Není to zase tak dlouho, kdy jsme vůbec nevěděli, co je to osobní počítač, software, Facebook a podobně. Současná civilizace nám servíruje stále dokonalejší výrobky a služby vedoucí především k našemu vlastnímu pohodlí. Počítač je dnes součástí každé kanceláře i domácnosti. Slouží k práci, vzdělávání, zábavě i k nákupům. Dokonce jsme schopni strávit u počítače další spousty hodin ze svého volného času.
Klasický „zhroucený“ posed u počítače způsobuje bolesti zad a bolesti hlavy či dokonce migrény. Dost často, když máme celý den při sezení skrčenou krajinu břišní, dochází ke zhoršení trávení, pálení žáhy, bolestem břicha nebo k častým zácpám. Dalším nepříjemným projevem bývá tzv. syndrom karpálního tunelu, který se projevuje velkou bolestí v zápěstí a předloktí ruky (většinou té, která ovládá počítačovou myš) a dochází k zánětu a dlouhodobé léčbě. Snadnou pomocí je správné držení těla při sezení, pár malých přestávek na uvolnění a protažení rukou a zad.
Pokud se ke špatnému posedu u počítače ještě navíc snažíme „dobíjet baterky“ pojídáním jakýchkoli dobrot, většinou v podobě různých čokolád, cukrovinek, oříšků nebo bramborových lupínků, je jasné, že výsledek na sebe nenechá dlouho čekat. Co se tedy s námi u počítače děje? Většinou se podvědomě snažíme snížit stav nervozity nebo přemíry práce pojídáním čehokoli sladkého. Každý kousek sladkosti zvýší na krátkou chvíli hladinu krevního cukru, což se projeví přílivem energie a zlepšením nálady. Tento stav však trvá jen do okamžiku, než slinivka břišní vyplaví dávku inzulínu a ten ihned sníží příliš vysokou hladinu krevního cukru zpět na nezbytné minimum. V této chvíli opět pocítíme chuť na něco dobrého a vše se donekonečna opakuje. A co se stane se spoustou energie z přebytečného cukru? Tělo si ji ukládá jako zásobárnu v podobě tukových polštářů. Pokud tedy nejste schopni vzdát se pojídání, vynechejte alespoň potraviny s vysokým obsahem tuků, řeč je o oblíbených oříšcích a lupíncích. Sladkosti si dopřejte jen v polovičním množství a zbytek nahraďte ovocem a zeleninou. Skvělým pomocníkem je časté popíjení čisté vody nebo neslazeného čaje.
Další články z rubriky Zdravotní potíže
Jemná manuální drenáž prováděná speciálními hmaty v přesně stanovené posloupnosti lehkým přítlakem. Je při ní rozpohybován tok lymfy (mízy) a celého lymfatického systému v těle. Lymfodrenáže pomáhají odstranit odpadní, toxické látky a odstranit otoky. Tím dochází k odlehčení, uvolnění a regeneraci celého imunitního systému. Při lymfodrenáži se využívá anatomických a fyziognomických poznatků o funkci lymfatických cév, mízovodů, uzlin a kolektorů. Nejsou používány oleje či emulze. Doba trvání ruční lymfodrenáže je minimálně 60min.
Protože jsem zdravotní sestra a pracuji s nemocnými lidmi, jsou mými klienty převážně pacienti, kteří se potýkají s nějakým zdravotním problémem. Řeším s nimi otázku změny stravy a způsobu života hlavně kvůli již počínajícím civilizačním nemocem. A jelikož jsem v oboru dlouho, tak vím, jak stejní lidé vypadali a zdravotně na tom byli před deseti a více lety, a nyní. Jakou kdo vedl životosprávu, a kam to někteří, bohužel, až dovedli.
A tak mne to přimělo napsat pár řádků pro ty z vás, kteří se chcete dožít důchodu a v něm pak ještě ve zdraví pokračovat.
Pomerančová kůže trápí v současnosti více než 90% žen a dívek. A skutečnost je taková, že věková hranice, kdy se celulitida objeví, se stále snižuje. Proto dnes již není výjimkou, že tímto problémem trpí i dívky školního věku. Realitou doby je také fakt, že s celulitidou se začínají potýkat i muži.