Kvalita cizrny je dána vysokým obsahem všech potřebných živin. Pochází ze středního východu, kde je dodnes oblíbenou základní ingrediencí karbanátků falafel nebo luštěninové pomazánky hummusu. Ve starověkém Římě byla velmi vzácná, a protože připomíná svým tvarem hrách, je také známá jako římský hrách.
Cizrna patří mezi přirozeně léčivé potraviny. Pomáhá snižovat cholesterol, podporuje nervovou soustavu, trávení a pomáhá proti předčasnému stárnutí buněk. Obsahuje vyvážený poměr komplexních sacharidů, kvalitních bílkovin a zdravých tuků, proto je velmi vhodná při hubnutí. Dále je cizrna zdrojem důležitých vitamínů a minerálů.
Mezi nejvíce zastoupené vitamíny v cizrně patří vitamíny B2 a B6 a kyselina listová, které pozitivně působí na nervovou soustavu a jako prevence kardiovaskulárních nemocí. Z minerálů jsou nejvíce zastoupeny železo, fosfor, draslík, hořčík, vápník a zinek. Cizrnu je vhodné používat v období zvýšeného stresu, při těhotenství, zácpě, zvýšeném cholesterolu a snížené imunitě.
V obchodě je cizrna k dostání v suchém stavu nebo již uvařená v konzervě. Sterilovaná cizrna je vhodná ke zpracování ihned, syrovou cizrnu je nutné namočit do vody nejméně 24 hodin před uvařením, pro lepší vstřebatelnost. Vodu jednou až dvakrát vyměníme a pak cizrnu vaříme do měkka opět v čisté vodě 1-2 hodiny při mírném varu. Solíme až ke konci vaření a pak upravujeme dle chuti. Cizrnu používáme do salátů, polévek, pomazánek, ale i jako hlavní chod nebo samotnou přílohu.
Hummus - cizrnová pomazánka
Ingredience:
cizrna uvařená nebo z plechovky 300g
olivový olej 1 lžíce
česnek 2-3 stroužky
tahini 2 lžíce (sezamová pasta k dostání v supermarketech v oddělení mezinárodní kuchyně, nebo v obchodech se zdravou výživou či specializovaných arabských obchodech)
citrónová šťáva 4 lžíce
sůl ½ až 1 lžička dle chuti
římský kmín drcený ½ lžíce
Postup:
Všechny ingredience kromě oleje rozmixujeme do hladké kaše, přiléváme dle potřeby vodu nebo tekutinu z plechovky či uvařené cizrny. Po rozmixování pokapeme olivovým olejem a můžeme posypat čerstvým koriandrem nebo petrželkou. Podáváme s tmavým pita chlebem nebo celozrnným pečivem a čerstvou zeleninou. Pokud Vám humus zbude, v lednici vydrží i několik dní, pokapejte ho však olivovým olejem, aby neokoral.
Falafel - cizrnový karbanátek
Ingredience:
cizrna 300g
cibule 1 kus, nasekaná nadrobno
česnek 2 stroužky, prolisovaný
mletý římský kmín 2 lžičky
mletý koriandr 2 lžičky
sůl, pepř
slunečnicový olej
Postup:
Propláchnutou uvařenou cizrnu rozmačkáme vidličkou nebo rozmělníme v mixéru, přidáme nasekanou cibuli, prolisovaný česnek a koření. Vzniklou směs necháme na hodinu odležet v lednici. Poté tvoříme kuličky nebo placky, smažíme v oleji dozlatova a potom osušíme papírovými ubrousky od přebytečného tuku. Doporučuji falafel nesmažit, ale péct v troubě. Předehřejeme troubu na 200°C a placky vložíme na plech s pečícím papírem a olejem pouze lehce potřeme. Pečeme dozlatova asi 40 minut, po 20 minutách placky otočíme. Podáváme s pita chlebem a čerstvou zeleninou s jogurtovou zálivkou.
autor článku: Mgr. Zuzana Douchová - poradce v oblasti výživy, psychologie a sportu
www.zuzanadouchova.cz