Jídlo - tvůj pomocník či nepřítel

Rubrika: Zdravé stravování
Autor: Mgr. Erika Pavlíková, MBA

Jídlo - tvůj pomocník či nepřítel

Stravování mladé generace je velmi aktuální téma. V době růstu a dospívání potřebuje tělo vyvážené množství základních makroživin, tedy bílkovin, sacharidů a tuků. Nemělo by chybět dostatečné množství ovoce a zeleniny, kvůli minerálům, vitamínům a vláknině. Pokud stravě nevěnujeme v této době patřičnou pozornost, zaděláváme si na problémy se zdravím, a to nejen ve vzdálené budoucnosti, ale bohužel i v té blízké. Stále se snižuje věk, ve kterém se objevuje cukrovka II. typu, vysoký krevní tlak. Mladých lidí s nadváhou (dokonce s obezitou) přibývá, přibývají problémy s klouby, šlachami, mnoho mladých má potíže s imunitou.

NEVYVÁŽENÁ „RYCHLOSTRAVA“ MLADÉ GENERACE

Obecně se dá říci, že dnešní mladá generace své stravování buďto vůbec neřeší, pak používá „rychlostravu“ běžně, anebo se o stravu mladí lidé zajímají, chtějí se stravovat dobře, ale nemají podporu v rodině, školní bufety nabízejí nezdravé potraviny, jídlo ve školní jídelně jim nechutná nebo nezvládnou věnovat čas na přípravu jídel apod. Pak také často skončí u rychlostravy, tedy zaběhnu do fastfoodu, cestou ze školy koupím sladký koláč, koupím levné pečivo a párek.

Z výživového hlediska není až takový problém, pokud si dáte „rychlostravu“ jednou za 14 dní či za měsíc. Problém nastává, když je to vaše zvyklost, stravujete se tak pravidelně. „Rychlostrava“ často obsahuje velké množství tuku, převažují sacharidy a bílkoviny se nacházejí velmi sporadicky (v období růstu jsou však velmi důležité pro zdravý vývoj organismu). Téměř chybějí minerály a vitamíny ve formě zeleniny a ovoce. Obvykle vás v mladém věku po takové stravě nic nebolí, nepřipadá vám, že je to pro tělo špatně, ale vaše tělo strádá, nemá dostatek základních živin. Bonusem navíc pak jsou obvykle tukové polštáře, které nám po takovém jídle rostou. Cítíme se unavení a chvíli po snědení takové porce rychlostravy už zase máme na něco chuť.

ČÍM JE RYCHLOSTRAVA ZPŮSOBENA

Především tím, že obecně v západní civilizaci nemáme na nic čas, tedy ani na to jídlo. V klidu si rozmyslet, co by bylo vhodné sníst, jídlo si připravit a také v klidu sníst. Vyhovuje nám, když si jídlo rychle koupíme a u jídla stihneme vyřešit spoustu věcí. Také na nás všude kolem „rychlostrava“ číhá, na každém rohu koupíte bagetu s majonézovým dresingem, sladké koláče v pekárně, kus pizzy a k tomu sladký nápoj. Někdy máme špatné vzory v rodině, setkávám se i s tím, že rodiče nepodporují své děti ve snaze jíst lépe a zdravěji než bylo v rodině zvykem. Mladí často dostanou od rodičů peníze, ať si „nějaké jídlo“ obstarají, nejsnazší cesta je právě rychlé občerstvení. U mladých lidí to bývá i tlakem okolí – jdou kamarádi, jdu taky. Také to je jakýsi stereotyp, který nám vyhovuje, a jsme líní ho měnit. Navíc většině takové jídlo chutná. K tomu velmi lákavě udělaná reklama řetězců s rychlým občerstvením, která obvykle míří především na mladé. Pak také stále ještě není úplně dobré stravování ve školních bufetech a jídelnách, ale hodně se to v poslední době mění k lepšímu, některé školy si dokonce najímají výživové poradce.

NEJVĚTŠÍ CHYBA STRAVOVÁNÍ, ČEHO SE VYVAROVAT

Jídelníček mladé generace obsahuje velmi mnoho cukrů, a to hlavně v podobě sladkých nápojů, dále je velmi alarmující používání energetických nápojů, které mají velmi negativní vliv na mladý organismus, a já doufám, že budou mladým lidem zakázány prodávat. O „rychlostravě“ a jejím dopadu na zdraví jsme už mluvili. Dále vidím problém i ve velké konzumaci různých pochutin – brambůrky, bonbony, čokoláda, různé sladké tyčinky. Problémem je nepravidelnost v jídle a velikost porcí, mnoho lidí nemá představu o svém energetickém výdeji a jejich porce jídla bývají přehnané. Někdo jí poměrně zdravě, ale tak trochu zastává heslo – je to zdravé, mohu toho sníst, kolik chci. Moderní jsou i drastické diety, které vyčerpají náš organismus, zhubneme rychle, ale velice rychle se nám váha vrátí, někdy i nějaké to kilo přibude. V neposlední řadě musím zmínit zvyk jíst u televize, u internetu, pořád něco „uzobávat“ a také jídlo v pozdních večerních hodinách. Před spaním jíst nepotřebujete, energie při spaní zas tolik nevydáte :-), a tělu se pak špatně spí a odpočívá, ráno je unavené.

POTRAVINY, KTERÉ BY NEMĚLY V JÍDELNÍČKU CHYBĚT

Především bych chtěla zdůraznit, že jídelníček všech, nejen mladých, by měl být vyvážený a pestrý. Měli bychom se snažit o pravidelnost v jídle, nejlépe jíst 4 – 5x denně. Neměli bychom zapomínat na tekutiny, a to ve formě čisté vody, případně bylinkových či ovocných čajů. Neměly by chybět (a to zvláště u dospívajících a mladých lidí) bílkoviny – maso včetně rybího, mléko a mléčné výrobky, vejce, luštěniny. Sacharidy ve formě příloh – rýže, brambory, těstoviny, kuskus, pohanka, ale také v podobě pečiva, především celozrnného či v podobě chleba. Potřebujeme však k životu i tuky, a to v poměru 1/3 živočišných a 2/3 rostlinných. Každý dospívající či už dospělý člověk by měl denně sníst nejméně ½ kg ovoce a zeleniny, kde zelenina by měla zaujímat 2/3 z tohoto množství.

 

Otázka: V dnešní době se mladá generace povětšinou stravuje pečivem, většinou bílým, které "zaplácne hlad " a nasytí. Jaký je váš názor na pečivo obecně? A zda máte tip, jak obecně pečivo nahradit, aby se člověk cítil nasycen a přitom plný energie, než unaveně?

Pečivo, tedy výrobek z obilovin, má ve vyváženém jídelníčku své místo, je důležitým zdrojem všech makroživin. Samozřejmě je vhodnější konzumovat pečivo celozrnné, ale nejdůležitější je, abychom se nestravovali pouze pečivem. Pečivo je vhodné například k snídani, případně k dopolední či odpolední svačině. Ostatní jídla už bychom měli vymyslet bez pečiva. Pokud chcete pečivo omezit, můžete jej například u snídaně nahradit ovesnými vločkami s jogurtem, ovocem a ořechy, rýžovou či jáhlovou kaší. Já bych jej ale jako výživový poradce rozhodně neradila vysadit z jídelníčku úplně, pokud netrpíte celiakií nebo nemáte další problémy s lepkem.

Otázka: Jak by podle vás měla vypadat školní svačina dospívající dívky, aby měla správný příjem živin a energických hodnot?

Důležité je zmínit, že je ještě stále mnoho lidí, kteří nesnídají, nesvačí, oběd odbydou „rychlostravou“ a jídlo dohánějí večer, tzv. vyjedí doma lednici. Všichni tušíme, že je to špatně, ale přesto to děláme. Takže díky za tuhle otázku, svačina by měla být pouze doplňkem ke třem hlavním jídlům, přesto je důležitým jídlem dne. Pro člověka, který celý den odpočívá u televize, bude asi vhodná jiná svačina než pro trénujícího sportovce, ale lze doporučit, aby v dopolední svačině nechybělo ovoce, v odpolední naopak zelenina. Přidávám několik tipů: dopolední svačina – mrkvovo-ananasový nebo mrkvovo-jablečný salát s citronovou šťávou a troškou cukru, ovocný salát s malou hrstičkou ořechů, polotučný jogurt s ovocem nebo ovesnými vločkami (pozor – ne zapékané müsli, které obsahuje příliš mnoho cukru), tvaroh s ovocem a skořicí, puding s ovocem (pozor ne ten kupovaný, který je plný chemie), tyto mléčné výrobky můžeme také nahradit tofu.
Odpolední svačina – pečivo se šunkou nebo sýrem (30% tuku) s trochou másla či lučiny, se zeleninou, kefír s okurkou, pečivo s tvarohovou tuňákovou pomazánkou, cottage s ledovým salátem, zeleninový salát se slunečnicovými semínky a olivovým olejem.

Je dobře, že když se nad svým stravováním zamýšlíme, snažíme se jíst co nejzdravěji a pravidelně. Někdy však zaměření na jídlo začne přesahovat únosnou mez, začne být jediným zájmem v našem životě. To už se dostáváme k dalšímu tématu – poruchám příjmu potravy. O nich, jejich nebezpečí, ale také předcházení těmto velkým problémům, si povíme příště.

 - článek pro portál Krasna.cz, odpovědi na otázky blogerky Anety Krubnerové


Další články z rubriky Zdravé stravování

Jak omezit cukr? Zjistěte kde ho je nejvíce.

Na udržení štíhlé linie nebo při hubnutí nestačí nesladit kávu a čaj bílým cukrem, vyměnit ho za cukr třtinový nebo med. Bílý cukr je obsažený i v běžných potravinách, kde už jeho množství příliš neovlivníme. Ovlivnit však můžeme výběr potravin!

6 kroků k vytvoření vlastního jídelníčku na hubnutí

Dosažení smysluplného a dlouhodobého hubnutí vyžaduje promyšlený stravovací plán. Vaše tělo potřebuje správnou rovnováhu výživy a kalorií pro udržení energie prostřednictvím cvičení a každodenních činností. Udržení této rovnováhy je klíčem ke ztrátě tuku a jeho udržení v průběhu času.
 
Úspěšný dietní plán pro hubnutí kombinuje vitamíny a minerály, které vaše tělo potřebuje k budování svalů a udržení energie v jednom pohodlném a chutném menu. Podle těchto kroků navrhněte dietní plán pro hubnutí, který je specificky strukturován tak, aby podporoval váš životní styl, cíle a návyky.

6 způsobů jak grilovat zdravě

Léto je v plném proudu a s ním i čas teplých večerů a velmi oblíbených letních grilování. Grilování se stalo takovým letním koloritem, který opanoval nejen terasy bytů a domů, ale především také restaurace. Grilování je velmi oblíbené pro svou rychlost a nezvyklou chuť. Další nespornou výhodou je, že vynalézavost lidí nemá u grilování víceméně, žádné meze a ugrilovat je tak možné skoro vše - různé druhy mas, ryb, mořských plodů, zeleniny, ovoce, nebo například i pečivo případně sýry. Při grilování se však nejčastěji setkáte s kuřecím nebo vepřovým steakem, grilovanou zeleninou, z ryb je to pak bezpochyby nejčastěji pstruh a ze sýrů je velmi oblíbený grilovaný hermelín s brusinkovou omáčkou.

Newsletter

Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: