Jaké potíže způsobuje častá práce u počítače?

Rubrika: Zdravotní potíže
Autor: Alena Jedounková

     Není to zase tak dlouho, kdy jsme vůbec nevěděli, co je to osobní počítač, software, Facebook a podobně. Současná civilizace nám servíruje stále dokonalejší výrobky a služby    vedoucí především k našemu vlastnímu pohodlí. Počítač je dnes součástí každé kanceláře i domácnosti. Slouží k práci, vzdělávání, zábavě i k nákupům. Dokonce jsme schopni strávit u počítače další spousty hodin ze svého volného času.

     Klasický „zhroucený“ posed u počítače způsobuje bolesti zad a bolesti hlavy či dokonce migrény. Dost často, když máme celý den  při sezení skrčenou krajinu břišní, dochází ke zhoršení trávení, pálení žáhy, bolestem břicha nebo k častým zácpám. Dalším nepříjemným projevem bývá tzv. syndrom karpálního tunelu, který se projevuje velkou bolestí v zápěstí a předloktí ruky (většinou té, která ovládá počítačovou myš) a dochází k zánětu a dlouhodobé léčbě.  Snadnou pomocí je správné držení těla při sezení, pár malých přestávek na uvolnění a protažení rukou a zad.

         Pokud se ke špatnému posedu u počítače ještě navíc snažíme „dobíjet baterky“ pojídáním jakýchkoli dobrot, většinou v podobě různých čokolád, cukrovinek, oříšků nebo bramborových lupínků, je jasné, že výsledek na sebe nenechá dlouho čekat. Co se tedy s námi u počítače děje? Většinou se podvědomě snažíme snížit stav nervozity nebo přemíry práce pojídáním čehokoli sladkého. Každý kousek sladkosti zvýší na krátkou chvíli hladinu krevního cukru, což se projeví přílivem energie a zlepšením nálady. Tento stav však trvá jen do okamžiku, než slinivka břišní vyplaví dávku inzulínu a ten ihned sníží příliš vysokou hladinu krevního cukru zpět na nezbytné minimum. V této chvíli opět pocítíme chuť na něco dobrého a vše se donekonečna opakuje. A co se stane se spoustou energie z přebytečného cukru? Tělo si ji ukládá jako zásobárnu v podobě tukových polštářů. Pokud tedy nejste schopni vzdát se pojídání, vynechejte alespoň potraviny s vysokým obsahem tuků, řeč je o oblíbených oříšcích a lupíncích. Sladkosti si dopřejte jen v polovičním množství a zbytek nahraďte ovocem a zeleninou. Skvělým pomocníkem je časté popíjení čisté vody nebo neslazeného čaje.


Další články z rubriky Zdravotní potíže

Celulitida - nemoc nebo pouhý kosmetický problém?

Nedávno jsem dělala v poradně konzultaci s klientkou, která potřebovala zhubnout. Ptala jsem se jí na její zdravotní obtíže a mezi jiným také, zda má celulitidu. Odpověděla: „ No jo, mám, na stehnech. Ale na to kašlu. To není důležité. Tak budu nosit kalhoty, no."

Přiznávám se, že mne tento postoj překvapil. Vím, že celulitida je velmi rozšířená nejen mezi ženami, že mnoho z nich ji intenzivně řeší, a s úspěchem. Včetně mne. Pak jsem si uvědomila, že mnoho dalších, postižených celulitidou, ji bere pouze jako kosmetickou záležitost, kterou se není nutno zabývat.

10 tipů jak otěhotnět

První co s klientkami řeším, je jejich vztah k sobě samým, zda se mají rády, jaké měli dětství, jaký vztah měli se svými rodiči nebo praprarodiči. Pokud zjistíme určité okolnosti, kdy si žena uvědomuje, že bylo v minulosti něco v nepořádku, začínáme „odblokovávat" stavy podvědomí. Bez toho se nedá postupovat dál. Pokud tělo funguje na základě nevyřešených problémů, stresů a traumat (které si ani vědomě nemusíme uvědomovat), nemůže být dlouhodobě zdravé a otěhotnět se ve většině případů nemusí vůbec podařit.

Jak na vysoký tlak?

S hypertenzními pacienty se ve své ordinaci setkávám téměř denně. Jsou to ženy i muži bez rozdílu věku. Proto jsem se rozhodla věnovat tento článek právě vysokému krevnímu tlaku, respektive návodu, jak proti němu bojovat přírodní a přirozenou cestou.
Hypertenze nemívá dlouhou dobu žádné nepříjemné příznaky, proto častokrát ani nemusíme tušit, že něčím podobným trpíme. Vysokotlací lidé jsou energičtí, aktivní a velmi činorodí. Nejčastějšími příčinami vysokého tlaku je dlouhotrvající stres, nadváha, špatné stravování, málo pohybu, nepružnost cév a dědičnost. Úprava životního stylu může mít na vysoký krevní tlak velmi pozitivní vliv, i když v mnoha případech zůstává medikace přesto nezbytností.

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: