Jak snížit glykemický index potravin a zhubnout?

Rubrika: O potravinách
Autor: Mgr. Zuzana Douchová

Jak snížit glykemický index potravin a zhubnout?
Nejde o to, abyste jedli pouze potraviny s nízkým glykemickým indexem, ale abyste vhodnou tepelnou úpravou pokrmů, kombinací jednotlivých potravin a výběrem surovin mohli glykemickou hodnotu potraviny sami snižovat!
 
Pravidla snižování glykemického indexu (GI) potravin:
 
1.       Vaření „al dente“
Čím déle budeme jídlo tepelně vařit, tím vyšší bude konečný GI pokrmu. Proto je vhodné například těstoviny a zeleninu vařit tzv. al dente (nerozvařit, ale zachovat mírnou tvrdost). Rýži si vařte sami, předvařená rýže, kterou znovu uvaříte má vyšší GI než normální vařená rýže. S brambory je to trochu složitější. Brambory vařené ve slupce mají nejnižší GI 50, brambory vařené bez slupky GI 87, pečené v troubě GI 90 a nejhůře jsou na tom samozřejmě smažené brambory s GI 95. Kratší dobou varu snižujete nejen GI, ale zachováváte i více vitamínů v potravě.
 
2.       Přidání vlákniny
Vlákninu obsahuje zelenina, ovoce, celozrnné pečivo a luštěniny. Zařazením těchto potravin do jídelníčku snižujete GI pokrmu a také do svého těla dostane významné vitamíny a minerály. Ke každému teplému jídlu si dejte zeleninu (nejlépe syrovou, nebo mírně povařenou), volte celozrnné přílohy (pečivo, těstoviny), luštěniny a snídani či svačiny obohaťte kusem ovoce. 
 
3.       Přidání bílkoviny a tuku
GI můžeme snížit také přidáním bílkovin a tuků do pokrmu. Například samotné pečivo má vyšší GI, než když ho namažeme troškou másla a obložíme sýrem nebo šunkou. Nebo snídaňové cereálie jíme vždy v kombinaci s jogurtem, či mlékem. 
 
4.       Kyselost
Kyseliny přítomné v potravině nebo přidané do pokrmu snižují GI, protože omezují rychlost vstřebávání sacharidů. Tyto účinky má například citrónová šťáva, vinný ocet, kyselý nálev nebo i kysané mléčné výrobky.
 
5.       Zralost
Zráním ovoce a zeleniny se zvyšuje nejen GI, ale i energetická hodnota. Proto vybírejte například banány nedozrále než přezrálé a brambory raději rané než pozdní dlouhodobě skladované.
 
6.    Občas porušujte pravidla
Tyto pravidla je vhodné dodržovat při redukci nadváhy, protože právě při hubnutí mají svůj smysl. Dodržujte je často, ale ne VŽDYCKY! Nebuďte otroky žádných pravidel!:)
 
Potřebujete poradit s jídelníčkem, podpořit ve změně životního stylu? Kontaktujte mě na www.zuzanadouchova.cz
 
autor článku: Mgr. Zuzana Douchová - nutriční terapeut, psycholog a instruktor cvičení 


Další články z rubriky O potravinách

Víte, co pijete?

Jíte zdravě, pravidelně cvičíte a stále se vám nedaří zhubnout? A co pijete? Při hubnutí je důležité stejně jako potraviny vybírat i vhodné tekutiny! Podívejte se, kolik kostek cukru mají takové běžné nápoje a možná si příště raději koupíte obyčejnou vodu:)!

Jak poznat pravé celozrnné pečivo?

Prakticky jej rozeznáte těžko. Pečivo, které je vzhledově tmavé, je často jen obarvené a ani výrobky označené jako cereální nebo vícezrnné, nemusejí být  celozrnné. Celozrnné, jak z názvu vyplývá, znamená, že zrno bylo na mouku semleté celé, tedy i s obalem -  s otrubami a klíčkem. Právě ty obsahují nejvíce zdraví prospěšných výživných látek a vlákniny. Jak tedy poznat pravé celozrnné pečivo? A jaký je vlastně rozdíl mezi tmavým, cereálním, grahamovým a celozrnným pečivem?

Na zdraví!?

Hlídáte si, co jíte a přesto nehubnete? A co ALKOHOL? Tady je přehled, kolik kalorií nám k dennímu příjmu přidá sklenička vína, půllitr piva nebo panák tvrdého alkoholu.

Newsletter





Přihlášení

Facebook
Sponzorovaný odkaz: