Kváskový chléb

Rubrika: Zdravé recepty
Autor:

Kváskový chléb

CHLÉB KVÁSKOVÝ - BOCHNÍK (2x700 g)

Ingredience pro 1 bochník ( vhodná do 2x silikonová forma 26x14cm, výška 10cm)

Postup kvásek : konstantní teplota kolem 22- 30°C

út: 1. den 100 g žitné mouky celozrnné hladké dobře rozmíchat rozmíchat v cca 100 ml vlažné vody,

misku přikrýt nějakou pokličkou s malým otvorem a ponechat na teplém místě v kuchyni.Vhodná nádobka je vyšší ( těsto se bude postupně zvětšovat )

st : 2. den ve stejnou dobu přimícháme k těstíčku dalších 100 g žitné mouky a přiměřeně další vodu, cca 80-100 ml, konzistence by měla být kašovitá jako 1.den.

čt : 3. den Přimícháme k těstíčku dalších 100 g žitné mouky a přiměřeně další vodu.

pá: 4. den Přimícháme k těstíčku dalších 100 g žitné mouky a přiměřeně další vodu.

Takže máme kvásek celkem z 400 g žitné mouky ( z toho ¼ uchováme na příště )

so: 5. den máme hotový kvásek připravený k použití.

Kvásek by měl vonět, měl by postupně vždy narůst, a tvořit bubliny.

( ¼ kvásku uchováme na příště , a ze ¾ kvásku po přidání další mouky tvoříme chléb )

Postup přípravy chleba - základní ingredience:

Žitná mouka jemně mletá ( použila jsem Předměřickou – k dostání U vláčku)

Jiná než žitná mouka (např. Špaldová, použila jsem také Předměřickou pšeničnou)

2 lžičky soli

2 lžičky drceného kmínu          

Kvásek (viz výše)

Nádoba nebo forma na těsto ( vhodnější je hranatá ) - vymastit tukem ( použila jsem ghí máslo )

Kvásek přemístíme do nádoby, ve které budeme vypracovávat těsto ( mínus cca ¼ kvásku ponecháme v chladničce na příště ). Dále přimícháme 150 g žitné mouky a 150 g jakékoliv jiné ( např. pšeničné ) nejlépe celozrnné mouky. (Poměr může být i jiný. Přidáme sůl a kmín, ev. drcený koriandr, chlebové koření a postupně přiléváme vlažnou vodu, tak, aby těsto bylo přiměřené konzistence o něco málo tužší,než jako na koláče, nemělo by téct a nemělo by být ani příliš tuhé, mělo by držet pohromadě, po posledním přidání vody by se mělo odlepovat od stěn mísy, dobře těsto prohněteme. Pečící formy vymažeme tukem ( používám ghí-přepuštěné máslo) a těsto do formy vyklopíme, pokud je tužší, uhladíme mokrou rukou. Přikryjeme nějakou vyšší nádobou.

Těsto ve formě necháme ještě dalších 4-5 hodin kynout - Ale NE déle ! Těsto by překynulo a zkyslo.Někdy těsto vykyne rychleji i za dvě hodiny, záleží to na mnoha faktorech. Celkově by mělo zvětšit objem cca o třetinu než s ním jdeme do trouby. Je potřeba ten pravý čas vytušit, těsto by mělo vyplnit formu ze ¾ ( kynutím se zvětšit o ⅓ )

Pak teprve můžeme začít péct. Během pečení rozprašovačem je vhodné postříkat povrch kůrky vodou.

Pečení chleba :

Troubu rozpálit na maximální teplotu (270°C). Pak teprve vložit formu/y s vykynutým chlebem, teplotu snížit na 250°C, těsto by mělo za tuto dobu: do cca 10 min"vyskočit", a začít dělat kůrku. Po cca 10ti minutách chléb potřeme pírkem slanou vodou a zeslabíme na 190°C cca 20 minut, a ke konci pečení na 160-150°C a dopéct dalších 20 min. Troubu vypneme a 5 minut ještě ponecháme. Při každém snížování teploty troubu zároveň otevřeme a kůrku potřeme slanou vodou.Celkem doba pečení cca 50-55 minut ( dle velikosti). Po upečení chléb vyndáme, necháme vydýchat, krájíme až po vychladnutí.

 

Z uvedené dávky získáme 2 bochníky ( 2x forma-srnčí hřet ) : cca po 700 g (pro 2 osoby cca na 1 týden)  krajíc tohoto chleba 100g: E: 770 kJ, B: 5g, S: 40g, T: 1g.

 

 

 


Další články z rubriky Zdravé recepty

Recept na dietní salát s brynzou

Použijte brynzu jinak a přidejte ji k salátu z těstovin a zeleniny. Brynza má pikantnější chuť než tvaroh anebo sýr, a proto ji stačí použít menší množství. Obsahuje hodně prospěšných probiotických baktérií, jejichž množství se rychle zvýší díky vláknině z čerstvé zeleniny. Salát je lehký, dobře zasytí a v jedné porci má jen 500 kJ. Připravíte ho do 10 minut!


Chřestová polévka zdravě

Nikdy jsem chřest nejedla. Doma jsme ho jako malí neměli a ani později mě nelákal. Až teď, co zkouším různé nové věci, jsem na něj opět narazila. Co na něm ti lidé vidí? Vyzkoušela jsem... je chuťově úžasný! Polévka voní po zeleném hrášku a chutná... no vyzkoušejte sami, stojí to za to!

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: