Pitný režim
Rubrika: Zdravé stravováníAutor: Miluška Burdová
O pití vody už toho bylo napsáno mnohé, každý časopis, který otevřeme, nám poradí, že máme denně vypít 2-3l vody, v horkých dnech dokonce až 5l. Ale opravdu má 2-3l vody vypít 100kg muž i 55kg žena?
Kolik tedy pít?
Je třeba si uvědomit, že tekutiny přijímáme nejen pitím vody, ale také v ovoci, zelenině, polévkách. Otázka tedy není, kolik tekutin vypít, ale kolik tekutin za 24h přijmout. Nejlépe je to vidět na melounu, tahle zelenina obsahuje 99% vody, a opravdu, když sníte 1,5kg melounu, potřebujeme ještě vypít sklenku vody?
Nejlepší vzorec pro příjem tekutin je následující
Například 65kg žena by tedy měla denně přijmout 2275ml tekutin. Toto číslo je ale minimum, je to jen na pokrytí základních chodů těla. Pokud žena půjde sportovat, musí příjem tekutin ještě navýšit. Před sportem si dá 5-7ml na kg hmotnosti. Naše 65kg žena si tedy 2-3h před sportem bude myslet na to, že musí přijmout 325-455ml vody nad rámec svého denního příjmu.
Potřeba zvýšeného příjmu tekutin se také může měnit například při rekonvalescenci, v těhotenství, při kojení, ve stáří potřeba tekutin klesá...
Tělo je krásně složitý mechanismus, ale také velmi chytrý. Tělo samotné nám během dne dává jasné signály, podle kterých se můžeme řídit:
Jsou lidé, kteří pocit žízně „tzv nemají", jedná se o jednice se zpomaleným metabolismem, jejichž tělo je tak zvyklé s příjmem tekutin a potravy šetřit, že už ani žádné signály, jako pocit žízně či hladu, nevydává.
Někdy se stává, že v zápalu práce na pití prostě zapomeneme. Pro tyto případy mohu doporučit skvělou aplikaci do mobilního telefonu Water your body: zadáte výšku a váhu, aplikace vám vypočítá příjem (ten lze ale nastavit i individuálně), nastavíte si interval upozornění. Od letošního roku má dokonce možnost odložení: když se nenapijete hned, upozornění si odložíte, a aplikace vás upozorní znovu.
Dobře, tak budu pít, co se do mě vejde, říká si teď možná někdo z vás. To ale pozor, to by bylo příliš jednoduché tvrzení. Velké zavodňování našemu tělu také neprospívá. Dochází například k vyplavování sodíku, což může vést až k poklesu krevního tlaku, zatěžujete ledviny.
Co dodat na závěr?
Pití je stejně přirozená záležitost jako třeba dýchání, jen v dnešní době nemáme tolik času vnímat své tělo. Žádná mobilní aplikace ani tabulka výpočtu se za vás nenapije. Vnímejte své tělo, nepotlačujte signály, které vám tělo dává. A že pijeme nejlépe jen čistou vodu, to asi nemusím připomínat.
Krásný den, a pijte VODU.
Další články z rubriky Zdravé stravování
Jablko
Toto šťavnaté ovoce nám kromě lahodné chuti přináší i řadu tělu prospěšných látek. Pojďme se blíže podívat na složení středního kusu jablka o váze cca 150g. Měli bychom si uvědomit, že jablko, stejně jako většina ovoce, obsahuje hlavně sacharidy, zejména jednoduché cukry, proto se hodí ke konzumaci hlavně během dopoledne, kdy nám dodá potřebnou energii na celý den.
Důležitost snídaní
Spousta lidí si ve svém jídelníčku na snídani neudělá čas, případně ji odbývá nezdravými pokrmy. Tento nevhodný návyk je bohužel přenášen i na děti.