Obyčejná i neobyčejná chůze

Rubrika: Sportem ke zdraví
Autor: Alena Jedounková

Obyčejná i neobyčejná chůze

     Nejen pro udržení tělesné kondice, ale především našeho zdraví obecně, bychom neměli zapomínat na pravidelnou pohybovou aktivitu. Již dávno bylo prokázáno, že z hlediska našeho zdraví je nejperspektivnější formou pohybu „obyčejná chůze“. Chodit se každý člověk naučí během prvního až druhého roku života a od této doby je chůze základním prostředkem pro přemisťování. Jedná se o nejpřirozenější formu pohybu, šetří naše klouby, což mohou využít všichni, kterým vlastní váha nebo zdravotní stav neumožňují provádět jiné aktivity. Chůzí posilujeme kosti, čímž v dlouhodobé perspektivě zabraňujeme rozvoji osteoporózy. Zvyšujeme svoji kondici, což sami za krátký čas poznáme např. při chůzi do schodů. Tělo při pohybu produkuje endorfiny, které podporují dobrou náladu a uvolňují stres.

     Komu nevyhovuje „obyčejná“ chůze například ze zdravotních důvodů nebo velké nadváhy, může využít novinku, která se zdárně rozšiřuje i u nás tzv. severskou chůzi nordic walking. Vznikla koncem minulého století ve Skandinávii a nejedná se o nic jiného než běžnou chůzi s holemi. Jedná se o mnohem komplexnější formu aktivity než normální chůze – zapojuje do hry mnohem více svalových skupin a zároveň šetří kloubní aparát dolních končetin.

     Přestaňte se tedy vymlouvat na přemíru práce, časový pres a všemožné jiné důvody. Nemusíte odkládat pohyb, protože se vám nechce trápit ve fittness centru nebo potit na aerobiku. Chodit můžete úplně sami nebo s dětmi, s přáteli, se psem, téměř za každého počasí, v jakémkoli terénu a prostředí, jediné co k tomu budete potřebovat je trocha času. Chůze nám skutečně nabízí spoustu výhod. Už starořecký lékař Hippokrates pokládal chůzi za „nejlepší lék“ pro člověka.


Další články z rubriky Sportem ke zdraví

INSANITY TRAINING

Přemýšlíte o jaké byste zvolili pro sebe cvičení, co by bylo nejlepší pro Vaši postavu? Potřebujete zpevnit, zbavit se přebytečného tuku, zlepšit fyzičku a dostat se do kondice. Nebaví Vás cvičit samotné někde v posilovně, dokážete se vyhecovat jen díky ostatním? Potřebujete nad sebou dohled, abyste ze sebe vydali mnohem víc? Tak právě pro Vás jsou určeny naše tréninky! Nebojte se a přijďte mezi nás...

Přestaňte v posilovně dělat blbosti

Zkuste někdy přijít do komerční posilovny a srovnat lidi cvičící s činkou s lidmi cvičících na strojích. Všimnete si jedné věci - kterou byste nejspíš nejraději neviděli - ti pod činkou vypadají lépe, než ty ostatní.

Nelze přehlížet fakt, že i na izolovaných cvicích lze nabrat slušné množství svalů. Progres na strojích chce však velké množství zkušeností svaly správně procítit. Každý průměrný cvičenec pod činkou vyroste daleko lépe, než na izolovaných cvicích.

Slyšeli jste někdy o HSS - Hlubokém Stabilizačním Systému? To je systém svalů, který izolovaně nikdy neprocvičíte. Jsou to svaly umístěné pod povrchovými (viditelnými) svaly, které nám pomáhají být stabilní, silnější, které drží naší postavu a, i když nejsou vidět, dokaží nám zajistit powerfull vzhled. A to chcete.

Nordic Walking - geniální aktivita

Článek, který čtete, píši s úctou k těm, kteří jsou skutečnými mistry Nordic Walking a snaží se lidem předávat maximum možného, ale i proto, abych poukázal na skutečnost, že není NW jako NW. V ČR dnes najdete mnoho subjektů nabízejících výuku či trénink severské chůze včetně různých organizací, které vám umožní získat vzdělání pro výuku NW. Bohužel nešvarem doby je skutečnost, že stále více lidí chodí špatně i přesto, že prošli hodinami tréninku pod vedením instruktorů.

Newsletter

Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: