinu hledejte v náhlé změně skladby stravy a ve velkém množství sladkostí - třeba cukroví. Jakou tedy v takových případech zahájit první pomoc?


Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: