Omega 3

Rubrika: O potravinách
Autor: Marcela Bednářová

OMEGA -3 MASTNÉ KYSELINY JSOU VYJÍMEČNĚ DŮLEŽITÝM VÝŽIVOVÝM FAKTOREM PRO DOBROU ČINNOST MOZKU

Omega 3 mastné kyseliny jsou v mozku vysoce koncentrované

Přispívají k dobrému fungování paměti .

Mezi příznaky jejich nedostatku patří těžká únava, špatná pamět´, suchá kůže, problémy se srdcem, výkyvy nálad a deprese, úzkostné stavy i špatný krevní oběh.

Pokusy na zvířatech ukázaly, že doplňky omega 3 pozitivně ovlivňují fungování 23 genů v části mozku, které má co do činění s učením, pozorností, slovní a vysvětlující pamětí.

Optimální poměr omega 3 a omega 6

V lidské stravě jsou dvě esenciální mastné kyseliny omega 3 a 6. Esenciální znamená, že tyto živiny jsou potřebné a tělo si je samo nedokáže vytvořit. Je třeba je získat prostřednictvím stravy. I když omega 6 mastné kyseliny jsou pro zdraví rovněž nezbytné, v jídelníčku se nacházejí v mnohem větším množství než omega 3. Běžným problémem je příliš vysoký poměr omega 6 ku omega 3. Tato nerovnováha zvyšuje náchylnost k zánětům, čímž vzrůstá riziko tvorby krevních sraženin, degenerace sítnice, demence, tlumí imunitní reakce, deprese, artritidy, autoimunitních onemocnění, zužuje cévy,  některých kožních onemocnění a možná i některých druhů rakoviny. Průměrná západní strava obsahuje omegu 6  ku omega 3 v poměru 20:1. Pro optimální zdraví je nejlepší poměr 5:1.

Omega 3 brání shlukování krevních destiček, rozšiřují cévy, podporují imunitní reakce, omezují množení buněk, mají protizánětlivý účinek, pomáhají lidem s degenerací sítnice.

Mezi potraviny které obsahují omega 3 patří zejména řepkový olej, čerstvý špenát, lněný olej (tady ovšem hrozí riziko rychlého žluknutí), olej s pšeničných klíčků, borůvky, vlašské ořechy, avokádo, sladká červená paprika, mleté oregano, mořské řasy a samozřejmě ryby.

Nejbohatšími zdroji jsou ryby, které žijí v chladných vodách. Např. atlantický losos, duhový pstruh, makrela nebo tuňák. Ze sladkovodních ryb sem patří i tuk úhoře, pstruha duhového, kapra a sumce.

Další články z rubriky O potravinách

Ochutnejte špaldu

Máte chuť zpestřit svůj jídelníček a ochutnat něco nového? Zkuste špaldu.

Klíčení aneb vyždímejte z potravin maximum živin

Často svým klientům doporučuji konzumaci luštěnin. Tato nutričně nabitá skupina potravin bývá v České republice ještě stále hodně opomíjena. Už při standardní přípravě luštěniny obsahují vysoké spektrum rostlinných bílkovin, vitamínů, minerálů a vlákniny. Existuje však navíc jeden trik, kterým se dá obsah těchto látek ještě výrazně navýšit, odstranit potenciálně škodlivé látky a celkově zlepšit vstřebatelnost. Tento proces se nazývá klíčení.

Červená řepa na svačinku

Pokud si chcete připravit chutnou, rychlou a zdravou svačinu, zvolte červenou řepu. Červená řepa je výborným zdrojem kyseliny listové.Obsahuje ale také vitamíny C a E. Z minerálů je to hořčík, draslík,jód, železo, mangan, zinek a pokud je správně pěstována, pak také selen.Nesmíme zapomenout ani na stopové prvky rubidium a cezium. Díky svému červenému barvivu je výborným antioxidantem.

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: